Aktualności ...

30 Finał WOŚP

04.02.2022

20 stycznia członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, zorganizowali w naszej szkole charytatywną zbiórkę pieniędzy, wspierającą 30 finał WOŚP.

Z tej okazji przygotowano kiermasz ciast i licytacje. Klasa 2b wylicytowała tort wykonany przez Weronikę Pardo z klasy 3e. Natomiast klasa 1a uzyskała bilet zwalniający z wypowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek, w wybranym dniu szkolnym. Łącznie do puszki WOŚP trafiło 2056 złotych i 79 groszy.

Wielkie podziękowania należą się uczniom, którzy brali udział w przygotowaniach i realizacji zbiórki oraz wszystkim osobom, które wsparły finansowo naszą szkolną akcję. Dziękujemy!

Mistrz Ortografii w roku szkolnym 2021/2022

01.02.2022

W tym roku szkolnym mogliśmy wrócić do tradycji pisania szkolnego dyktanda.

Pierwszy etap ogólnoszkolnego dyktanda odbył się 16. listopada 2021, II etap odbył się 19 stycznia 2022 roku . Wzięło w nim udział 20 uczniów.

Mistrzami Ortografii w roku szkolnym 2021/2022 w I LO w Kolnie zostały -ex aequo- Joanna Czereszewska z klasy 3c oraz Karolina Kuliś z klasy 2b. Gratulujemy!!!

 

Nagrody zostaną wręczone uczennicom już po feriach.

Żegnamy profesorze...

27.01.2022

Pan Stanisław Józef Szymanowski - nauczyciel matematyki w kilku szkołach, ale ostatnie lata swojej nauczycielskiej kariery pracował w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Kolnie, wtedy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Pan prof. Szymanowski był nauczycielem w naszej szkole od 1.09.1982 do 20.11.1998 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Początek Jego pracy w liceum przypadł na burzliwy czas przemian społeczno-politycznych w Polsce. Pan Szymanowski był przewodniczącym szkolnej "Solidarności" zaangażowanym w sprawy bytowe nauczycieli, podniesienie rangi szkoły i zawodu nauczyciela. Był przede wszystkim fantastycznym nauczycielem, który zarażał pasją do matematyki, wspaniałym wychowawcą i kolegą. Pozostawił po sobie parę pokoleń wychowanków, dziś też nauczycieli, którzy żegnają swojego nauczyciela i wychowawcę.

Dziękujemy za wszystko profesorze...

 

Studniówka

22.01.2022

W sobotę 22 stycznia odbył się uroczysty bal maturalny tegorocznych maturzystów. Na ten wyjątkowy bal uczniowie czekali przez 3 lata swojej nauki w naszym liceum, pomimo trudnych czasów uroczystość szczęśliwie doszła do skutku.

Niezwykły wieczór rozpoczął się sentencjami i wspomnieniami dotyczącymi nauki w naszej placówce przytoczonymi przez trójkę prowadzących: Konrada Bągarta z 3d, Joannę Karwowską z 3e oraz Karolinę Samul z 3f. Po wyrecytowaniu przez prowadzącego fragmentu z epopei naszego Patrona kończącego się słynnym wezwaniem: "Poloneza czas zacząć!" uczniowie przystąpili do odtańczenia poloneza.

Po układzie tanecznym miłe słowa do maturzystów skierowali zaproszeni goście - Starosta Tadeusz Klama, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda oraz przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Agata Samul. Następnie to uczniowie skierowali swoje podziękowania za trud włożony w ich edukację.

W imię wdzięczności maturzyści złożyli kwiaty na ręce zaproszonych gości i Pana Dyrektora Zdzisława Śliweckiego - za umożliwienie godziwych warunków do poszerzania swojej wiedzy oraz całej kadrze pedagogicznej za trud włożony w ich edukację. Nie zabrakło ciepłych słów w stronę wychowawców - Bogumiły Sokołowskiej, Katarzyny Kiełczewskiej i Magdaleny Banach, którym dziękowano za opiekę, cierpliwość i dobre słowo.

W swoim przemówieniu Pan Dyrektor życzył wszystkim udanego wieczoru i świetnych wyników na maturze, otwierając bal słowami Anno Domini 2022. Następnie uczniowie wspólnie z kadrą pedagogiczną i zaproszonymi gośćmi zatańczyli uroczystego walca. Po zakończeniu oficjalnej części nadszedł czas na taneczne szaleństwa do białego rana.

Dni Kultury Uczniowskiej

20.01.2022

W czwartek 20 stycznia 2022 r. odbyła się oficjalna część Szkolnych Dni Kultury Uczniowskiej - Dzień Mickiewiczowski. Z tej okazji sekcja kulturalna SU przygotowała gazetkę opisującą życie, twórczość i podróże Patrona naszej szkoły - Adama Mickiewicza. Przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie na najciekawiej przebraną postać z dzieł poety. Na szkolnych korytarzach mogliśmy zobaczyć mnóstwo ikonicznych postaci m.in. Konrada Wallenroda, Jacka Soplicę, Świteziankę oraz wiele innych.

Jury tego konkursu stanowili: dyrektor Zdzisław Śliwecki, opiekun SU Marcin Konstanty i przewodnicząca SU Wiktoria Czerwińska. Zwycięzcami konkursu zostali przedstawiciele klasy 3b i 2a, przebrani za Konrada Wallenroda oraz Świteziankę.

Zaraz po konkursie przebrań przystąpiliśmy do testu wiedzy na temat życia oraz twórczości Adama Mickiewicza. Przedstawiciele klasy zmierzyli się z dwiema seriami pytań dotyczących poety. Jury Turnieju Mickiewiczowskiego stanowili: pani Maria Gutowska, pani Bogusława Gołąbek i przewodnicząca SU Wiktoria Czerwińska.

Po ukończeniu wszystkich etapów oraz szybkiej dogrywce wyłonili się zwycięzcy: 1. miejsce zajęły reprezentantki klasy 3a: Sylwia Konopka i Anita Remiszewska, 2. miejsce zajęły uczennice z klasy 2c: Kinga Brozio i Patrycja Bajno, natomiast 3. miejsce zajęli uczniowie klasy 3b: Cezary Kałęka i Piotr Grala.

W piątek 21 stycznia 2022 r. odbyła się druga część Szkolnych Dni Kultury Uczniowskiej, czyli Dzień Sportu. Tego dnia uczniowie zmierzyli się w sali sportowej w futsalu oraz siatkówce. Zwycięzcami w futsalu zostali chłopcy z klas trzecich po podstawówce, drugie miejsce zajęli reprezentanci klas pierwszych, a trzecie przedstawiciele klas trzecich po gimnazjum. Po rogrywkach chłopców do rywalizacji w siatkówce przystąpiły dziewczyny. Zwycięzcami zostały uczennice z klas 3bc, drugie miejsce zajęła klasa 2b a trzecie reprezentantki z klas 3f i 2a.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za przygotowanie i udział w Szkolnych Dniach Kultury Uczniowskiej. Przewodnicząca SU

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

10.01.2022

W dniu 10 stycznia 2022 r. odbył się etap podstawowy XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W olimpiadzie udział wzięło 8 uczniów - 7 z klasy 3b, 1 z klasy 2b.

Do etapu okręgowego zakwalifikowali się Kałęka Cezary z 3b oraz Kobryś Julia z klasy 3b.

Życzymy sukcesów w kolejnym etapie olimpiady.

 

Opiekunem merytorycznym uczniów jest nauczycielka biologii Bożena Ewa Szczepankiewicz

Boże Narodzenie 2021

20.12.2021

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2021

W tym roku świętowaliśmy skromnie, w cieniu epidemii, która niestety spowodowała, że jedna klasa pracowała zdalnie.

Było jednak uroczyście; uczennice z klas: 3a, 3b, 3c przygotowały piękne dekoracje, które znalazły się na szkolnych korytarzach. Klasy 3c, 3d, 3e miały spotkanie w auli szkolnej z pracownikiem IPN-u p. Pawłem Murawskim, który w sposób ciekawy przybliżył historię Związku Walki Zbrojnej w postaci gry edukacyjnej.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w uświetnienie obchodów 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa - możliwość poznania giełdy w praktyce

03.11.2021

SIGG to największy projekt edukacyjny uczący w sposób praktyczny inwestowania na giełdzie. Adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, a także klas VII i VIII szkół podstawowych. Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych, Fundacja GPW oraz Partner Strategiczny Fundacja im. Lesława A. Pagi. Honorowymi patronami są: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Finansów. Na najlepszy zespół czeka nagroda w wysokości 10 tyś. zł, a łączna pula nagród wynosi ponad 90 tyś. zł.

21 września ruszyła rejestracja zespołów do 20. edycji SIGG-u. W naszej szkole utworzyło się 5 zespołów składających się z uczniów klas: 3a i 3b.

W ramach testowania platformy GPWtr@der od 6 października do końca miesiąca trwała gra testowa, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się ze sposobami składania zleceń. W dniu 2 listopada ruszył pierwszy etap SIGG. Uczniowie mogą inwestować wirtualne środki w wysokości 20 tyś. złotych w akcje spółek wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40 oraz ETFy. Jednocześnie mają obowiązek złożenia min. 1 zlecenia w ciągu pierwszych 14 dni od rozpoczęcia 1. etapu SIGG, który kończy się 7 stycznia 2022 r.

Etap drugi będzie trwał od 1 do 31 marca 2022 r. Każdy zespół otrzyma do dyspozycji wirtualne środki w kwocie 10 tyś. zł na inwestycje w kontrakty terminowe. W dogrywce dla województw (w dniach 14-20 kwietnia 2022 r.) drużyny będą miały do dyspozycji wirtualne pieniądze w wysokości 10 tyś. zł na inwestycje w akcje, ETF-y oraz kontrakty terminowe notowane na GPW.

Dziesięć najlepszych zespołów z rankingu I i II etapu oraz 6 najlepszych zespołów wyłonionych w czasie dogrywki zostanie zakwalifikowanych do finału. 5 najlepszych klas będzie zaproszonych do siedziby GPW, a przyjazd zostanie dofinanasowany.

Przez cały czas gry uczniowie mają dostęp do platformy edukacyjnej, gdzie przy pomocy materiałów multimedialnych, filmów i kursów e-learningowych zdobywają wiedzę z zakresu podstaw ekonomii, finansów i zasad działania rynku kapitałowego.
Opiekunem uczniów jest A. Wieteska

Żródło:https://sigg.gpw.pl/

Charytatywna zbiórka pieniędzy dla Julii Kierzkowskiej

28.10.2021

W czwartek 28.10.2021 r. w naszej szkole zorganizowana została zbiórka pieniędzy dla malutkiej Julii z wrodzoną wadą serca. Niepewny los dziecka może odmienić bardzo kosztowna operacja serca, która ma się odbyć w Bostonie.

Wolontariusze, aby pomóc dziewczynce w tej trudnej walce o życie, przygotowali kiermasz ciast i licytację. Przedmiotem licytacji był tort przygotowany samodzielnie przez jedną z wolontariuszek - Weronikę Pardo z klasy 3e oraz bilet zwalniający z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek w wybranym dniu szkolnym. Zwycięzcą licytacji została klasa Ia. Łącznie z licytacji i pieniędzy wrzucanych do puszek udało się zebrać kwotę 4400 zł.

Bardzo dziękuję za udział w zbiórce dyrekcji, nauczycielom, wolontariuszom, liderom sekcji technicznej i wszystkim uczniom naszej szkoły.
K. Raszczyk

Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim

25.10.2021

25 października 2021 r., w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie, odbyło się spotkanie autorskie z Panem Jackiem Łapińskim, zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie. Nasza młodzież (cztery klasy trzecie) miała okazję uczestniczyć w dwóch spotkaniach z pasjonatem czytania i psychologii pozytywnej.

Jacek Łapiński - pisarz, podróżnik, pływak i mors, ale także prawnik i przedsiębiorca, prowadzi szkolenia i spotkania autorskie na temat pasji i rozwoju osobistego. Jest autorem książek: "Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym", "Dlaczego warto czytać?!" oraz "Z uśmiechem Ci do twarzy!".

Jesteśmy wdzięczni za przekazanie nam bardzo motywujących i pouczających treści.
Panie Jacku, z niecierpliwością czekamy na następne spotkania.

Pielgrzymka Maturzystów 2021

21-22.10.2021

Zgodnie z wieloletnią tradycją, co roku uczniowie klas maturalnych naszej szkoły udają się na Jasną Górę, by prosić Matkę Bożą o potrzebne łaski i pomoc w zdaniu matury i dokonywaniu właściwych życiowych wyborów.
Tak było i w tym roku...
W dniach 21-22 października uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Maturzystów.

Wyjechaliśmy w czwartek około godziny 5 rano, jeszcze zanim zaczął świtać nowy dzień. Głównym celem pierwszego dnia wyjazdu było zwiedzanie Krakowa. Pani przewodnik oprowadziła nas po Wawelu. Mieliśmy też okazję zobaczyć m.in. Smoka Wawelskiego i dzwon Zygmunta. Następnie, słonecznymi ulicami Krakowa, pomaszerowaliśmy na Stare Miasto. Tam powitał nas hejnał z wieży Mariackiej. Potem przeszliśmy pod krakowskie Sukiennice, gdzie każdy miał chwilę dla siebie, aby zjeść obiad i zakupić pamiątki. Obowiązkowym punktem było zrobienie grupowego zdjęcia przy krakowskim pomniku naszego patrona Adama Mickiewicza. Późnym popołudniem udaliśmy się do Wadowic, gdzie w domu rekolekcyjnym Karmelitów Bosych mogliśmy wreszcie wypocząć. Przed spaniem czekała nas jeszcze Msza Święta, którą odprawił ks. Mateusz Dembiński, a w służbę ołtarza i śpiewy zaangażowali się uczestnicy wycieczki.

W piątek rano wyruszyliśmy do Częstochowy - głównego celu naszej podróży. Podczas naszego pobytu na Jasnej Górze mieliśmy możliwość uczestniczenia w wielu ważnych wydarzeniach. Pierwszym z nich była konferencja w Głównej Bazylice. Uczestniczyliśmy także we Mszy Świętej, Apelu Jasnogórskim i w Drodze Krzyżowej, którą wraz z ks. Mateuszem Dembińskim poprowadziła młodzież z naszej szkoły.

To był ważny i piękny, choć także wymagający dzień. Każdy otrzymał duchowe wsparcie i pokrzepienie pomocne w codziennych życiowych zmaganiach. W taki właśnie sposób zmęczeni, ale szczęśliwi, z nowym zapałem do pracy wróciliśmy do domu.

Dziękujemy naszym wychowawczyniom p. Bogumile Sokołowskiej i p. Katarzynie Kiełczewskiej, p. Mirosławie Pomichowskiej, a szczególnie głównemu organizatorowi naszej pielgrzymki ks. Mateuszowi Dembińskiemu za zorganizowanie wyjazdu, życzliwą opiekę i zadbanie o wspaniałą atmosferę.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dobrą decyzję o wzięciu udziału w pielgrzymce, zaangażowanie oraz koleżeńską i odpowiedzialną postawę. (P.B.)

Dzień Edukacji Narodowej

18.10.2021

"Pod niebem pełnym cudów, trudno nie wierzyć w nic..."
- pod takim hasłem w poniedziałek 18 października, w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Na uroczystości gościliśmy m. in. Starostę Powiatu Kolneńskiego - Pana Karola Pieloszczyka, dyrektora Powiatowego Zespołu Obsługi Oświaty - Pana Sławomira Zalewskiego oraz przewodniczącą Rady Rodziców - Panią Agatę Samul. Podczas oficjalnej części głos zabrali zarówno zaproszeni goście, jak i władze naszej szkoły, a wyróżnieni nauczyciele otrzymali nagrody.

Nie zabrakło życzeń i kwiatów, którymi uczniowie chcieli podziękować wszystkim Tym, którym to święto jest dedykowane.

Następnie odbyła się część artystyczna, podczas której najodważniejsi i najzdolniejsi uczniowie swoimi występami również pragnęli wyrazić podziękowania naszym drogim nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym szkoły i pracownikom obsługi za ich trud i starania, które wkładają w naszą edukację. Mogliśmy usłyszeć piękne recytacje wierszy oraz wykonania piosenek zespołu "Raz, dwa, trzy" i "Varius Manx", a także posłuchać ludowych rytmów granych przez naszego kolegę Dawida na stuletniej harmonii. Wielkie podziękowania należą się Pani Justynie Łosiewskiej oraz Pani Bogumile Sokołowskiej za przygotowanie apelu.

Na koniec jeszcze raz

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym szkoły i pracownikom obsługi pragniemy życzyć dużo pasji, cierpliwości, satysfakcji z codziennej pracy oraz świetnych uczniów. (W.J.)

Wycieczka szkolna Kraków - Zakopane - Energylandia

12-15.10.2021

W dniach 12-15 października odbyła się wycieczka klas II do Białego Dunajca. W drodze odwiedziliśmy słynny pomnik przyrody Dąb Bartek. Wszyscy mogli zobaczyć na własne oczy zadziwiającą wielkość tego drzewa. Po długiej podróży dotarliśmy na miejsce zakwaterowania do pensjonatu Dunajecki Gościniec.

Drugiego dnia wyruszyliśmy do Zakopanego. Pierwszym punktem wyjazdu był kościółek zrobiony w stylu zakopiańskim w Jaszczurówce. Zbudował go dawniej Stanisław Witkiewicz. Mile zaskoczył nas pierwszy śnieg, który stworzył zimowy nastrój. Kościół ten był często odwiedzany przez Jana Pawła II. Mimo wielu lat dalej odprawiane są tam sakramenty. Odwiedziliśmy również Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Byliśmy też na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywają ludzie, których miłością były góry i byli ważni, np. Kornel Makuszyński, Witkacy, rzeźbiarze, aktorzy, profesorowie, czy ratownicy górscy. Następnie wjechaliśmy na Gubałówkę. Mogliśmy podziwiać widoki, choć trochę utrudniała to mgła, lecz atmosfera była świetna. Oczywiście nie mogliśmy ominąć najsłynniejszej polskiej ulicy - Krupówki. Mieliśmy tam czas na kupienie pamiątek i zjedzenie prawdziwego oscypka.

W dzień trzeci wybraliśmy się do największego parku rozrywki w Polsce - Energylandii. Każdy mógł tam zaczerpnąć adrenaliny na ekstremalnych rollercoasterach. Nawet ci, którzy się bali mogli przełamać swoje lęki na łagodniejszych atrakcjach. Najbardziej zachwyciła nas kolejka zbudowana z drewnianej konstrukcji - Zadra. Bardzo spodobał się nam również Hyperion, którego wnętrze wyglądało jak statek kosmiczny. Po powrocie mieliśmy spotkanie integracyjne i mogliśmy podzielić się naszymi wrażeniami.

Ostatniego dnia wybraliśmy się do Krakowa. Wraz z przewodnikiem byliśmy w katedrze zamkowej. Każdy z nas mógł zobaczyć wielki Dzwon Zygmunt i pomyśleć życzenie. Zobaczyliśmy tam również groby, a raczej sarkofagi zasłużonych dla Polski osób. Następnie udaliśmy się na Rynek Główny, by wysłuchać hejnału. Później udaliśmy się do kościoła Mariackiego, którego wnętrze było bogato zdobione. W czasie wolnym zwiedziliśmy sukiennice i spróbowaliśmy tradycyjnych krakowskich obwarzanków. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia pod pomnikiem Adama Mickiewicza udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wracając wspominaliśmy nasz pobyt w górach i miłe chwile spędzone razem, planując kolejną wycieczkę.

Klasa 2c


Tydzień Noblowski

04-11.10.2021

Od 4 do 11 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski przyznają Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach. W tym czasie na UW odbywa się Tydzień Noblowski. Każdego dnia będzie można obejrzeć relację z ogłoszenia werdyktu, a także posłuchać dyskusji dotyczącej werdyktów oraz komentarzy ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczniowie naszej szkoły, dzięki współpracy z UW, mają okazję uczestniczyć w tych relacjach, poznać sylwetki nagrodzonych osób, a nauczyciele mają dostęp do scenariuszy lekcji, które mogą wykorzystać w ramach własnych zajęć dydaktycznych.


Żródło:https://www.uw.edu.pl/tydzien-noblowski-na-uw/

Geoinformatyczna Noc Badaczy

30.09.2021

Pod koniec września w wielu krajach Unii Europejskiej ma miejsce Europejska Noc Badaczy. Podczas tej inicjatywy organizowane są wydarzenia, których zadaniem jest popularyzacja nauki i zgłębianie jej tajników.

Na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Europejskiej Nocy Badaczy cyklicznie we wrześniu odbywa się Geoinformatyczna Noc Badaczy. Wydarzenie jest kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli. Uczestnicy podczas jednodniowej sesji edukacyjnej mają m.in. możliwość wysłuchania prelekcji.

W tym roku odbyła się V edycja Geoinformatycznej Nocy Badaczy, oczywiście w formule on-line (na platformie Zoom). Wbrew nazwie - spotkanie miało miejsce w godzinach popołudniowych: 1700 - 1910.

Uczniowie klas realizujących rozszerzenie z geografii mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wspólnie z prowadzącymi przyglądaliśmy się Ziemi wykorzystując najnowocześniejsze metody teledetekcyjne. Wysłuchaliśmy kilku krótkich wykładów:

 • Czy wszyscy widzimy mapę tak samo? - o zastosowaniu metody eye tracking w badaniach użyteczności map
 • Jakie zastosowanie mają obrazy satelitarne?
 • Czy roślinność się stresuje? Wpływ wydeptywania w Tatrzańskim Parku Narodowym
 • Zdalny monitoring obszarów Natura 2000
 • Monitoring usuwania wyrobów azbestowych w Polsce

Dzięki wykładom m.in.: poznaliśmy zdalne techniki teledetekcyjne, zobaczyliśmy Ziemię z zupełnie innej (nieznanej nam) perspektywy, zostały nam przybliżone zagadnienia związane z "zadeptywaniem" Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz z usuwaniem rakotwórczego azbestu.

Żegnamy Pana Jana Truszkowskiego

24.09.2021

 

 

 

 

Pan Jan Truszkowski był nauczycielem, wychowawcą i dyrektorem wielu obecnie pracujących w I LO nauczycieli.

Dziękujemy Panie Profesorze.

 

 

 

 

Ślubowanie klas pierwszych

14.09.2021

We wtorek 14 września 2021 r. w naszej szkole miała miejsce podniosła uroczystość. Uczniowie klas pierwszych
I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie, w obecności Dyrekcji szkoły, rodziców i wychowawców, złożyli uroczyste ślubowanie.

To doniosłe wydarzenie zostało poprzedzone wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie przedstawiciele klas pierwszych: Magdalena Sekścińska i Damian Truszkowski (1a), Julia Malinowska i Alan Gromadzki (1b), Alicja Gardocka i Julia Filipkowska (1c) złożyli w imieniu swoim i swoich kolegów uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Powtarzając słowa roty, deklamowane przez Stypendystę Prezesa Rady Ministrów z klasy 3a Anitę Remiszewską, ślubowali m.in. strzec honoru szkoły i dochować wierności jej tradycjom.

Po uroczystym ślubowaniu na sztandar p. Zdzisław Śliwecki - dyrektor szkoły, p. Agata Samul - przewodnicząca rady rodziców i Karolina Samul - przedstawicielka prezydium samorządu szkolnego, przywitali oficjalnie pierwszoklasistów w murach naszej szkoły, kierując do nich kilka miłych słów.

Ten wyjątkowy dzień, którego zwieńczeniem był akt ślubowania, powinien na zawsze pozostać w pamięci uczniów i przypominać im o zobowiązaniu, którego się podjęli, przekraczając mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

Samych pięknych chwil.

Wyjazd integracyjny klas pierwszych

10.09.2021

10 września odbył się wyjazd integracyjny uczniów klas pierwszych.

Młodzież wraz z wychowawcami i opiekunami udała się do kompleksu agroturystycznego Olszynka w Olszynach. Pierwszoklasiści pod czujnym okiem instruktorów aktywnie spędzili czas. Ścianka wspinaczkowa, tor przeszkód, jazda buggy to jedne z atrakcji, z których mogli skorzystać uczniowie.

Licealiści chętnie brali udział w ćwiczeniach integrujących grupę. Niektórzy preferowali inną formę aktywności - pogaduchy - ale to także sprzyjało integracji i zacieśnieniu relacji koleżeńskich.

Wycieczkę śmiało można uznać za udaną, ponieważ młodzież mogła lepiej poznać swoich rówieśników i aktywnie spędzić czas na łonie natury.

Narodowe Czytanie 2021

04.09.2021

4 września 2021 roku, na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie, odbyła się
10 jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Przedsięwzięcie promujące czytelnictwo zorganizowane zostało przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolnie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

W tym roku zaproszeni przedstawiciele kolneńskich samorządów, instytucji, placówek oświatowych, księża oraz mieszkańcy Kolna i powiatu kolneńskiego czytali dramat "Moralność pani Dulskiej", jedno z najważniejszych dzieł autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Przed rozpoczęciem czytania gość honorowy prof. dr hab. Adam Łukaszewicz - papirolog i archeolog śródziemnomorski Zakładu Papirologii, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił prelekcję dotyczącą biografii autorki dramatu.

Lektura tragifarsy została wzbogacona inscenizacjami fragmentów utworu. Młodzież naszej szkoły, pod kierunkiem pani Katarzyny Ciołkowskiej, zaprezentowała swoje wybitne talenty aktorskie w scenach: II, III, IV, V, VI i VII aktu drugiego. Nasi uczniowie wcielili się w następujące role: pani Dulska - Kamila Charubin 2c, Mela - Amelia Szymańska 2c, Hesia - Anna Filipkowska 2c i Zbyszko - Konrad Bągart 3d.

B. Gołąbek

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

01.09.2021

1 września 2021 o godzinie 9:00 zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny.

Zebranych uczniów, nauczycieli i gości powitał Dyrektor szkoły Pan Zdzisław Śliwecki, który przedstawił również nowych nauczycieli. Wicestarosta Pan Karol Pieloszczyk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agata Samul w swoich wystąpieniach życzyli uczniom, aby jak najlepiej wykorzystywali nadchodzący czas i stale dążyli do poszerzania wiedzy i umiejętności, a także, by rozwijali swoje pasje i talenty.

Pani Wicedyrektor Katarzyna Pikulińska przypomniała o 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Powiedziała też o ofercie zajęć szkolnych w ramach programu wspierania młodzieży po pandemii. Szczególnie serdeczne słowa zostały skierowane do pierwszoklasistów i uczniów klas maturalnych. Na zakończenie życzyła wszystkim bezpiecznego i udanego nowego roku szkolnego.

Następnie odbyły się spotkania klas z wychowawcami.

Klasa 1a

Klasa 1b

Klasa 1c

Nadeszły wakacje!

25.06.2021

To był trudny rok. W panemii, zdalnym nauczaniu. Musieliśmy inaczej popatrzeć na lekcje, nauczycieli, szkołę.

Dzisiaj go skończyliśmy. Dzisiaj mieliśmy w miarę tradycyjne zakończenie roku. Wszyscy na sali sportowej, z zachowaniem odstępów, wzięliśmy udział w szkolnej uroczystości.

Po przemówieniach i podziękowaniach - najlepsi uczniowie pod względem uzyskanej średniej, działalności, miejsc w konkursach i frekwencji otrzymali świadectwa i nagrody. Potem jeszcze chwila z wychowawcami i wakacje możemy ogłosić za rozpoczęte.

Wszyscy życzyliśmy sobie słonecznych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia już 1. września - mając nadzieję na normalny rok.

Szkolny Dzień Sportu

22.06.2021

We wtorek w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Sportu. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną - niestety bez kibiców. 0d 800 do 1100 grali chłopcy w futsal. Do rywalizacji zgłosiły się 3 drużyny - reprezentacja klas pierwszych, reprezentacja klas drugich po podstawówce i po gimnazjum. Zagraliśmy systemem "każdy z każdym". Mecze trwały 2 x 10 min.

  Klasyfikacja końcowa:
 1. miejsce - chłopcy klas drugich po podstawówce
 2. miejsce - chłopcy klas pierwszych
 3. miejsce - chłopcy klas drugich po gimnazjum.

0d 1100 do 1500 grały dziewczęta w piłkę siatkową. Zgłosiło się 6 drużyn. Dziewczęta rywalizowały w dwóch grupach systemem "każdy z każdym". Następnie rozegrano półfinały i finały.

  Klasyfikacja końcowa:
 1. miejsce - klasa 2b
 2. miejsce - klasa 1b
 3. miejsce - klasa 2a
 4. miejsce - klasa 1ac
 5. miejsce - klasa 2c i klasa 2f.

Dziękujemy za udział i sportową rywalizację, za którą wszyscy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

Aktywnych i bezpiecznych wakacji!!!

Sprzątamy las

22.06.2021

We wtorek - 22 czerwca odbyła się lokalna akcja sprzątania kolneńskiego lasu "Wieszałki". Pomysłodawcami inicjatywy oraz czynnymi uczestnikami akcji była młodzież z klasy 2b. Sprawne przeprowadzenie czynności porządkowych było możliwe dzięki zaangażowaniu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kolnie, którego prezes Marek Łuba wyraził zgodę na odbiór zebranych śmieci.

Celem inicjatywy było kształtowanie postaw proekologicznych odpowiedzialnych za stan środowiska oraz przenoszenie postaw na praktyczne działanie. Akcja była również oryginalnym podsumowaniem działu: "Wpływ człowieka na środowisko" - realizowanego zgodnie z podstawą programową na zajęciach z geografii.

Organizatorkami przedsięwzięcia były: Dorota Góralczyk - nauczycielka chemii i Katarzyna Raszczyk - nauczycielka geografii.

Kangur Matematyczny

22.06.2021

W naszej szkole w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny" wzięło udział 19 uczniów.

4 uczniów zdobyło wyróżnienie:

 • 1a - Mateusz Siwik, Dominik Jarzyło
 • 2b - Cezary Kałęka
 • 3a - Edyta Wiktoria Siwik

Opiekunem konkursu była pani Ewa Szymańska.

Spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim

21.06.2021

W dniu dzisiejszym w naszej szkole zawitał niecodzienny gość. Dzięki organizatorowi - Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Kolnie - jego podopieczni oraz uczniowie klas I-II mogli spotkać się z panem Marcinem Kostrzyńskim.

Autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanału na YouTube "Marcin z Lasu" oraz wideobloga na Facebooku. Człowiek z wielką pasją. Niekwestionowany miłośnik natury.

Z niespotykanym entuzjazmem w głosie i postawie przybliżył nam świat przyrody. Urzeczeni patrzyliśmy na wyjątkowe filmiki i uważnie słuchaliśmy opowieści. Czas przeznaczony na spotkanie szybko dobiegł końca.

Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Kostrzyńskiemu za autorskie spotkanie. Życzymy Panu wielu niezapomnianych i utrwalonych chwil.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Kolneński.

Baterie zbieramy - wspólnie o środowisko dbamy

15.06.2021

I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Kolnie wywalczyło tytuł laureata w kategorii: Szkoły Ponadpodstawowe I-szej edycji II-go cyklu Konkursu Ekologicznego "Edukujemy - Pomagamy" w roku szkolnym 2020/2021.

Koordynatorem projektu jest Pani Dorota Góralczyk.

Serdecznie gratulujemy!

Śladami patronów roku 2021

14.06.2021

W dniu 10 czerwca 2021 r., w godz. 1000 - 1100, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w ramach rozstrzygnięcia zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie i Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie, Powiatowego konkursu literackiego "Śladami patronów roku 2021".

Przedsięwzięcie zostało objęte Patronatem Starosty Kolneńskiego oraz Patronatem medialnym Towarzystwa "Jan z Kolna". Celem przedsięwzięcia było spopularyzowanie twórczości - patronów roku 2021.

Powiatowy konkurs literacki "Śladami patronów roku 2021" skierowany był do uczniów szkół podstawowych - klas 7-8 z powiatu kolneńskiego oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i osób dorosłych z powiatu kolneńskiego.

W konkursie wzięło udział 10 uczestników: 1 uczennica szkoły podstawowej - I kat. wiekowa, 9 osób - uczniów szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i dorosłych powiatu kolneńskiego - II kat. wiekowa.

Decyzją Jury laureatami Powiatowego konkursu literackiego "Śladami patronów roku 2021" zostali:

  W kategorii I:
 1. miejsce - Gabriela Parda - uczennica kl. 8 Szkoły Podstawowej w Lachowie
  W kategorii II:
 1. miejsce - Paulina Przyborowska - uczennica kl. 3 Szkoły Branżowej I st. im. Kard. Stefana Wyszyńskiego ZST w Kolnie
 2. miejsce - Mateusz Baczewski - uczeń kl. 3 Szkoły Branżowej I st. im. Kard. Stefana Wyszyńskiego ZST w Kolnie
 3. miejsce - Natalia Sadłowska - uczennica kl. 2 II Liceum Ogólnokształcącego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego ZST w Kolnie
  Wyróżnienia Jury przyznało:
 • Amelii Andrzejczyk - uczennicy kl. 2 I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie
 • Natalii Papież - uczennicy kl. 1 Technikum Rolniczo-Ekonomicznego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego ZST w Kolnie
  Za udział w konkursie dyplomy i symboliczne nagrody przyznano:
 • Pani Monice Chutkowskiej
 • Weronice Pikulińskiej - uczennicy kl. 2 II Liceum Ogólnokształcącego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego ZST w Kolnie
 • Małgorzacie Szczech - uczennicy kl. 2 I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie
 • Milenie Szczech - uczennicy kl. 2 II Liceum Ogólnokształcącego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego ZST w Kolnie

Laureatów uhonorowano atrakcyjnymi nagrodami, które ufundowali: Starosta Kolneński, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie. Nagrodzone prace zostaną opublikowane w Zeszytach Kolneńskich.

Laureatom oraz wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy i serdecznie gratulujemy. Organizatorzy

Szczepimy się

28.05.2021

Załączniki:   Zał. 1 Serwis Rzeczypospolitej Polskiej    Zał. 2 Medexpress.pl

Powiatowy konkurs literacki "Śladami patronów roku 2021"

16.05.2021

Regulamin konkursu                    Załączniki:   Zał. 1 Informacja o zasadniczej treści ...    Zał. 2 Karta uczestnika

Eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

12.05.2021

Wiktoria Kowalczyk - uczennica klasy 2e - brała udział w eliminacjach okręgowych XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W związku z pandemią i nauczaniem zdalnym udział w eliminacjach polegał na przygotowaniu samodzielnej pracy badawczej na jeden z wybranych tematów.

Wiktoria przygotowała pracę w programie PowerPoint na temat: "Przedstaw z miejsca Twojego zamieszkania przykłady podjętych działań zmierzających do zachowania zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń.
W przypadku, gdy Twoim zdaniem takich nie ma, podaj własny plan takich przedsięwzięć wraz z uzasadnieniem."

Praca obejmowała 40 slajdów, bibliografię, własne grafiki, zdjęcia.

Prace wykonane przez uczestników olimpiady z załączonym formularzem zgłoszeniowym i oświadczeniem o samodzielnym przygotowaniu pracy zostaną ocenione przez Wojewódzki Komitet OWE według jednolitych kryteriów przygotowanych przez Główny Komitet OWE. Autorzy najlepszych 7 prac z każdego województwa staną się jego reprezentacją na zdalny finał centralny XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Odbędzie się on w dniach: 4 czerwca - część pisemna, 5 czerwca - część ustna.

Trzymamy kciuki.

Opiekunem merytorycznym Wiktorii jest nauczycielka biologii Bożena Ewa Szczepankiewicz.

Już, już matura...

05.2021

I znów nadszedł maj... Niestety, aura nie sprzyja maturzystom i w tym roku nie zakwitły kasztanowce. Sesja maturalna rozpoczęła się 4 maja i trwać będzie do 19 maja 2021 roku. Absolwenci mogą w tym roku zdawać tylko przedmioty obowiązkowe, by mieć zdaną maturę, ale w I LO niewielu absolwentów korzysta z tego "przywileju".

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie 30 kwietnia 2021 r szkołę ukończyło 86 uczniów. Uroczyste spotkanie z przedstawicielami władz powiatu, wychowawcami, dyrekcją odbyło się, z zachowaniem reżimu sanitarnego, na sali gimnastycznej. Po długim czasie nauki zdalnej była to niezwykle podniosła i wzruszająca uroczystość - ostatnie formalne spotkanie ze szkołą. Pięć uczennic uzyskało bardzo wysokie wyniki: Karolina Tyszka - śr. 5.19, Edyta Siwik - śr. 5.00, Banach Aleksandra - śr. 4.89, Olszewska Sandra - śr. 4.88, Nadara Sylwia - śr. 4.82. Każda z uczennic, oprócz tradycyjnych nagród książkowych, otrzymała od p. Starosty nagrody w postaci złotej biżuterii.

Gratulujemy uczennicom oraz wszystkim innym uczniom ukończenia szkoły.

Maturzystom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

K. Pikulińska

Podziękowania - klasa 3a

30.04.2021

Szanowna Dyrekcjo! Drodzy Nauczyciele! Koleżanki i koledzy!

Dla nas, absolwentów, jest to moment szczególny, bo kiedy w nowym roku szkolnym zadzwoni pierwszy dzwonek, nas już tutaj nie będzie. Jest to bardzo ciężka chwila, zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy nie możemy spotkać się i pożegnać w sposób tradycyjny. Dzisiaj zaczynamy kolejny etap swojego życia, a każdy z nas wybiera własną drogę.

Swoją wdzięczność kierujemy w stronę całej Rady Pedagogicznej, wszystkich nauczycieli oraz szanownej Dyrekcji, którzy towarzyszyli nam w tej 3-letniej przygodzie i byli dla nas wzorem do naśladowania. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, wytrwałość, trud włożony w naszą naukę oraz stworzenie przychylnej atmosfery do pracy w szkole i w domu. Na szczególne podziękowania zasłużyli także pracownicy szkoły: Pani pedagog, Pani pielęgniarka, Panie pracujące w sekretariacie szkolnym, bibliotece oraz czytelni, a także Panie i Pan woźny.

Podziękowania należą się również nauczycielom, którzy przygotowali nas do egzaminu dojrzałości. Pani dyrektor Katarzynie Pikulińskiej, pani Magdalenie Banach, pani Katarzynie Kiełczewskiej, pani Justynie Łosiewskiej oraz pani Annie Wieteska.

Szczególnie chcemy podziękować naszej wychowawczyni Pani Ewie Szymańskiej. Jesteśmy Pani wdzięczni za wielką cierpliwość do naszego rozwijającego się talentu artystycznego na lekcjach zdalnych matematyki i umiejętności porozumiewania się z nami bez słów oraz niesłychaną wyrozumiałość. Dziękujemy za wszelkie słowa otuchy oraz motywację do nauki. DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO, za to, że zawsze mogliśmy na Panią liczyć.

Teraz możemy powtórzyć słowa Winstona Churchilla: "To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku". Wchodzimy w nową erę naszego życia, lecz na zawsze zapadnie nam w pamięć ta szkoła. Być może istnieją miejsca piękniejsze, ale to wszystko wokół jest nasze. Dziękujemy Wam wszystkim, że byliście z nami i przygotowaliście nas do dorosłego życia. Składamy Wam serdeczne życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Jeszcze raz dziękujemy - klasa 3a

Czas rozstania

30.04.2021

Drodzy Maturzyści!

W imieniu klas młodszych pragniemy życzyć Wam szczęścia i pomyślności w realizowaniu najambitniejszych celów edukacyjnych oraz najskrytszych pragnień, mądrości w podejmowaniu przyszłych wyborów i siły do spełniania swoich marzeń. Niech Wasz wakacyjny odpoczynek będzie spokojny i udany.

Oby napisane przez Was egzaminy maturalne otworzyły Wam drogę do sukcesu i były pięknym wstępem w dorosłe życie.

Cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty:

"Życie jest bogactwem, strzeż go. Życie jest marzeniem, spełnij je."

Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Krąg" PLUS

27.04.2021

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Krąg" PLUS przesłał wyniki tegorocznej edycji. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego.

W konkursie wzięło udział 11 uczniów naszego liceum. Uczniowie mieli do napisania test złożony z pytań bez możliwości powrotu do wcześniejszego pytania, rozwiązywanych metodą jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Test składał się z pytań zamkniętych oraz pytania opisowego - praca tematyczna. Test konkursowy przeprowadzono online poprzez platformę edukacyjną. Pytania i zadania dotyczyły najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Temat: Wojna polsko-bolszewicka w XX w.

 

  Wyniki finału krajowego:
 1. Laureat - I miejsce w kraju: Szymon Kędzierski z klasy 1c
 2. Bardzo dobry wynik w kraju: Wyka Kamila 2f
 3. Wyróżnienia na szczeblu krajowym otrzymali:
  • Pieloszczyk Radosław z klasy 1c
  • Pupek Aleksandra z klasy 2f
  • Tyszka Karolina z klasy 3a
  • Olszewska Sandra z klasy 3c
  • Żebrowska Katarzyna z klasy 2f
  • Zejer Aleksandra z klasy 3c
 4. Dyplomy uznania otrzymali:
  • Bielawska Kinga z klasy 3c
  • Jermacz Wiktoria z klasy 2d
  • Bazydło Monika z klasy 3c

Bardzo wysokie wyniki uzyskane w tym konkursie przez naszych uczniów pozwoliły Komitetowi Organizacyjnemu Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Krąg" przyznać I miejsce w kraju I Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunem merytorycznym młodzieży naszego liceum był pan Józef Chodnicki, nauczyciel historii.

 

 

 

Podsumowanie Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego

19.04.2021

W poniedziałek 19 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego pod patronatem Starosty Kolneńskiego.

Nagrody wręczali Starosta Kolneński Tadeusz Klama i Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk.

II edycja tego konkursu odbyła się 22 marca. Skierowany był do uczniów klas ósmych szkół podstawowych z terenu powiatu kolneńskiego. W związku z sytuacją epidemiczną odbył się w formie zdalnej. Uczestniczyło w nim 27 uczniów.

  Wyniki konkursu:
 1. Artur Babowicz SP Turośl
 2. Bartosz Mieczkowski SP Lachowo
 3. Konrad Chmielewski SP Lachowo
 4. Dominika Grudzińska SP Turośl, Andżelika Imiela SP2 Kolno
 5. Kacper Jermacz SP2 Kolno
 6. Jakub Korzep SP2 Kolno

Gratulujemy!

Spotkanie ze stypendystą DAAD

10.04.2021

Kurs językowy, studia a może kariera w Niemczech?

W sobotę 10 kwietnia 2021 przedstawiciele uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły wraz z kolegami ze szkół w Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Białegostoku uczestniczyli w spotkaniu online z Arkadiuszem Modzelewskim - stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej), absolwentem Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Warszawskiej, specjalisty w dziedzinie danologii, który opowiedział uczniom o swoim pobycie w Niemczech, związanym z podjęciem studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie w Bonn, o możliwościach i perspektywach, jakie dają młodym ludziom stypendia na zagranicznych uczelniach.

Przedstawił warunki, niezbędne do ubiegania się o przyznanie stypendium. Nie zabrakło osobistych wspomnień związanych z pobytem na uczelni, studenckim życiem, z poznaniem osób z całego świata, z podróżami do Kolonii, Heidelbergu, Poczdamu, Berlina, Munster czy Dusseldorfu. Arek udzielił też obszernych odpowiedzi na pytania uczestników spotkania, którzy z pewnością poczuli się jeszcze bardziej zmotywowani do nauki języka niemieckiego i zainspirowani do wykorzystania tego atutu w budowaniu swojej przyszłej kariery.

Spotkanie było jedną z inicjatyw Oddziału Łomża PSNJN, promujących naukę języka niemieckiego.

Opiekun: B. Sokołowska

Wyniki konkursu znajomości prawa szkolnego

08.04.2021

W dniu 25 marca 2021 r. odbył się konkurs znajomości prawa szkolnego. Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs przeprowadzono zdalnie. W konkursie wzięły udział dwuosobowe reprezentacje uczniów klas pierwszych i drugich.

Komisja konkursowa w składzie: Dorota Góralczyk i Józef Chodnicki podsumowała wyniki konkursu.

Wyniki klas:

- 1a - 38 pkt.

- 2e - 38 pkt.

- 2a - 36 pkt.

- 2b - 35pkt.

- 2c - 34 pkt.

- 1c - 30pkt.

- 2d - 26pkt.

- 1b - 25pkt.

- 2f - 23pkt.

Podsumowanie

W kategorii indywidualnej najwięcej punktów zdobyła - Kamila Wyka klasa 2f       W kategorii klas - 1a, 2e

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Organizatorzy: J.Chodnicki i D.Góralczyk

Podsumowanie konkursu "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach"

30.03.2021

Od wielu lat nasze uczennice biorą udział w konkursie "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach" organizowanym przez GOK w Turośli. Głównym celem konkursu jest podtyrzymywanie i popularyzacja twórczości ludowej regionu wśród młodego pokolenia.

Jak co roku, uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach: wycinanka, palma wielkanocna, pisanka, bukiet kwiatowy, bukiet na patyku. Wśród 27 uczestników konkursu było 8 dziewcząt z naszego liceum. Wiele z nich wykonało prace w kilku kategoriach konkursowych.

  Komisja konkursowa w składzie:
 • przewodnicząca - Monika Męczkowska - pedagog wychowania plastycznego
 • Elżbieta Cieloszczyk - twórczyni ludowa
 • Grażyna Rolka - animator kultury i instruktor sztuki regionalnej

  wyłoniła następujących laureatów w grupie szkół ponadpodstawowych:

 • Wiktoria Lemańska 2e - 1. miejsce w kat. wycinanka
 • Anita Remiszewska 2a - 1. miejsce w kat. wycinanka, 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. pisanka
 • Natalia Bałdyga 2a - 1. miejsce w kat. wycinanka, 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. palma wielkanocna, 1. miejsce w kat. bukiet na patyku
 • Dominika Remiszewska 1a - 1. miejsce w kat. wycinanka, 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. pisanka
 • Julia Bałdyga 2c - 1. miejsce w kat. wycinanka, 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
 • Maja Gołaś 1a - 3. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
 • Magdalena Kalinowska 2a - 1. miejsce w kat. palma wielkanocna
 • Weronika Pardo 2e - 1. miejsce w kat. palma wielkanocna

Zdaniem komisji konkursowe prace mieszczą się w tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, reprezentują wysoki poziom artystyczny i ciekawe rozwiązania plastyczne, na szczególne podkreślenie zasługują tegoroczne pisanki, a także wycinanki kurpiowskie, które prezentują wysoki kunszt wykonawców i bogatą inwencję nawiązującą do tradycji oraz stanowią wzór do naśladowania w kontynuowaniu tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

Gratulujemy naszym młodym twórczyniom ludowym i podziwiamy ich nietuzinkową pasję. A.Wieteska.

Rekolekcje Wielkopostne online

27.03.2021

Szczęść Boże!

Wielu młodych ludzi zastanawia się nad sensem bycia w Kościele. Zdarza się również tak, że wielu nie potrafi na te zagwostki odpowiedzieć. Stąd pragniemy zaprosić na Rekolekcje Wielkopostne, które będą transmitowane Online.

Premiery trzech odcinków odbędą się 29, 30 i 31 marca. Zachęcamy, żeby nie przegapić żadnego z filmików, ponieważ w nich ludzie młodzi powiedzą co odkryli w Chrystusie, czyli Kościele!

 

Pamiętaj!
Pliki związane z rekolekcjami wielkopostnymi dla młodzieży i nauczycieli można znaleźć na stronie: https://www.youtube.com/channel/UC3MMJoxnyPKh2rayMO7Nyhg

Oto link do "wstępu" z rekolekcjii

https://www.youtube.com/watch?v=9TqbTkCJxww

Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego pod patronatem Starosty Kolneńskiego

22.03.2021

22 marca odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego pod patronatem Starosty Kolneńskiego. Konkurs był skierowany do uczniów klas ósmych szkół podstawowych z terenu powiatu kolneńskiego. W związku z sytuacją epidemiczną konkurs odbył się w formie zdalnej. Brało w nim udział 27 uczniów.

Niebawem zostaną ogłoszone wyniki konkursu.

Geograficzno-polityczny atlas Polski - lekcja pokazowa

17.03.2021

GEOGRAFICZNO-POLITYCZNY ATLAS POLSKI. POLSKA W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM: PERSPEKTYWA 2022 to projekt badawczy, edytorski i edukacyjny. Realizowany jest przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu Niepodległa ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jest on kontynuacją projektu badawczego i edytorskiego wykonanego w latach 2015-2018 przez Narodowe Centrum Nauki.

W ramach nowego projektu w latach 2020-2022 będą m.in. przygotowane scenariusze lekcji geograficzno-politycznych, przeprowadzone lekcje pokazowe z wykorzystaniem map w liceach, zorganizowane szkolenia z zakresu geografii politycznej dla nauczycieli geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie. Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Mieliśmy dużo szczęścia i nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w tym projekcie. W dniu 17 marca uczniowie klasy 3a (grupa realizująca rozszerzenie z geografii) byli uczestnikami zdalnej lekcji pokazowej nt. Polska w organizacjach międzynarodowych. Dwugodzinne zajęcia, z wykorzystaniem map z najnowszego atlasu, poprowadziła pani Magdalena Skorupska, asystent w jednostce Katedry Geografii Regionalnej i Politycznej UW.

W trakcie zajęć uczniowie powtórzyli i uporządkowali swoją wiedzę o najważniejszych dla Polski organizacjach - ONZ, UE i NATO. Lekcja zakończyła się rozwiązaniem kilku ćwiczeń.

Uczniowie włączyli się czynnie do udziału w tych zajęciach i współpracowali z prowadzącą. Była to doskonała powtórka przed maturą.

Najciekawsze zdjęcie geomorfologiczne - konkurs UW - wyniki

12.03.2021

Przypominamy. W ramach Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii Uniwersytet Warszawski ogłosił konkurs fotograficzny na "Najciekawsze zdjęcie geomorfologiczne". Każdy mógł przesłać jedno zdjęcie wraz z opisem. Wszystkie zdjęcia zostały umieszczone na profilu https://www.facebook.com/Zaklad.Geomorfologii. Ogólnopolskie głosowanie internautów na najlepsze zdjęcie zostało przeprowadzone w dniach 2-4 marca.

Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 6 uczestników. Każdy z nich przygotował atrakcyjne zdjęcie przedstawiające różnorodne formy rzeźby terenu. Najwięcej z nich dotyczyło form młodoglacjalnych oraz górskich.

Oto wyniki.

I miejsce w Konkursie Fotograficznym ogłoszonym z okazji Tygodnia Geomorfologii zajęła Pola Papież kl. 2a, autorka zdjęcia "Krajobraz polodowcowy, Góra Cisowa, Suwalski Park Krajobrazowy". W głosowaniu internetowym praca ta zdobyła 1240 pkt.

II miejsce zajęła praca Natalii Górskiej kl. 2c "Rzeźba górska, Dolina Gąsienicowa, Tatry Wysokie" - w głosowaniu 1038 pkt.

III miejsce otrzymała Sylwia Konopka kl. 2a, której zdjęcie zatytułowane "Formy skalne, Baska Voda w Chorwacji" zebrało 948 pkt.

Całe podium zajęły uczennice I LO im. A. Mickiewicza w Kolnie. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, szczególnie - zwycięzcom. Anna Wieteska

 

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

12.03.2021

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest to hołd złożony żołnierzom walczącym w zbrojnym podziemiu antykomunistycznym po 1944 roku. Wspomnienie tych żołnierzy przypada na 1-go marca, co nie jest datą przypadkową. Tego dnia został wykonany wyrok śmierci na prezesie WiN ppłk Łukaszu Cieplińskim oraz jego najbliższych współpracownikach. Po pokazowym procesie i skazaniu na śmierć zostali oni rozstrzelani i pochowani w nieznanym nikomu miejscu. Od 2011 r. sukcesywnie przywracana jest pamięć o losach tych bohaterów, którzy z najwyższym poświęceniem walczyli z komunistami o wolną Polskę.

W naszej szkole uczniowie również mieli szansę pogłębić wiedzę na temat tych wydarzeń. 10 i 11 marca w klasie 2c i 2f odbyły się spotkania on-line z Panią Karoliną Dobek oraz Panem Pawłem Murawskim, pracownikami Oddziału IPN w Białymstoku. Dzięki prezentacjom oraz krótkim etiudom poświęconym wybranym bohaterom tych wydarzeń w ciekawy sposób przybliżona została tematyka "żołnierzy wyklętych".

Cieszy nas również fakt, że uczniowie włączyli się czynnie do udziału w tych zajęciach i chętnie współpracowali z prowadzącymi. Uczennice Amelia Andrzejczyk i Joanna Czereszewska za swoją pracę i zaangażowanie zostały nagrodzone drobnymi upominkami.

Wyniki szkolnego konkursu recytatorskiego "Liryczne przemyślenia"

03.03.2021

W dniu 3 marca 2021 roku odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Liryczne przemyślenia". Był to dzień szczególny, ponieważ 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Święto to zostało ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Celem święta jest upowszechnianie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie.

Wszystkie uczestniczki konkursu zaprezentowały się znakomicie i zrobiły ogromne wrażenie na członkach komisji.

  Jury oceniało recytatorki według następujących kryteriów:
 • dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
 • interpretacja tekstu (logiczne akcentowanie wyrazów i zdań, intonacja, modulacja głosu, tempo mówienia)
 • kultura słowa (artykulacja, akcent, przestankowanie)
 • ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora).

Pomimo tego, iż poziom prezentacji utworów był bardzo wyrównany Jury wyłoniło zwyciężczynię.

 1. miejsce i tytuł Laureata otrzymała Karolina Grala - klasa 1a (wyrecytowała wiersz pt. "Ściana" Małgorzaty Hillar)
  Wyróżnienia otrzymały:
 • Anita Remiszewska - klasa 2a (wyrecytowała wiersz pt. "Samotność" Wojciecha Przybyłowicza)
 • Kamila Wyka - klasa 2f (wyrecytowała wiersz pt. "Do M***" Adama Mickiewicza).

Wszystkim finalistkom bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie, trafne wybory wierszy oraz przepiękne i dojrzałe interpretacje.

Organizatorzy: Maria Gutowska i Bogusława Gołąbek

Najciekawsze zdjęcie geomorfologiczne - konkurs UW

17.02.2021

Jeśli jesteś z zamiłowania fotografem przyrody i masz w swoich zbiorach niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju zdjęcie pokazujące piękno naturalnego środowiska - jego rzeźbę, to weź udział w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii przez Uniwersytet Warszawski.

Możesz przesłać tylko jedno, odpowiednio opisane, zdjęcie. Zanim jednak to zrobisz, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci w podjęciu decyzji oraz właściwym opisie.

Pamiętaj! Decyduje czas. Termin nadsyłania prac upływa 1 marca 2021.

Uważnie zapoznaj się z poniższym plakatem i przystąp do działania. Czekam na Wasz odzew. Anna Wieteska

Szkolny konkurs recytatorski "Liryczne przemyślenia"

13.02.2021

Regulamin konkursu          Karta uczestnika

Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Krąg"

13.02.2021

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Krąg" przesłał wyniki tegorocznej edycji. Konkurs prowadzony był przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" - Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu.

W konkursie wzięło udział 21 uczniów naszego liceum. Uczniowie mieli do napisania test złożony z pytań dotyczących najważniejszych wydarzeń w historii Polski od czasów II wojny światowej do czasów współczesnych. Test był rozwiązywany metodą jednokrotnego wyboru, składał się z pytań zamkniętych oraz pytania otwartego.

     Wyniki finału

Laureatem wyróżnienia na szczeblu krajowym została Kamila Wyka z klasy 2f, która uzyskała najlepszy wynik w szkole.

Bardzo dobry wynik osiągnął Szymon Kędzierski z klasy1c.

 
  Wyróżnienia otrzymali:
 1. Pupek Aleksandra z klasy 2f
 2. Bielawska Kinga z klasy 3c
 3. Żebrowska Katarzyna z klasy 2f
 4. Wasiulewska Karolina z klasy 3c
 5. Zejer Aleksandra z klasy 3c
 6. Wierzbicka Julia z klasy 1c
 7. Bazydło Monika z klasy 3c
 8. Rydelek Laura z klasy 3c
  Dyplomy uznania otrzymali:
 • Rolka Zuzanna z klasy 2f
 • Pilch Magda z klasy 3c
 • Nicewicz Aleksandra z klasy 3c
 • Dzięgielewska Oliwia z klasy 2f
 • Konopka Sylwia z klasy 2a
 • Olszewska Sandra z klasy 3c
 • Samul Karolina z klasy 2f

Jury Konkursu przyznało również wyróżnienie na szczeblu krajowym I Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza w Kolnie.
Opiekunem merytorycznym młodzieży naszego liceum był pan Józef Chodnicki, nauczyciel historii.

 

 

 

Uczniom wyróżnionym i biorącym udział w konkursie gratulujemy. Opiekunom dziękujemy za pracę i opiekę merytoryczną.

SZKOLNE DNI KULTURY UCZNIOWSKIEJ

06.02.2021

W dniach 27-28 stycznia 2021 r. w naszej szkole odbywały się zdalne Dni Kultury Uczniowskiej zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

W środę 27 stycznia miał miejsce internetowy turniej szachowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Wzięło w nim udział 20 osób, a poziom gry utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcą okazał się Radosław Pieloszczyk z 1c.

W dniach 23-29 stycznia trwał konkurs fotograficzny, w którym były do wybrania dwie kategorie: "Nasza piękna zima" oraz "Moje zainteresowania podczas pandemii".

W pierwszej kategorii pierwsze miejsce zajęła Natalia Antosiewicz z klasy 2c, drugie miejsce Katarzyna Klama z klasy 2b, a trzecie Julia Bałdyga z klasy 2c. W drugiej kategorii została wybrana jedna zwyciężczyni i jest to Weronika Pardo z klasy 2e.

Nagrody za udział w konkursie fotograficznym dla zwycięzców i pozostałych uczestników są do odbioru w sekretariacie szkoły. Serdecznie dziękujemy sponsorowi - firmie DarKomp z Kolna.

W czwartek 28 stycznia nauczyciele języków obcych przeprowadzili quizy językowe w każdej z klas.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w organizację zdalnych Dni Kultury Uczniowskiej.

SU

Wyniki konkursu plastycznego "Ilustrujemy dzieła Patrona"

01.02.2021

Zakończył się konkurs plastyczny zorganizowany z okazji Święta Patrona Szkoły. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do wybranego utworu Adama Mickiewicza.

Technika i format pracy były dowolne. Liczyło się nawiązanie do wskazanego dzieła, oryginalność, stopień trudności i jakość wykonania.

Jury oceniło nadesłane prace i wyłoniło następujących zwycięzców:
 
1. miejsce - Wiktoria Bazydło - 2f - za portret Zosi i Tadeusza "Pan Tadeusz"
2. miejsce ex aequo - Monika Bazydło - 3c - za przedstawienie sceny do ballady "Świtezianka"
                                   Kamila Borys - 2c - za ilustrację do ballady "Lilie"
3. miejsce ex aequo - Julia Bałdyga - 2c - za przedstawienie sceny Małej Improwizacji "Dziady cz. III"
                                   Mariola Szumiło - 1c - za przedstawienie sceny polowania z "Pana Tadeusza"

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zgłoszenia i wyrażamy nasze uznanie za poziom artystyczny nadesłanych prac oraz gratulujemy wygranych. Autorki zwycięskich prac otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez dyrekcję szkoły.

Nagrody można odebrać w sekretariacie w godzinach pracy szkoły. W galerii prezentujemy nagrodzone prace.

B. Sokołowska, K. Raszczyk

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

25.01.2021

W dniu 25 stycznia 2021 r. odbył się etap podstawowy XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W olimpiadzie udział wzięło 5 uczniów klasy II e.

Do etapu okręgowego zakwalifikowali się Kowalczyk Wiktoria i Jakub Popielarz z klasy II e.

Udział w eliminacjach okręgowych polega na przygotowaniu samodzielnej pracy badawczej na jeden z dwóch tematów opublikowanych na stronie Olimpiady.

 

Opiekunem merytorycznym uczniów jest nauczycielka biologii Bożena Ewa Szczepankiewicz

SZKOLNE DNI KULTURY UCZNIOWSKIEJ

24.01.2021

SZACHY

W środę 27.01.2021 r. odbędzie się zdalny turniej szachowy na stronie chess.com. Rozpocznie się na 2. godzinie lekcyjnej i trwał będzie do zakończenia rozgrywek. Aby wziąć udział w turnieju należy utworzyć profil na stronie chess.com oraz posiadać konto w aplikacji discord.

Zwycięzca otrzymuje ocenę celującą z wychowania fizycznego, 2. oraz 3. miejsce - ocenę bardzo dobrą.

Zgłoszenia przyjmujemy na e-mail turniejszachowy1lokolno@gmail.com od piątku (22.01) do wtorku (26.01).
W zgłoszeniu należy zawrzeć imię i nazwisko, klasę oraz swój login do chess.com oraz do aplikacji discord.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

W dniach od 23.01.2021 r. do 29.01.2021 r. odbędzie się konkurs fotograficzny.

  Do wyboru dwie tematyki:
 1. Nasza piękna zima - fotografia musi przedstawiać piękno natury obecnej pory roku
 2. Moje zainteresowania podczas pandemii - fotografia musi przedstawiać daną osobę podczas wykonywania danej czynności bądź przedmioty z tym związane ukazane w ciekawy sposób.

Zdjęcia do wybranej tematyki wysyłamy na e-mail: 1lokolno@wp.pl wraz z imieniem, nazwiskiem, klasą oraz do której tematyki zostało wykonane zdjęcie. Fotografie muszą być autentyczne i wykonane przez osobę zgłaszającą się do konkursu! Prosimy o uczciwość! Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa. SU

Zmiany w kryteriach przyjęć na studia w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

15.01.2021

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku informuje, że dokonał zmian w kryteriach przyjęć na studia, które mogą okazać się istotne przy wyborze kierunku studiów.

Przewodniczący Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej prof. dr hab. Adrian Chabowski serdecznie zaprasza kandydatów do uczestnictwa w spotkaniach online z pracownikami Biura Rekrutacji UMB - najbliższy webinar odbędzie się 15 stycznia 2021 r. (piątek) o godz. 13:00.

Szczegóły na stronie Uczelni w zakładce Rekrutacja - Spotkania online (www.umb.edu.pl/spotkania_online).

 

Krótka informacja o zmianach w załączeniu.

Zmiany w rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 na studia w UMB

Ilustrujemy dzieła Patrona - konkurs plastyczny

12.01.2021

Drodzy Uczniowie!

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym z okazji Dnia Patrona Szkoły.

Do dnia 20 stycznia 2021 r. należy wykonać dowolną techniką ilustrację do wybranego dzieła Adama Mickiewicza (portret, pejzaż, scenka rodzajowa, martwa natura, abstrakcja) i przesłać zdjęcie pracy na adres bsok@op.pl podając swoje dane oraz określając, do jakiego utworu i ew. jakiego fragmentu lub jakich postaci się ona odnosi.

Szczegóły w regulaminie konkursu na stronie szkoły. Wszystkim, którzy poczuli się zainspirowani i chcą podzielić się swoim talentem lub będą go dopiero odkrywać życzymy natchnienia i wytrwałości podczas pracy twórczej!

Bogumiła Sokołowska i Katarzyna Raszczyk

Regulamin konkursu

Wykłady dr hab. Macieja Dąbskiego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW

17.12.2020

W ostatni czwartek przed świętami uczniowie klas 3a i 2d (grupy realizujące rozszerzoną geografię) wzięli udział w zdalnych wykładach przygotowanych przez dr hab. Macieja Dąbskiego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on geomorfologiem, a także zapalonym polarnikiem.

Tematem wykładu dla maturzystów była "Rzeźba (po)lodowcowa i peryglacjalna". Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe pojęcia (morena czołowa, kem, oz, wieloletnia zmarzlina, poligony mrozowe), poznali nowe zjawiska (np. pingo, metanowe kratery), aktualne teorie na temat drumlinów zbójeńskich, zobaczyli, jak na jeziorze rozpalić ognisko. Dowiedzieli się, co nowego słychać w geomorfologii glacjalnej i peryglacjalnej.

Uczniowie klasy drugiej poznawali "Wspaniałe lodowce - ich funkcjonowanie". Wykład dotyczył podstaw glacjologii i geomorfologii glacjalnej. Słuchacze dzięki spotkaniu dowiedzieli się, jak funkcjonują lodowce i co się z nimi dzieje w dobie ocieplania klimatu. Być może zaskoczeni byli faktem, że nie wszystkie lodowce kurczą się na skutek globalnego ocieplenia. Są też takie, które zwiększają swoją powierzchnię np. Lodowiec Taku na Alasce (ocieplany Pacyfik dostarcza pary wodnej przechodzącej w opady śniegu, zasilające lodowiec). Prowadzący podał również uczniom adres strony internetowej: https://wgms.ch, dzięki której można samodzielnie zdobywać naukową wiedzę o lodowcach świata.

Prowadzone przez dr hab. Macieja Dąbskiego zajęcia zostały znakomicie odebrane przez słuchaczy.

Wykłady odbyły się na platformie Zoom Meeting. Koordynatorem przedsięwzięcia była Anna Wieteska - nauczycielka geografii.

Warsztaty "Zrównoważone miasta Południa i Północy - nasza przyszłość" - kolejne spotkanie

10.11.2020

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w warsztatach wzięła udział klasa 1a, w której część uczniów uczy się geografii w zakresie rozszerzonym. Zajęcia po raz kolejny poprowadzili: dr Maciej Kałaska - wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Małgorzata Grzegorczyk - doktorantka geografii.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną, warsztaty odbyły się w formie zdalnej dzięki komunikatorowi Zoom.

Prowadzący w interesujący sposób prezentowali treści związane z tematyką warsztatów. Przekazywana wiedza była zrozumiała dla uczniów. Zjawiska związane z rozwojem miast poparte były konkretnymi przykładami. W trakcie trwania zajęć stosowane były różnorodne formy pracy. Wykorzystano metody oparte na działaniu. W związku z tym młodzież miała okazję prezentować własne stanowisko na dany temat. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i umiejętnością korzystania z różnorodnych źródeł informacji geograficznej, starali się również formułować własne wnioski. W podsumowującej części spotkania uczestnicy stworzyli kodeks odpowiedzialnego użytkownika miasta, z którego mogą korzystać w codziennym życiu.

Zorganizowane zajęcia odbyły się w przyjaznej atmosferze. Opiekę nad klasą 1a, w czasie trwania warsztatów sprawowała Katarzyna Raszczyk - nauczycielka geografii.

Narodowe Święto Niepodległości

10.11.2020

 
To nasze święto narodowe obchodzone corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości...

Warsztaty "Zrównoważone miasta Południa i Północy - nasza przyszłość"

27.10.2020

Warsztaty dla uczniów "Zrównoważone miasta Południa i Północy - nasza przyszłość" są skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwłaszcza dla osób realizujących program nauczania w zakresie rozszerzonym z geografii lub przygotowujących się do matury z geografii lub wiedzy o społeczeństwie. Zajęcia są jednak adresowane przede wszystkim do młodych osób, które są lub w przyszłości prawdopodobnie będą użytkownikami miast: mieszkańcami, przedsiębiorcami, turystami lub nawet ich władzami.

We wtorek - 27.10.2020 - w warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 2a, którzy realizują rozszerzony program z geografii.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Zostały przygotowane i przeprowadzone przez dra Macieja Kałaskę - wykładowcę na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz przez Małgorzatę Grzegorczyk - doktorantkę geografii.

Celem zajęć było przybliżenie i utrwalenie zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, celami zrównoważonego rozwoju (w tym zwłaszcza 11 celem ZR, dotyczącym zrównoważonych miast i społeczności), porównanie praktyk miejskich stosowanych w krajach globalnego Południa oraz globalnej Północy, a także samodzielna ocena tych praktyk. Nadrzędnym celem warsztatów było zwiększenie świadomości uczestników w zakresie odpowiedzialnych wyborów konsumenckich, odpowiedzialnej turystyki oraz zniwelowanie stereotypów o globalnym Południu.

Powyższe cele były realizowane z użyciem różnych form i metod pracy: wykładu, pogadanki, pracy w grupach, pracy indywidualnej, dyskusji moderowanej. Uczniowie utrwalali umiejętność pracy ze zróżnicowanym materiałem kartograficznym, przygotowanym specjalnie na te zajęcia. W związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 roku ws. nauki w trybie zdalnym, warsztaty zostały przeprowadzone na odleglość, z wykorzystaniem narzędzia Zoom.

We wtorek - 10.11.2020 - w takich warsztatach będą także uczestniczyć uczniowie klasy 1a, również z rozszerzoną geografią.

Szkolnym koordynatorem warsztatów jest Anna Wieteska - nauczycielka geografii.

Organizacja nauki hybrydowej

19.10.2020

Ku jesieni...

23.09.2020

Jesień tego roku przywitaliśmy na sportowo. Opuściliśmy szkolne mury i pobiegliśmy w słońcu ku jesieni. Zwycięzców było mnóstwo. Jedna grupa zwycięzców to ci obdarowani przez naturę ponadprzeciętną wydolnością i oni z pasją walczyli o podium. Było na co popatrzeć. Druga grupa zwycięzców to ci, którzy stoczyli piękną walkę ze sobą. Nie posiadając szczególnych predyspozycji do długiego biegania, stanęli na starcie i do mety dobiegli, dotruchtali, doszli. Byli obecni, zrobili co trzeba i brawo im za to.

Byli też ci, którzy mogli, a nie pobiegli. I to oni tego dnia zostali pokonani.

Tegoroczni medaliści to:

Jak widać męskie podium zdominowane zostało przez rozszerzenie z matematyki!!!

Do zobaczenia za rok. Oby w zdrowiu...

Ślubowanie klas pierwszych

15.09.2020

15 września 2020 r. uczennice i uczniowie klas pierwszych oficjalnie stali się częścią szkolnej społeczności
I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu naszej szkoły, wpisane na stałe w szkolny kalendarz. To uroczystość wyjątkowa, budująca tradycję i wspólnotę, którą tworzy w tym dniu cała szkolna społeczność. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w tym roku w uroczystości uczestniczyli tylko uczniowie klas pierwszych z wychowawcami.

Pierwszoklasistom życzymy, aby z I LO w Kolnie wynieśli nie tylko wiedzę i sukcesy, ale również przyjaźnie na całe życie i cudowne wspomnienia.

Powodzenia!

Narodowe Czytanie "Balladyny" 2020

05.09.2020

W tym roku, 5 września przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się dziewiąta kolneńska edycja Narodowego Czytania. Organizatorzy - Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna i Miejska Biblioteka Publiczna - do udziału w imprezie zaprosiły przedstawicieli władz miasta i powiatu kolneńskiego, samorządowców, dyrektorów kolneńskich instytucji, nauczycieli oraz mieszkańców Kolna - dorosłych, młodzież i dzieci. Gośćmi honorowymi byli dr Ewa Marczak-Łukaszewicz oraz prof. dr hab. Adam Łukaszewicz, którego prelekcja na temat biografii Juliusza Słowackiego poprzedziła czytanie "Balladyny".

Lekturę "Balladyny" wzbogaciła i uatrakcyjniła inscenizacja fragmentów II aktu dramatu Juliusza Słowackiego przygotowana przez młodzież naszego liceum pod kierunkiem pani Marii Gutowskiej. Uczniowie z klasy 3b stworzyli interesujące kreacje:

 • Patrycja Paliwoda - majestatyczna Goplana
 • Gabriela Fiertek - tragiczna Balladyna
 • Natalia Lipka - dziewczęca Alina
 • Marta Florczyk - rezolutny Skierka
 • Jakub Zarębski - jako Grabiec

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia zaproszeni zostali do szukania słodkich malin i ukrytej korony króla Popiela III, a następnie do wykonania prac plastycznych na temat: "Korona dla króla Popiela" oraz nagrodzeni drobnymi upominkami.

G. Fiertek

Wreszcie szkoła

01.09.2020

Rok szkolny 2020/2021 oficjalnie rozpoczęty! Mimo nowej i niecodziennej rzeczywistości, 1 września uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie wrócili do szkoły po wakacjach.

Serdecznie witamy uczniów klas pierwszych i mamy nadzieję, że lata spędzone w naszym liceum będą przez Was dobrze wspominane.
Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom owocnego w sukcesy roku szkolnego.

Klasa 1a

Klasa 1b

Klasa 1c

Początek nowego roku szkolnego

27.08.2020

Program Stypendiów Pomostowych 2020/2021

30.06.2020

Koniec roku szkolnego

24.06.2020

100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II

18.05.2020

Dziś świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego.

Początek kapłańskiej drogi Karola Wojtyły miał miejsce w czasie II wojny światowej. Wraz ze swoimi rodakami był on ofiarą dwóch totalitarnych systemów: narodowego i międzynarodowego socjalizmu. W tym czasie młody Karol Wojtyła był robotnikiem w kamieniołomach fabryki chemicznej Solvay w podkrakowskich Łagiewnikach.

Następny rozdział księgi życia św. Jana Pawła II to posługa księdza oraz biskupa krakowskiego. Po dwuletnich studiach w Rzymie został wikariuszem i katechetą w parafii w Niegowici, później pracował w Krakowie. Wykładał w seminariach duchownych i na uniwersytetach. 29 września 1958 roku został wyświęcony na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, a w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. W roku 1967 papież Paweł VI mianował go kardynałem. W czasach komunistycznego reżimu stanowczo bronił chrześcijańskich wartości. Otwarty na dialog, w każdym widział brata. Nieustannie apelował o poszanowanie godności każdego człowieka. Emanował entuzjazmem duszpasterskim. Wiele serca poświęcał pracy z młodzieżą, studentami, z młodymi małżeństwami. Wycieczki w góry, na narty, obozy na łonie natury służyły mu zbliżaniu ludzi do Boga. Żartował, słuchał i uczył, stawiając młodym wysokie cele i wymagania.

I tak nadszedł historyczny dzień 16 października 1978 roku, gdy kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem, przez co otworzył nowy rozdział nie tylko w jego życiu, ale także w historii Kościoła w Polsce i na świecie. Święty Jan Paweł II głosił Ewangelię na całym świecie. Odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku Papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia "na głębię cyberprzestrzeni".

Dla wielu osób świadectwo o prawdziwości Ewangelii, jakie dał całemu światu św. Jan Paweł II, wybrzmiało najbardziej przekonująco wtedy, gdy przyszło mu osobiście zmagać się z cierpieniem i chorobą, a na koniec życia stanąć wobec konieczności śmierci. W ostatnim dniu swojej ziemskiej pielgrzymki, 2 kwietnia 2005 roku, Jan Paweł II był pełen wewnętrznego pokoju i poddania się woli Bożej. Podczas pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku, wiatr silnym podmuchem zamknął księgę Ewangeliarza znajdującą się na jego trumnie. Tak jakby zamknął księgę jego życia. Na zakończenie uroczystości wierni zebrani na Placu św. Piotra wołali "Santo Subito! - Natychmiast świętym!". W ten sposób prosili, aby Kościół ogłosił to, czego sami byli pewni: ten Papież był człowiekiem prawdziwie świętym!

Od śmierci św. Jana Pawła II ludzie z całego świata modlą się nieprzerwanie u jego grobu w Bazylice św. Piotra. Za jego przyczyną proszą Boga o potrzebne łaski. Dołączmy i my do nich i módlmy się - przez jego wstawiennictwo - w intencjach, które głęboko nosimy w naszych sercach. Niech setna rocznica urodzin Papieża Polaka będzie dla nas wezwaniem do braterstwa i jedności. Niech będzie źródłem nadziei i zaufania Miłosierdziu Bożemu.

Święty Janie Pawle II, módl się za nami. Amen.

Strony warte odwiedzenia: www.jp2online.pl      www.centrumjp2.pl      www.jp2.tvp.pl

Opracował ks. Adam Krawczyk

Oferta uczelni

12.05.2020

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

 

 

Informacja dla Rodziców i uczniów

24.04.2020

Szanowni Rodzice, uczniowie!

Zgodnie z nowymi wytycznymi rządu RP, zdalne nauczanie zostaje przedłużone do 24 maja 2020 roku. Od najbliższego poniedziałku, czyli od 27 kwietnia 2020 roku uczymy się według nowego planu (klasy pierwsze i drugie). Proszę sprawdzić na stronie szkoły.

Szczególne słowa kierujemy do Was, uczniowie klas trzecich! To właściwie historyczny moment w historii liceum, kiedy uczniowie kończący szkołę nie mogą odebrać w uroczysty sposób swojego świadectwa. Jest nam przykro z tego powodu, ale względy bezpieczeństwa są najważniejsze. Dziękujemy wszystkim, w imieniu całej Rady Pedagogicznej za to, że jesteście już absolwentami
I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Daliśmy Wam - jako kadra tej szkoły - warunki i możliwości zdobycia wiedzy i mamy nadzieję, że każdy skorzystał, ile chciał i mógł skorzystać. Liczymy i życzymy Wam zrealizowania wszystkich swoich planów, marzeń, znalezienia swojego miejsca na ziemi i odnalezienia tego, co ważne i wartościowe.

Dziś podany został prawdopodobny termin Waszych egzaminów maturalnych: 8-29 czerwca 2020 roku (o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna).
I dobra wiadomość - matura w tym roku będzie bez egzaminów ustnych. To dużo czasu, aby spokojnie przygotować się do egzaminów. Prosimy o wykorzystanie tego czasu najlepiej jak potraficie.

Informujemy też, że świadectwa ukończenia szkoły są już przygotowane - choć nie wszyscy uczniowie "rozliczyli się" jeszcze ze szkołą - biblioteka, pielęgniarka szkolna - i czekają na Was. Po odbiór świadectwa, jeśli ktoś się rozliczył, zapraszamy w środę tj. 29. kwietnia 2020 roku do czytelni szkolnej (z zachowaniem reżimu sanitarnego: maseczka, rękawiczki, własny długopis i odpowiedni dystans między osobami) od godziny 9.00 rozpoczyna klasa 3a , potem od godz. 11.00 klasa 3b i od godz. 13.00 klasa 3c według listy z dziennika. Jeśli ktoś potrzebuje książek z biblioteki do przygotowania się do egzaminu, po świadectwo zgłosi się w późniejszym terminie.

Wszystkim niezmiennie życzymy zdrowia, dbania o siebie i innych! Dyrekcja

Konkursy historyczne

24.04.2020

W roku szkolnym 2019/2020 młodzież naszego liceum brała udział w dwóch ogólnopolskich konkursach historycznych.

Konkurs Historyczny "Polska Piastowska" miał na celu upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o dynastii założycieli, twórców i pierwszych władców państwa polskiego - Piastach, życiu kulturalnym, gospodarczym, politycznym Polski od połowy X wieku do 1370 roku. Uczniowie udzielali odpowiedzi poprzez rozwiązanie testów, w których oprócz wiedzy musieli wykazać się umiejętnością analizy oraz wykorzystywania źródeł historycznych, przede wszystkim słowa pisanego, ikonografii. Konkurs jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży szkół średnich z całej Polski: Lublina, Szczecina, Łodzi, Ciechocinka, Kutna czy Lubartowa.

Finalistą XIX konkursu Historycznego "Polska Piastowska" został również uczeń naszego liceum Łukasz Kleczyński klasa 3b.

Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Krąg" prowadzony był przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" - Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu.

Uczniowie mieli do napisania test złożony z pytań dotyczących najważniejszych wydarzeń w historii Polski: Polska od czasów II wojny światowej do czasów współczesnych. Test był rozwiązywany metodą jednokrotnego wyboru, składał się z pytań zamkniętych oraz pytania otwartego.

W finale konkursu zostało wyróżnionych troje uczniów naszego liceum

 • Jakub Romatowki z klasy 3c za bardzo dobry wynik
 • Łukasz Paliwoda z klasy 3c otrzymał wyróżnienie
 • Wiktoria Kowalczyk z klasy 1e otrzymała wyróżnienie

Wszystkim finalistom konkursów historycznych serdecznie gratulujemy. J. Chodnicki

Trzecioklasiści żegnają się ze szkołą

24.04.2020

Nadszedł czas rozstania, czas podsumowania tego, czego się nauczyliśmy i tego, co przeżyliśmy. To chwila na wspomnienia, podziękowania i życzenia. Lata spędzone w tej szkole były dla nas etapem ciężkiej pracy, czasami porażek, czasami sukcesów. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż nie było łatwo, ale z pewnością było warto!

Składamy serdeczne podziękowania Pani profesor Justynie Łosiewskiej za opiekę, nauczanie i wychowanie. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie lata wspólnie spędzone, za przekazywanie nam wiedzy, wskazywanie perspektyw, darzenie sympatią, wspieranie w trudnych chwilach. Dziękujemy również Panu dyrektorowi Zdzisławowi Śliweckiemu, pod którego opieką byliśmy w pierwszym roku naszej licealnej przygody. Jesteśmy wdzięczni za uśmiech i dobrą radę, za zachętę do nauki i pomocną dłoń.

Na szczególne podziękowania zasłużyli także nauczyciele. W tak wielu sytuacjach mogliśmy na Was liczyć. Przekazana przez Was wiedza z pewnością zaowocuje na dalsze lata naszej edukacji. To dzięki Wam wychodzimy stąd dojrzalsi, pełni doświadczeń, posiadając większy bagaż wiedzy. Za to Wam z całego serca dziękujemy. Jednocześnie przepraszamy za chwile przykrości, których byliśmy przyczyną.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Jest nam bardzo przykro, że nie możemy się spotkać i wręczyć chociaż symbolicznego bukietu kwiatów. W tej sytuacji stwierdziliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie zebranych pieniędzy na pomoc w walce z koronawirusem. Życzymy dużo zdrowia, szczęścia, radości i wytrwałości w ten trudny czas.

Mamy nadzieję, że zostaną po nas same dobre wspomnienia.

Z pozdrowieniami Klasa 3 a


Przez 3 lata, które razem spędziliśmy, mieliśmy okazję przeżyć wiele wspaniałych chwil. Każdy sukces, jak i porażka, były nauką na przyszłość. Dzisiaj nie jesteśmy już tymi samymi ludźmi, którzy przyszli do I LO w Kolnie we wrześniu w 2017 r. Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę opuszczamy mury szkoły.

Jednak nie byłoby to możliwe bez Drogich Nauczycieli, którzy włożyli w nasze kształcenie ogromny trud. Jesteśmy bardzo Wam wdzięczni za każdą lekcję, którą poświęciliście nam po to, abyśmy stawali się coraz lepsi. Dziękujemy za pomoc w odkrywaniu naszych umiejętności oraz pokazanie, że stać nas na o wiele więcej, niż się kiedykolwiek spodziewaliśmy.

Szczególne podziękowania składamy naszej Kochanej Wychowawczyni, Pani Bożenie Szczepankiewicz, która przez okres liceum tak wiele nas nauczyła. Serdecznie dziękujemy za wysiłek włożony w kształtowanie nas na mądrych i szlachetnych ludzi oraz za Pani wielką wytrwałość przez cały czas naszego pobytu w szkole. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wspaniałe notatki, które z pewnością pomogą nam osiągnąć świetny wynik na maturze.

Wszystkim Nauczycielom jeszcze raz bardzo dziękujemy za trzy lata wspólnej pracy i życzymy wszystkiego, co najlepsze.

Klasa 3 b, 2017 - 2020


"Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami" A. Mickiewicz

 

Podziękowania od klasy 3c

Nadszedł moment, w którym niestety musimy opuścić naszą szkołę i pożegnać się z naszymi wychowawcami, nauczycielami i kolegami. Jest to bardzo ciężka chwila, zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy nie możemy spotkać się i pożegnać w sposób tradycyjny. Żegnając się z Wami, chcielibyśmy wyrazić swoją wdzięczność szczególnie naszej kochanej wychowawczyni, Pani Marii Gutowskiej, od której otrzymywaliśmy i ciągle otrzymujemy pomoc oraz przydatne wskazówki. Jesteśmy Pani wdzięczni za wielką cierpliwość oraz niesłychaną wyrozumiałość. Dziękujemy za wszelkie słowa otuchy oraz motywację do nauki. DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO, za to, że zawsze mogliśmy na Panią liczyć.

Słowa podziękowania należą się również Pani Justynie Łosiewskiej, która opiekowała się nami przez pierwszy rok nauki i wprowadziła nas w tryb nauki i życia w naszym Micku. Dziękujemy!

Swoją wdzięczność kierujemy także w stronę całej rady pedagogicznej, wszystkich nauczycieli oraz szanownej Dyrekcji, którzy towarzyszyli nam w tej 3-letniej przygodzie i byli dla nas wzorem do naśladowania. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, wytrwałość, trud włożony w naszą naukę oraz stworzenie przychylnej atmosfery do pracy w szkole. Na szczególne podziękowania zasłużyli także pracownicy szkoły: Pani Monika Szymańska, która jako pedagog szkolny zawsze była dla każdego z nas wsparciem. Dziękujemy za ciepłe słowa, rozmowy i wszelką pomoc. Dziękujemy Paniom pielęgniarkom, które dbały o nasze zdrowie, Paniom pracującym w sekretariacie szkolnym, bibliotece oraz czytelni. Jesteśmy wdzięczni za opiekę nad nami, pomoc w trudnych sytuacjach i cenne rady. Dziękujemy również pracownikom obsługi: Paniom i Panom woźnym, którzy musieli znosić nasz bałagan i nieposłuszeństwo, za wysiłek w utrzymaniu porządku w naszej szkole.

Nauka w naszym kolneńskim Micku była dla nas wspaniałą przygodą i niezwykłym doświadczeniem. Poznaliśmy wartościowych ludzi, którzy wnieśli coś cennego do naszego życia. Zaczerpnęliśmy ogrom wiedzy i mamy nadzieję, że zaowocuje ona na egzaminie dojrzałości. Jesteśmy gotowi na "opuszczenie murów szkoły" i wkroczenie w nowy etap. Dziękujemy Wam wszystkim, że byliście z nami i przygotowaliście nas do dorosłego życia. Składamy Wam serdeczne życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Dziękujemy! Klasa 3 c


Drodzy przyjaciele z klas trzecich,

Nadszedł moment, w którym zmuszeni jesteśmy opuścić mury naszej szkoły. Nie będziemy już mogli spotkać się na lekcji ani na szkolnym korytarzu w czasie przerwy. Jednak gdy jedne drzwi zamykają się za nami, to przed nami otwierają się nowe, które prowadzą do nowych doświadczeń i przygód.

Życzę Wam zatem, abyście zawsze byli w stanie podejmować mądre decyzje, dzięki którym spełnicie Wasze marzenia oraz abyście wierzyli w swoje umiejętności i siłę. Nigdy nie zapomnijcie, że każdy z Nas ma w sobie coś, co czyni nas wyjątkowymi.

Życzę Wam również dużo wytrwałości w przygotowaniach do matury, uzyskania świetnego wyniku oraz dostania się na wymarzone studia. Samego szczęścia i wszystkiego, co najlepsze!

Łukasz Kleczyński


Drodzy uczniowie klas trzecich,

niestety Wasz czas nauki w naszym liceum dobiegł końca, niech ten dzień będzie dla Was otwarciem kolejnego etapu w życiu. Z całego serca życzę Wam w imieniu wszystkich uczniów wszystkiego co najlepsze! Dobrze napisanej matury w tym ciężkim dla nas okresie, abyście ten "dodatkowy" czas wykorzystali na doskonalenie Waszych umiejętności z danych przedmiotów co na pewno zaowocuje w wynikach maturalnych. Życzę Wam również dużo zdrowia, szczęścia i abyście zawsze podejmowali mądre decyzje.

Powodzenia!

Przewodnicząca Samorządu Szkolnego

Ola Pupek z klasy 1f w finale IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym

15.04.2020

Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram Wybory" to czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu, którego organizatorami są Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. Konkurs składa się z trzech etapów. W tej edycji do pierwszego etapu przystąpiło 5425 uczniów z 564 szkół z całego kraju.

Ola Pupek, uczennica klasy 1f, podczas etapu szkolnego, który odbył się 23 lutego br. i polegał na rozwiązaniu testu, otrzymała 24 punkty na 25 możliwych do zdobycia i tym samym otrzymała kwalifikację do etapu wojewódzkiego. Kolejnym zadaniem było przygotowanie pracy pisemnej, ocenianej przez pracowników naukowych Centrów Studiów Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ola wybrała temat "Warunki i zasady równości w prawie wyborczym". Prace oceniano pod kątem twórczego charakteru, umiejętności korzystania z literatury przedmiotu oraz poprawności językowej.

14 kwietnia ogłoszono wyniki II etapu. Ola znalazła się wśród 21 finalistów krajowych i 28 kwietnia będzie reprezentować naszą szkołę, jak również województwo podlaskie w ogólnopolskim finale konkursu.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w Warszawie!

Opiekunem uczennicy jest pani Małgorzata Łosiewska, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

Uwaga!

09.04.2020

Dnia 9. kwietnia 2020 roku decyzją p. premiera RP i ministra edukacji przedłużony został czas zdalnego nauczania do 26 kwietnia 2020 roku. Prosimy wszystkich uczniów o korzystanie z zajęć, wykorzystywanie czasu na zdobywanie i utrwalanie wiedzy, choć - zdajemy sobie sprawę - wymaga to dużego wysiłku i zaangażowania. Myślimy, że nie będzie gorzej niż do tej pory, bo zdecydowana większość z Was podjęła aktywnie trud zdalnej nauki, angażując się we wszystkie formy nauczania, które stosują nauczyciele, za co serdecznie Wam dziękujemy.

Uczniowie klas trzecich!

Wasz rok szkolny a co za tym idzie ukończenie szkoły będzie miało miejsce 24 kwietnia 2020 roku. Jak już zapewne wiecie - termin egzaminów maturalnych został przesunięty na koniec czerwca. Nie ulegajcie nastrojom paniki, spekulacjom często podsycanym przez różne media a ze spokojem przygotowujcie się do swoich egzaminów, kontaktując się z wychowawcami, nauczycielami, dyrekcją, jeśli będzie taka konieczność.

Zaproszenie

03.03.2020

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w zawodach.

 

 

Szkolny Odział GR KGPP

"Ile razem dróg przebytych..." (M. Grechuta)

25.02.2020

Dnia 25 lutego 2020 roku swoją pracę zakończyła pani Maria Jolanta Rumińska, która całe swoje życie zawodowe związała z I Liceum Ogólnokształcącym im Adama Mickiewicza w Kolnie.

Pani Maria Jolanta Rumińska pracowała w I LO od 1 września 1983 roku jako nauczyciel historii. W latach 1998-2003 była wicedyrektorem szkoły a od 2003 do 2013 roku dyrektorem. Do 2020 roku pracowała w szkole jako nauczyciel historii i wos-u. W ponad stuletnie funkcjonowanie szkoły wniosła niemały wkład, wykształciła też parę pokoleń uczniów.

W miłej uroczystości na zakończenie pracy życzyliśmy p. dyrektor, p. profesor, koleżance - zdrowia, czasu na to, na co go zawsze brakowało, realizacji marzeń. Obecni starsi koledzy i koleżanki powitali p. Rumińską w swoim gronie.

Jeszcze raz dziękujemy i życzymy tylko DOBREGO! K.P.

Szkolny turniej szachowy

19.02.2020

W środę 19.02.2020 r. na auli szkolnej odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY. W tegorocznej edycji wzięło udział 18 uczniów. Do sprawnego przeprowadzenia turnieju wykorzystano program Swiss Perfect. Po rozegraniu 12 rund miano najlepszego szachisty w naszej szkole wywalczył Jakub Popielarz z klasy 1e.

Miejsca na podium zajęli również: II - Mateusz Kajko 3a i III - Jakub Rakowski 1d. GRATULACJE!

Lista uczestników:

Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju. Z.Ś.

 

Stypendystka Premiera

15.02.2020

Karolina Tyszka z klasy 2a z rąk Ministra Edukacji Pana Dariusza Piontkowskiego otrzymała wyróżnienie Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w nauce, tym samym uczennicy przyznano stypendium naukowe.

Gratulujemy!

Walentynki

14.02.2020

14 lutego w Dniu Zakochanych Szkolne Kluby Wolontariatu z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Kolnie oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Teofila Kubraka w Kolnie pod opieką pani Moniki Stachelskiej zorganizowały akcję charytatywną pt. "Słodka Kawiarenka dla Zosi".

Młodzież z obu szkół sprzedawała upieczone przez siebie przysmaki, ciasta, babeczki, rurki, pączki i inne smakołyki. Dodatkową atrakcją była międzyszkolna poczta walentynkowa z możliwością zakupienia gadżetów walentynkowych.

W akcji wspierali nas wychowawcy oraz uczestnicy z Hufca Pracy w Kolnie. Łączna kwota zbiórki to 1395,11zł. Dziękujemy dyrekcji, społecznościom szkolnym oraz pani Agnieszce Dudzie i Milenie Samul z OHP w Kolnie za zaangażowanie.

Foliowym torebkom - stanowczo NIE

17.01.2020

W piątek, tuż przed rozpoczęciem długo wyczekiwanych ferii zimowych, uczniowie klasy 1a przygotowali apel z okazji zbliżającego się 23 stycznia - Dnia bez opakowań foliowych.

Przygotowali sporo ciekawych informacji, które wysłuchaliśmy ze skupieniem, ale najbardziej poruszyły nas krótkie filmy ukazujące niedolę zwierząt, które kontakt z takimi jednorazowymi torebkami mogą przypłacić kalectwem, a w dalszej konsekwencji śmiercią.

Nie chcemy niszczyć środowiska i zabijać zwierząt.

Podczas apelu nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy plakat, który miał zniechęcać do używania jednorazowych foliówek. Gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim, którzy wzięli udział i przygotowali ciekawe prace.

Od dzisiaj postaramy się być EKO i na zakupy będziemy chodzić z własnymi torbami.

Dziękujemy klasie 1a, że zwróciła nam uwagę na poważny w skali globu problem.

Święto Patrona Szkoły

16.01.2020

16 stycznia w naszym liceum obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Uczniowie klasy 2c przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Adama Mickiewicza i zaprezentowali fragmenty utworów artysty.

Uroczystość ta zbiegła się z końcem nauki w I semestrze, więc była to dobra sposobność do podsumowania naszej dotychczasowej pracy. Pan dyrektor Zdzisław Śliwecki podziękował uczniom i nauczycielom za wszelki trud i zaangażowanie, wyrażając nadzieję, że wyniki nauczania w II semestrze będą jeszcze lepsze. Pani wicedyrektor Katarzyna Pikulińska wskazała klasy, które osiągnęły najlepsze wyniki w nauce i wykazały się bardzo dobrą frekwencją na zajęciach lekcyjnych, ale też zwróciła uwagę na najsłabsze pod tym względem zespoły klasowe.

Na czwartkowej uroczystości podziękowaliśmy także uczniom aktywnie pracującym w Samorządzie Uczniowskim w 2019 roku. Łukasz Kleczyński z klasy 3b, który pełnił funkcję przewodniczącego, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, iż praca w samorządzie wymaga zaangażowania, trudu, ale też przynosi osobistą satysfakcję. Łukasz podziękował członkom SU za wszelką aktywność, a panu Marcinowi Konstantemu, opiekunowi samorządu, za wsparcie i każde dobro słowo. Poznaliśmy także nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego - Patrycję Paliwodę z kl. 2b oraz osoby, które będą wspierały ją w pracy.

Z inicjatywy samorządu został również przeprowadzony w szkole plebiscyt na najlepszego nauczyciela naszego liceum. Uczniowie już po raz drugi wybrali panią Dorotę Góralczyk. Serdecznie gratulujemy pani profesor i życzymy dalszej owocnej pracy z uczniami.

Poznaliśmy także szkolnego mistrza ortografii. Tegoroczne dyktando okazało się arcytrudne dla naszych licealistów, ale doskonale poradziła sobie z nim Edyta Cieloszczyk z klasy 3b, której serdecznie gratulujemy zwycięstwa.

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

10.01.2020

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - olimpiada szkolna z zakresu ekologii, organizowana od 1985 dla uczniów szkół średnich przez Ligę Ochrony Przyrody. Jej celem jest szerzenie tematyki ekologicznej i przyrodniczej wśród młodzieży. Organizacja olimpiady uregulowana jest rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.

Celem olimpiady jest kształtowanie wśród młodzieży świadomości ekologicznej i odpowiednich postaw względem środowiska przyrodniczego, a także budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Olimpiada ma za zadanie pobudzać aktywność badawczą, inspirować do podejmowania inicjatyw działań praktycznych na rzecz ochrony przyrody, poprawy stanu środowiska, krajobrazu oraz warunków życia ludzi.

W całej Polsce etap szkolny odbył się 10 stycznia 2020 r. W naszej szkole w olimpiadzie uczestniczyło 19 osób. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Anna Woźniak z klasy 2b. Opiekunem merytorycznym olimpiady jest nauczycielka biologii Bożena Ewa Szczepankiewicz.

Etap wojewódzki odbędzie się 25 kwietnia 2020 r. Życzymy powodzenia!

Perspektywy - Licea 2020

09.01.2020

Na internetowej stronie www.perspektywy.pl równo o godzinie 00:00 9 stycznia 2020 r., a na oficjalnej gali w auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w samo południe podane zostały wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020.

Ranking maturalny liceów 2020 uwzględniał licea ogólnokształcące, w których maturę w maju 2019 r. zdawało minimum 12 maturzystów. Dodatkowym kryterium wejścia szkoły do rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki. W rankingu brane były pod uwagę tylko wyniki maturzystów przystępujących do matury po raz pierwszy i wyłącznie na arkuszach standardowych.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Fundację Edukacyjną Perspektywy licea, które zajęły miejsca 501-1000 mają prawo do używania w 2020 roku i w latach następnych tytułu honorowego "Brązowej" Szkoły 2020 wraz ze związanym z tym graficznym znakiem jakości.

Wyróżnienia te mogą być nieodpłatnie umieszczone przez cały 2020 rok na oficjalnych stronach internetowych wyróżnionych szkół.

Informacje pobrano ze strony Perspektyw Ranking Liceów Ogólnokształcących.

Rankingi - Ranking liceów ogólnokształcących 2020      Ranking województwa podlaskiego

Święta tuż, tuż

20.12.2019

W końcu nadszedł długo wyczekiwany czas. W świąteczny nastrój wprowadziły nas Jasełka w wykonaniu klasy 1f pracującej pod kieruniem księdza Adama Sierzputowskiego.

Samorząd Uczniowski z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom naszego liceum. Życzył dużo szczęścia przy rodzinnym stole oraz aby był to czas wypełniony domową atmosferą. Życzył także, aby ta piękna, ciepła, grudniowa noc owocowała w miłość oraz spokój ducha, a Nowy Rok żeby przyniósł jak najwięcej cudownych przeżyć oraz jak najmniej przykrych chwil. Aby był to czas sukcesów, szczęścia oraz spełnienia najskrytszych marzeń.

Dyrekcja, Starosta Kolneński, przedstawiciele uczniów przełamali się opłatkiem i w końcu mogliśmy rozejść się do domów na długi wypoczynek.

Do zobaczenia w Nowym Roku - 7 stycznia 2020.

Mamy nowy Samorząd Uczniowski

19.12.2019

W szkole przeprowadzono wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020.

Oto wyniki wyborów - Protokół.

Łyżwy, czekolada i "Last Christmas"

19.12.2019

W czwartek, tuż przed szkolną wigilią, klasy 1a i 1b pojechały do Warszawy.

Program tej grudniowej wyprawy był iście przedświąteczny. Najpierw PGE Narodowy i Lodowisko B E.Wedel. Cudowna frajda z jazdy na łyżwach wokół choinki w parach, grupach jak też i solo. Trochę dziwnych skłonów, zaliczonych upadków, podrapanych rąk i kolan oraz potłuczone inne części ciała. Czas relaksu na lodzie minął bardzo szybko.

Potem czas na słodycz - zajęcia w Manufakturze Czekolady na Marszałkowskiej. W trakcie warsztatów: wykonaliśmy własną tabliczkę czekolady z dodatkiem wybranych owoców liofilizowanych, poznaliśmy proces produkcji czekolady od samego ziarenka, degustowaliśmy mleczną czekoladę do picia. Oglądaliśmy pokaz ręcznego temperowania czekolady. Na koniec własnoręcznie pakowaliśmy nasze czekolady w wybrane opakowania.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Złotych Tarasach. Chłonęliśmy bajkowy klimat, podziwialiśmy dekoracje, a niektórzy poczynili małe sprawunki. Ostatecznie w prawdziwie świąteczny czas wprowadził nas seans filmowy - Last Christmas. Niektórzy uronili łezkę.

Wszyscy zadowoleni z dnia wróciliśmy do autokaru i do domu. Dziękujemy Poli Papież z 1a za zorganizowanie tego fajnego wyjazdu i mamy nadzieję na kolejne.

Skąd się biorą leki?

13.12.2019

13 grudnia 2019 r. 35-osobowa grupa uczniów z kl. 1 b i 1 e pod opieką p. D. Góralczyk, p. K. Kiełczewskiej,
p. H. Zielińskiej wyjechała na wycieczkę do Białegostoku.

Zwiedziliśmy laboratoria w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Instytucie Biologii.

O godz. 12-ej wysłuchaliśmy wykładu pt. "Skąd się biorą leki?" dr hab. Izabelli Jastrzębskiej, profesor UwB.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w galerii. O godz. 1730 wróciliśmy do Kolna.

5 Maraton Pisania Listów!

10.12.2019

10 grudnia, w Światowy Dzień Praw Człowieka, nasz Szkolny Klub EuroAdaś zorganizował w naszej szkole już po raz piąty Maraton Pisania Listów w ramach akcji Amnesty International. W tym roku szczególnie poruszył nas los Yaseman Aryani - irańskiej aktorki, która otwarcie sprzeciwiła się prawu nakazującemu kobietom noszenie hijabu (chusty zasłaniającej głowę). Została za to skazana na 16 lat więzienia.

Udało nam się napisać ponad 200 listów. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom: wicestaroście kolneńskiemu panu Karolowi Pieloszczykowi, dyrektorowi SP 1 panu Lechowi Owczarczykowi, dyrektorowi SP 2 panu Dariuszowi Łosiewskiemu, przedstawicielowi Urzędu Miasta panu Wiesławowi Boć, dyrektorowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolnie pani Monice Waszkiewicz, dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie panu Krzysztofowi Sobiewskiemu, dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy panu Wacławowi Sójko, uczniom i nauczycielom z ZST, SP 1 i SP 2. Cieszymy się bardzo, że razem możemy zmieniać świat.

Teraz listy wyślemy do odpowiedniej instytucji a znaczki zakupimy za pieniądze z kiermaszu ciast zorganizowanego przez uczniów naszej szkoły.

SKE EuroAdaś i opiekun SKE EuroAdaś dziękują: całej klasie 1e za zaangażowanie w zorganizowanie i przeprowadzenie Maratonu, uczniom z kl. 1b i 1d za opiekę nad czytelnią, uczniom z kl. 2b, 2a i 1b za upieczenie ciast i uczennicom z kl. 2b za przeprowadzenie kiermaszu.

Turniej siatkówki dziewcząt o Puchar Dyrektora
I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie

30.11.2019

Siatkówka dziewcząt w naszej szkole na stałe weszła do kalendarza imprez sportowych. Tradycyjnie jesienią organizowany jest turniej siatkarski dziewcząt, na który zapraszane są zespoły reprezentujące szkoły naszego regionu. W sobotę 30.11.2019 r. na sali gimnastycznej w kolneńskim ogólniaku rywalizowały reprezentacje szkół: ZS Grajewo (opiekun p. Paweł Obrycki), II LO Pisz (p. Maciej Chlewicki), ZST Kolno (p. Marek Klimek) oraz gospodarz I LO Kolno (p. Zdzisław Śliwecki).

Drużyny rozegrały mecze systemem "każdy z każdym". Puchar Dyrektora I LO w Kolnie trafił w ręce dziewcząt z II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu. Kolejne zespoły otrzymały również pamiątkowe puchary oraz dyplomy.

Wyniki rywalizacji:

Należą się podziękowania wszystkim zawodniczkom oraz ich trenerom za bardzo duże zaangażowanie i walkę sportową. Najlepszą zawodniczką turnieju została Aleksandra Bączek - uczennica II LO w Piszu.

Słowa uznania i podziękowania należą się sędziom. Turniej sędziowali: p. Marcin Konstanty i p. Artur Sielawa.

Dziękujemy za zabezpieczenie medyczne uczestniczek turnieju, które zapewniła Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy.

Z.Ś.

Biwak klas pierwszych

15-16.11.2019

Noc z 15 na 16 listopada była dla uczniów klas pierwszych wyjątkowa, ponieważ razem ze swoimi wychowawczyniami spędzili ją w najfajniejszym z możliwych miejsc - w swojej szkole.

Noce służą zazwyczaj do spania, ale tym razem na sen nie wystarczyło czasu. Po ekscytujących rozgrywkach na hali sportowej, był wspólny posiłek i belgijka. Następnie osiem drużyn rywalizowało ze sobą w harcerskiej grze "pięćdziesiątka". Liczyła się wiedza, inteligencja, sprawność fizyczna i znajomość języków. Współzawodnictwu towarzyszyły niesamowite emocje. Ostatecznie zwyciężyła drużyna Bartka, Huberta, Konrada i Piotra, którzy realizując pięćdziesiąte zadanie zaimprowizowali scenę Bitwy pod Grunwaldem. A potem, o północy, w auli rozpoczął się maraton filmowy. Żeby zadowolić wszelkie gusta, w repertuarze znalazł się film akcji, film animowany i horror.

A gdy już świtało, uporządkowaliśmy miejsce naszego biwaku i na całe dwa dni rozstaliśmy się ze szkołą.

Dziękujemy panu Dyrektorowi za okazane zaufanie i udostępnienie nam budynku szkoły oraz wychowawczyniom: pani Bogumile Sokołowskiej, pani Katarzynie Kiełczewskiej i pani Magdalenie Banach za zorganizowanie biwaku i opiekę nad nami.

Turniej gry planszowej "Czas na Start-up"

12.11.2019

12 listopada 2019 r. w hotelu Santana w Białymstoku odbyły się rozgrywki wojewódzkie Turnieju Gry Planszowej "Czas na Start-up".

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Dawid Sutkowski, Konrad Zieliński, Michał Pieloch, Jakub Rakowski i Patryk Stachelek - uczniowie klasy 1d.

Turniej rozpoczęto prelekcją Petrosa Psyllos - programisty uznanego przez amerykańską edycję Forbsa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów poniżej 30 roku życia. Petros Psyllos zajmuje się m.in. sztuczną inteligencją.

Udział w turnieju gry planszowej był efektem zgłoszenia szkoły do akcji edukacyjnej "Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III" w ramach przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości.

Drużyna z naszej szkoły uzyskała bardzo dobry wynik. Gratulujemy. W przyszłym roku liczymy na finał w Warszawie.

Opiekun drużyny szkolnej: D. Góralczyk - nauczyciel Podstaw przedsiębiorczości

Spotkanie młodzieży z Powiatowym Rzecznikiem Konsumenta

11.2019

W listopadzie młodzież klas 1d, 1e i 1f uczestniczyła w spotkaniach z Powiatowym Rzecznikiem Konsumenta Panią Katarzyną Obrycką. Spotkania odbyły się w ramach przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości".

Pani Katarzyna Obrycka przybliżyła uczniom zagadnienia dotyczące praw konsumenta. Szczególną uwagę zwróciła na zakupy w internecie i podczas pokazów. Uczniowie uzyskali profesjonalne porady dotyczące reklamacji nabytych towarów.

Spotkania z Panią Rzecznik to już tradycja naszej szkoły. Dziękujemy bardzo za życzliwość, zaangażowanie i liczymy na dalszą współpracę.

D. Góralczyk - nauczyciel Podstaw przedsiębiorczości

Narodowe Święto Niepodległości

08.11.2019

Dzień 8 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości.

Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 1100 w pięknie i oryginalnie udekorowanej sali gimnastycznej.

I Liceum Ogólnokształcące im . Adama Mickiewicz w Kolnie włączyło się w ogólnopolską akcję SZKOŁA DO HYMNU. O godzinie 1111 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Kolejnym elementem było przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu pod nadzorem pana Marcina Konstantego.

Duże wrażenie na zebranych wywarł montaż słowno-muzyczny "Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!..." przygotowany przez uczniów klas: 1e, 1f, 2b, 3a, 3b, 3c pod nadzorem pani Marii Ciecierskiej i pana Józefa Chodnickiego.

Serdecznie dziękujemy organizatorom tej uroczystości i przybyłym gościom za wspaniale spędzony czas, który na długo będzie przez wszystkich zapamiętany.

Konkurs Pieśni Patriotycznej i Ojczyźnianej

07.11.2019

7 listopada braliśmy udział w Konkursie Pieśni Patriotycznej i Ojczyźnianej.

W kategorii solo wystąpili: Mateusz Gutowski - 1a, Katarzyna Kosk - 1b, Kamila Wyka - 1f, Julia Rakowska - 2b, Karolina Niedziołka - 3a.

Wszyscy artyści z naszej szkoły zachwycili swoimi głosami nie tylko publiczność, ale również komisję. Zwyciężczynią konkursu została Julia Rakowska, miejsce drugie zajęła Kamila Wyka. Mateusz Gutowski zadebiutował swoim niesamowitym głosem i otrzymał wyróżnienie!

Gratulujemy!

Olimpiada Wiedzy o AIDS

05.11.2019

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie zaprosił uczniów klas I - IV szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego do udziału w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o AIDS. Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy młodzieży na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

Etap powiatowy odbył się 5.11.2019 r. I Liceum Ogólnokształcące reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego olimpiady: Kleczyński Łukasz - klasa 3 b, Truszkowska Paulina - klasa 2 b, Lipka Natalia - klasa 2 b, Dardzińska Klaudia - klasa 2 b i Jackiewicz Aleksandra - klasa 2 b.

I miejsce na szczeblu powiatowym zajęła Truszkowska Paulina. Będzie brała udział w etapie wojewódzkim Olimpiady Wiedzy o AIDS, który odbędzie się 2.12.2019 r. w Białymstoku. Życzymy powodzenia.

Do olimpiady uczniów przygotowywała pani Bożena Ewa Szczepankiewicz.

MAMY TO!

18.10.2019

W piątek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji TURNUSU SPORTOWEGO Z ELEMENTAMI PIERWSZEJ POMOCY.

Możemy się pochwalić kolejnym zwycięstwem! Miejsce pierwsze zdobyli: Angelika Cudakiewicz, Szymon Falkowski, Szymon Włodkowski, zaś miejsce drugie: Paulina Truszkowska, Urszula Włodkowska, Bartosz Cwalina. Gratulujemy!

W turnusie wzięło udział 35 drużyn trzyosobowych czyli aż 105 uczestników. To świetne przedsięwzięcie, w którym mogliśmy nie tylko zaprezentować swoje umiejętności sportowe, ale również wykazać się znajomością pierwszej pomocy. Dziękujemy!

Organizatorem imprezy była: Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy. Współorganizatorami: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie oraz Zespół Szkół Technicznych im. Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Kolnie.

Tyle słońca w całym mieście

11.10.2019

Pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku Dzień Edukacji Narodowej.

Już od rana - dosłownie i w przenośni - świeciło słoneczko. Wszyscy ubrani odświętnie przyszliśmy do szkoły, aby naszym nauczycielom wyrazić swoją wdzięczność, złożyć najlepsze życzenia i wręczyć kwiatki.

Na uroczystym apelu szkolnym powitaliśmy zaproszonych gości. Wśród nich Wicestarostę Karola Pieloszczyka, z którego rąk dwie nauczycielki języka angielskiego: pani Magdalena Banach i pani Agata Jurczyk oraz dyrektor szkoły Zdzisław Śliwecki otrzymali nagrodę Starosty Kolneńskiego.

Swoje nagrody przyznał też dyrektor szkoły - pan Zdzisław Śliwecki. Otrzymały je: wicedyrektor szkoły pani Katarzyna Pikulińska, pani Dorota Góralczyk, pani Bożena Szczepankiewicz, pani Anna Wieteska i pani Katarzyna Kiełczewska.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

A potem młodzież podziękowała swoim nauczycielom życzeniami, piosenkami i symboliczną różą.

Wśród wykonawców zwróciła na siebie uwagę Kamila Wyka z 1f. Na koniec uroczystości uczniowie klas trzecich z Karoliną Niedziołką z 3a na czele zaśpiewali znany utwór Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście". Wielu obecnych włączyło się do wspólnego śpiewu.

Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy słonecznych dni i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Noc Bibliotek

05.10.2019

Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek odbyła się pod hasłem "Znajdźmy wspólny język" w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie.

Nasze liceum reprezentowała grupa uczniów z klas 1a, 1c, 2b wraz z nauczycielem bibliotekarzem H. Zielińską i pedagogiem M. Stachelską.

Nocna impreza biblioteczna była bogata w zabawy, konkursy. Wysłuchaliśmy prelekcji Waldemara Smaszcza pt. "Noc w wierszach polskich poetów - od J. Kochanowskiego do J. Twardowskiego". Zwiedzaliśmy wystawę fotografii S. Nicewicza "Przyroda ziemi kolneńskiej".

Tekst i fotorelacja: H. Zielińska

Fotorelacja i wyniki kolejnej edycji Szkolnych Jesiennych Biegów Przełajowych

10.2019

Miesiąc Misyjny

10.2019

Październik to Miesiąc Misyjny.

W związku z tym w I Liceum Ogólnokształcącym w Kolnie oraz Zespole Szkół Technicznych w Kolnie odbyła się akcja charytatywna pt. "Pieczemy ciasta dla Kamerunu". Organizatorami akcji były: Szkolne Kluby Wolontariatu pod opieką pani Moniki Stachelskiej.

Środki zebrane ze sprzedaży ciast, pieczonych przez uczniów obu szkół, zostały przekazane dla księdza misjonarza pracującego w Liceum w Bertua w Kamerunie na zakup podręczników i przyborów szkolnych dla tamtejszej młodzieży.

Integracja uczniów klas pierwszych

23.09.2019

W poniedziałek uczniowie klas 1a, 1b, 1c wraz z wychowawcami i opiekunami aktywnie pożegnali lato i przywitali jesień. Młodzież spędziła ten dzień w Biebrzańskim Parku Narodowym i w Twierdzy Osowiec.

Pogoda była dla nas łaskawa i podziwianie rzadkich gatunków biebrzańskiej flory było bardzo przyjemne. Nie spotkaliśmy na swojej drodze żadnego z przedstawicieli fauny, ale przewodnik opowiedział nam o zwierzętach i pokazał poroże łosia badylarza i łopatacza, a także ogon i łapki największego gryzonia - bobra.

Grupa zwiedzająca Twierdzę Osowiec też miała zapewnionych wiele atrakcji. Pan przewodnik nie pozwolił się nudzić. Chwilami czuliśmy się jak prawdziwi żołnierze tej twierdzy.

Po trudach zwiedzania czekały na nas pieczone kiełbaski i ognisko. Nie jedna kiełbaska wylądowała w ogniu, ale byliśmy na to przygotowani i nikt nie pozostał głodny.

Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i w doskonałym nastroju wróciliśmy do Kolna.

Także uczniowie klas 1d, 1e oraz 1f wraz z wychowawcami oraz opiekunami uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym. Odwiedzili kompleks gastronomiczny Olszynka w Olszynach. Brali udział w wielu aktywnościach na świeżym powietrzu - drużynowych oraz indywidualnych. Najodważniejsi wspinali się na ściance oraz próbowali swych sił w parku linowym. Mieli okazję lepiej się poznać i współpracować w zespołach.

Ostatnim elementem wyjazdu było również ognisko i pamiątkowe zdjęcia. Zmęczeni ale zadowoleni wrócili do Kolna.

Ojczyzna, nauka, cnota

18.09.2019

W środę w szkolnej hali sportowej odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Od tego dnia pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności, przyjmując prawa i obowiązki wynikające z uczęszczania do naszej szkoły.

Witamy w "Micku" i życzymy powodzenia.

Apel przygotował p. Marcin Konstanty.

"Dobra pani" Elizy Orzeszkowej - NARODOWE CZYTANIE

07.09.2019

7 września na dziedzińcu naszej szkoły odbyło się Narodowe Czytanie.

Lekturami Narodowego Czytania 2019 zostały: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. "Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem" - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W naszej szkole czytaliśmy "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej.

Organizatorami akcji byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie i
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Słowo wstępne wygłosili starosta Tadeusz Klama i burmistrz Andrzej Duda. Czytanie poprzedził krótki wykład profesora Adama Łukaszewicza, który wprowadził zgromadzoną publiczność w tematykę "Dobrej pani" E. Orzeszkowej. Świetną ilustracją treści noweli były scenki zaprezentowane przez artystów z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Najmłodsi uczestnicy akcji mogli namalować bohaterki utworu. Odbył się quiz dotyczący fabuły i bohaterów noweli.

Akcja Narodowego Czytania zgromadziła liczną grupę słuchaczy, władze samorządowe, oświatowe, nauczycieli, uczniów, mieszkańców Kolna.

Treść i fotorelacja: H. Zielińska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

02.09.2019

Wyjątkowo długie i gorące wakacje skończyły się, a my wypoczęci wróciliśmy do szkoły. Powitaliśmy nowe koleżanki i kolegów.

W tym roku szkolnym jest nas bardzo dużo. Mamy trzy klasy pierwsze po podstawówce 1a, 1b, 1c i trzy klasy pierwsze po gimnazjum 1d, 1e i 1f.

Ciepło przyjęliśmy nowe koleżanki i kolegów - wbrew aurze (grzmiało i padało).

Wszystkim - uczniom i nauczycielom - życzymy udanego nowego roku szkolnego, owocnych działań oraz uczucia ogromnej satysfakcji w czerwcu.

Są !!! długo w tym roku wyczekiwane wyniki matur...

07.2019

Oficjalnie matury zakończyły się 25 maja 2019 roku. Uczniowie długo w tym roku czekali na wyniki swoich egzaminów, bo aż do 4 lipca. Wtedy wszystko stało się oczywiste.

Zdawalność w kraju wyniosła 80,5%, 13% uczniów nie zaliczyło jednego przedmiotu, z możliwością zdawania poprawki w sierpniu. W powiecie kolneńskim do egzaminu maturalnego przystąpiło 97 absolwentów z liceów, uzyskując wynik 73%.

W I Liceum Ogólnokształcącym im A. Mickiewicza uczniowie i ich nauczyciele mają powód do dumy. Maturę zdawało 55 uczniów, uzyskując wynik 96,4%. Dwoje uczniów uzyskało prawo do poprawy egzaminu. Trzymamy kciuki i wierzymy, że po sesji poprawkowej zdawalność będzie 100%.

K.P.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

19.06.2019

Wyjątkowo krótki rok szkolny właśnie dobiegł końca.

W tym dniu wyróżniający się uczniowie otrzymali podziękowania i nagrody, m.in. za wysokie oceny z przedmiotów, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, osiągnięcia sportowe i w konkursach, a także za 100% frekwencję.

Najwyższe średnie w tym roku uzyskali: Karolina Tyszka 1a, Anna Malinowska 2c i Łukasz Kleczyński 2b (wszyscy mają średnią powyżej 5). Gratulujemy.

Wszystkim życzymy słonecznych wakacji. Do zobaczenia 2. września.

1a w Warszawie

06.06.2019

W czwartek 6. czerwca odbyła się wycieczka do Warszawy. Brali w niej udział uczniowie klas 1a, 1c oraz 2a naszego liceum ogólnokształcącego.

Wyjechaliśmy z Kolna ok. godziny 630, czekała nas długa droga do stolicy.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Każdy mógł w swoim tempie podziwiać piękno XVII wiecznej budowli a także dzieła sztuki, słuchając audioprzewodników.

Następnie grupa udała się na Starówkę, mogła spędzić czas według własnych upodobań. Pogoda dopisała, co urozmaiciło tę atrakcję.

By lepiej przyjrzeć się stolicy postanowiliśmy przespacerować się do kolejnej atrakcji. Ujrzeliśmy takie zabytki jak pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza. Skróciliśmy naszą wędrówkę poprzez przejazd metrem.

Przed wielkim wyjściem do teatru zatrzymaliśmy się w galerii Złote Tarasy, gdzie wszyscy mogli zregenerować swoje siły, a także odwiedzić ulubione sklepy.

Spektakl "Piloci" rozpoczął się o godzinie 19 w Teatrze Roma. Podczas antraktu dzieliliśmy się wrażeniami, jakie wywołało w nas to przedstawienie, w szczególności ostatnia scena.

O godzinie 2230 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się o 130. Następnego dnia zjawiliśmy się w szkole; niektórzy mniej lub bardziej wypoczęci.

1b w Tykocinie i w Białymstoku

06.06.2019

W słoneczny czwartek nasza klasa 1b obrała kierunek Tykocin. Po godzinie jazdy dotarliśmy do Muzeum w Tykocinie, gdzie wraz z multimedialnym przewodnikiem mogliśmy oglądać m.in. galerię malarstwa Zygmunta Bujnowskiego czy prowadzoną tu niegdyś aptekę. Następnym punktem naszej wycieczki była XVII wieczna Wielka Synagoga w Tykocinie. Mieliśmy niepowtarzalną okazję, by poznać bliżej kulturę żydowską i obyczaje z nią związane.

Wprost z Synagogi udaliśmy się do Zamku w Tykocinie, czyli zamku królewskiego z XV wieku, gdzie poznaliśmy sekrety rodu Gasztołdów i samego króla Zygmunta Augusta. Po zwiedzaniu zamku nasze plany zostały pokrzyżowane przez gwałtowną burzę. Udaliśmy się więc prosto do galerii handlowej w Białymstoku. Po krótkich zakupach udaliśmy się na spacer po parku, a stamtąd wprost do Opery i Filharmonii Podlaskiej. Podziwialiśmy widoki z tarasów dookoła Opery i udaliśmy się na spektakl.

"Upiór w Operze" wywołał w nas wiele emocji - od smutku po strach. O godzinie 22 wyruszyliśmy w drogę powrotną, dzieląc się wrażeniami z całego dnia. Około północy byliśmy już na miejscu, a następnego dnia bardzo wypoczęci wróciliśmy do szkoły.

Wyniki szkolnego konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

05.06.2019

5 czerwca odbył się szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, w którym uczestniczyli przedstawiciele uczniów klas pierwszych i drugich.

  Zwycięzcami zostali:
 1. miejsce - Karolina Tyszka z klasy 1a
 2. miejsce - Małgorzata Duda z klasy 1c
 3. miejsce - Łukasz Paliwoda z klasy 2c

Herzlichen Glückwunsch und alles Gute!

Sukcesy językowe uczennic klas pierwszych

30.05.2019

W czwartek 3 uczennice reprezentowały naszą szkołę w finale I edycji konkursu słownictwa niemieckiego zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz III LO w Łomży. Konkurs został objęty honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomża p. Mariusza Chrzanowskiego i był przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatów: łomżyńskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego, zambrowskiego, kolneńskiego, grajewskiego i ełckiego. Polegał na rozwiązaniu testu leksykalno-gramatycznego z zakresu "Dom" oraz zredagowaniu wypowiedzi pisemnej.

Uczennice naszej szkoły wykazały się bardzo wysokim poziomem umiejętności zajmując aż dwa miejsca na podium. Pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Duda z klasy 1c, a miejsce trzecie Karolina Tyszka z klasy 1a. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy zaświadczenia o udziale.

Serdecznie gratulujemy Gosi, Karolinie i Klaudii i zapraszamy także innych uczniów do udziału w kolejnych zmaganiach z językiem niemieckim.

2b w Białymstoku

17.05.2019

17 maja uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Bożeny Szczepankiewicz oraz pani Bogumiły Sokołowskiej udali się na wycieczkę do Białegostoku.

Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem był Uniwersytet w Białymstoku. Tam na wydziale biologicznym zaznaliśmy odrobinę studenckiego życia i wysłuchaliśmy interesującego wykładu na temat nowotworów. Oprócz tego mieliśmy okazję zobaczyć jedyną w swoim rodzaju wystawę "Biotopy z pięciu kontynentów". Był to akwarystyczny wieżowiec z charakterystycznymi dla różnych stron świata roślinami i zwierzętami. Profesor Uniwersytetu w Białymstoku przybliżył nam cechy i tryb życia każdego gatunku.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była galeria Alfa. Tam każdy z nas miał trochę wolnego czasu dla siebie na posilenie się i zrobienie zakupów.

Jednak punktem kulminacyjnym naszej przygody była Opera i Filharmonia Podlaska, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć zapierający dech w piersiach spektakl pt. "Upiór w operze". Niesamowite efekty specjalne, scenografia, muzyka oraz aktorzy wywołały u nas mnóstwo pozytywnych wrażeń.

Wycieczka była bardzo udana i na długo zostanie nam w pamięci.

Uczniowie klas 2b, 2c i 1c

Warsztaty teatralne

14.05.2019

We wtorek w naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne pod kierunkiem pana Dariusza Skibińskiego i pani Cintii Rico. Młodzież z kl. 1 c i 2 c poznała tajniki sztuki aktorskiej.

Dariusz Skibiński to twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP, współzałożyciel i aktor teatru CINEMA, Teatru A3, założyciel Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka".

Od 1990 roku pan D. Skibiński prowadzi warsztaty teatralne dla aktorów, profesjonalnych grup zawodowych i młodzieży.

H. Zielińska

Maturzyści żegnają się ze szkołą

26.04.2019

26 kwietnia kolejny rocznik maturzystów zakończył naukę i dołączył do długiej rzeszy absolwentów naszego stuletniego liceum. Jak co roku w ten ostatni dzień zapachniało w szkole świętem. Były podziękowania, nagrody, były odświętne stroje i kwiaty. A na koniec torty oraz drobne upominki, którymi uczniowie klas drugich pożegnali swoje starsze koleżanki i swoich kolegów.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych absolwentów - Martyna Święczkowska z najwyższą uzyskaną średnią ocen na świadectwie, Dawid Rainko, Patrycja Nowak, Olga Szczęsna i Mateusz Chochowski. Wszyscy odebrali nagrody z rąk Starosty Kolneńskiego Tadeusza Klamy oraz dyrektora szkoły Zdzisława Śliweckiego. Pozostali najlepsi uczniowie /niestety nie tak liczni jakbyśmy wszyscy chcieli/ odbierali gratulacje i nagrody z rąk dyrektora szkoły. Wyróżnieni zostali też ci, którzy zaznaczyli w inny sposób swoją pozytywną obecność w szkole i środowisku kolneńskim. Docenieni zostali też sportowcy, którym wręczono pamiątkowe koszulki.

O dobrą atmosferę w czasie uroczystości zadbali przygotowujący pożegnalny apel - uczniowie klas drugich.

Absolwenci już za kilka dni będą zmagać się z egzaminami maturalnymi. Ufamy, że będą to ich zwycięskie podejścia i ułatwią im mocny, pewny start w dorosłe życie. Powodzenia!

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

17.04.2019

W naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. Zostali wyłonieni następujący zwycięzcy:

  uczniowie klas pierwszych
 1. miejsce - Karolina Tyszka - 1a
 2. miejsce - Julia Zakrzewska - 1b
 3. miejsce - Aleksander Kiełczewski - 1a

  uczniowie klas drugich
 1. miejsce - Patrycja Paliwoda - 2b
 2. miejsce - Łukasz Kleczyński - 2b
 3. miejsce - Dominika Łuba - 2b

Wszystkim serdecznie gratulujemy! M.B.

Tradycje Wielkanocne na Kurpiach

12.04.2019

Już po raz 17 odbyła się edycja powiatowego konkursu sztuki ludowej pn. "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach". Od wielu lat młodzież naszego liceum bierze udział w konkursie przygotowując w okresie przedświątecznym palmy, bukiety kwiatowe, wycinanki, pisanki a czasem nawet kierc, jak to miało miejsce w tym roku.

Komisja konkursowa w składzie: Urszula Kuczyńska (kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie), Wiesława Pawlak (kustosz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży) i Teresa Pardo (instruktor sztuki regionalnej) stwierdziła, że konkursowe prace mieszczą się w tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, reprezentują wysoki poziom artystyczny i ciekawe rozwiązania plastyczne, na szczególne podkreślenie zasługują bukiety przedstawiające różnorodność form i technik wykonania, a także wycinanki kurpiowskie, które prezentują wysoki kunszt wykonawców i bogatą inwencję nawiązującą do tradycji oraz stanowią wzór do naśladowania w kontynuowaniu tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

Jak co roku, wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszego liceum, które przygotowały konkursowe prace w kilku kategoriach.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

 • Angelika Remiszewska kl. 2a - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. wycinanka, 1. miejsce w kat. pisanka
 • Edyta Cieloszczyk kl. 2b - 1. miejsce w kat. palma wielkanocna, 2. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
 • Felicja Banach i Natalia Wnuk - obie kl. 1b - 1. miejsce w kat. kierc

  Gratulujemy naszym młodym twórczyniom ludowym i podziwiamy ich nietuzinkową pasję.

  Anna Wieteska

 • Strajk nauczycieli

  08.04.2019

  Komunikat

  Z dniem 17 kwietnia 2019 roku strajk w ZSP w Kolnie zostaje zawieszony na czas nieokreślony. Ze względu na dobro naszych wychowanków zostanie przeprowadzona klasyfikacja uczniów klas III.


  W związku z akcją strajkową planowane na 8. kwietnia 2019 r. spotkanie z rodzicami odbędzie się w innym terminie.


  Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

  06.04.2019

  6 kwietnia 2019 r. dwoje uczniów naszej szkoły (Łukasz Kleczyński oraz Dominika Łuba) udało się pod opieką Pani Bożeny Szczepankiewicz na etap wojewódzki XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, który odbył się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

  Po napisaniu testu uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu doktora Pawła Sowy z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych pt. "Zdrowe miasta XXI wieku - fantazja czy rzeczywistość?". Dla uczestników i ich opiekunów przygotowany został również poczęstunek.

  Niestety, naszym przyjaciołom nie udało się odnieść sukcesu, ale życzymy im powodzenia w przyszłym roku.

  Nasze liceum objęte patronatem Uniwersytetu Warszawskiego

  05.04.2019

   

  W piątek, już po raz czwarty, gościliśmy w murach naszej szkoły pracowników naukowych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego - panią dr Bożenę Kicińską (klimatologa) i pana dr Tomasza Witesa (doktora nauk o Ziemi, specjalizującego się w geografii regionalnej).

  W zorganizowanym Dniu Geografii wzięli udział zaproszeni uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie oraz klasy 1a, 1c, 2a i 3a. Wysłuchali oni dwóch wykładów. Pierwszy z nich - Zieleń miejska narzędziem w rękach urbanistów - poprowadzony przez panią dr B. Kicińską dotyczył terenów zieleni uważanych za element upiększający miasto. Obecnie nadal są cenione z tego samego powodu, ale coraz większą wagę przywiązuje się do wielu nowych funkcji spełnianych we współczesnym mieście przez takie obiekty. Jak się okazuje, umiejętnie kształtowane parki, trawniki, zielone dachy i fasady poprawiają warunki życia w mieście i ułatwiają funkcjonowanie miasta. Jest to bardzo ważne w kontekście prognozowanego rozrostu przestrzennego miast i wzrostu liczby ich mieszkańców, a także wobec prognozowanych zmian klimatu.

  Drugi - Zmiany nazewnictwa geograficznego - wygłoszony przez pana dr T. Witesa omawiał znajomość słownictwa i nazewnictwa geograficznego traktowanego jako baza do zrozumienia zjawisk i procesów zachodzących na Ziemi. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy nauczanie pamięciowe to przeszłość czy wciąż teraźniejszość na lekcji geografii, poznaliśmy wybrane zmiany w XXI wieku w zakresie nazewnictwa geograficznego dotyczące nazw państw, stolic oraz wybranych obiektów przyrodniczych i gospodarczych na świecie.

  Nasi goście zaprezentowali nam również uczelnię oraz pokrótce opowiedzieli o Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych.

  Najważniejszym dla nas jednak punktem spotkania było podpisanie przez pana dyrektora Zdzisława Śliweckiego w obecności gości umowy o objęciu patronatem naszego liceum przez Uniwersytet Warszawski.

  Pod koniec Dnia Geografii nastąpiło roztrzygnięcie konkursu fotograficznego - Pogoda zawsze jest. Pani dr B. Kicińska - przewodnicząca jury - przedstawiła listę zwycięzców. Oto oni: Magda Trzcińska 2a, Justyna Chaberek 1a i Sylwia Nadara 1a. Dodatkowo komisja wyróżniła prace Wiktorii Gardockiej 1b i Karoliny Malinowskiej 1b.

  Dziękujemy naszym gościom za profesjonalne, ciekawe wykłady i poświęcony nam czas. Wiemy, że nasi goście w przyszłym roku wrócą do nas z nowymi, równie interesującymi wystąpieniami, na które już z niecierpliwością czekamy.

  Szkolny turniej szachowy

  04.04.2019

  W czwartek na auli szkolnej odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY. W tegorocznej edycji wzięło udział 12 uczniów, w tym 2 dziewczyny. Zawody rozegrano z pomocą programu Swiss Perfect, który bardzo ułatwia organizację turnieju. Rozegrano 8 rund oraz jedną bezpośrednią partię, po której wyłoniono zwycięzcę.

  Miano najlepszego szachisty w naszej szkole wywalczył Arkadiusz Czyż - 1c. Miejsca na podium zajęli również: II miejsce - Mateusz Ruchała - 2a i III miejsce - Bogdańska Aleksandra - 3b. GRATULACJE!

   Lista uczestników:
  • Bogdańska Aleksandra - 2b
  • Czyż Arkadiusz - 1c
  • Dąbkowski Mateusz - 3a
  • Glinka Damian - 1c
  • Kajko Mateusz - 2a
  • Niedźwiecka Anna - 2b
  • Ostrowski Mateusz - 1a
  • Podsiad Kamil - 1a
  • Ranik Piotr - 1b
  • Ruchała Mateusz - 2a
  • Święszkowski Mateusz - 1a
  • Zarębski Jakub - 1b

  Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju. Z.Ś.

  Wyniki Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego pod patronatem Starosty Kolneńskiego

  01.04.2019

   Szkoła Podstawowa
  1. miejsce - Bazydło Łukasz - SP w Czerwonem
  2. miejsce - Nowicka Wiktoria - SP w Stawiskach
  3. miejsce - Łojewska Martyna - SP w Stawiskach
                  Duda Jakub - SP nr 1 w Kolnie
                  Lemańska Martyna - SP nr 1 w Kolnie
                  Sikorski Jakub - SP nr 2 w Kolnie

   Gimnazjum
  1. miejsce - Jarząbek Iga - Gimnazjum w Grabowie
  2. miejsce - Kotowski Łukasz - Gimnazjum w Stawiskach
  3. miejsce - Grabowski Mateusz - Gimnazjum w Grabowie

  Gratulujemy!

  VI Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt pod patronatem Starosty Kolneńskiego

  30.03.2019

  W sobotę 30 marca 2019 r. na sali gimnastycznej I LO w Kolnie odbyła się szósta edycja siatkarskich zmagań dziewcząt. W tegorocznym turnieju wzięły udział reprezentacje trzech gimnazjów (Lachowa, Małego Płocka i Zabiela), ZST w Kolnie oraz zespół gospodarzy I LO w Kolnie.

  Zawody rozegrano systemem "każdy z każdym", więc wszystkie zespoły rozegrały po cztery mecze. Najlepiej w turniejowych zmaganiach poradziły sobie dziewczęta I LO w Kolnie. Na miejscu drugim znalazły się reprezentantki ZST w Kolnie, kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum w Małym Płocku, Gimnazjum w Zabielu oraz Gimnazjum w Lachowie.

  Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Za najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Natalię Ruchała z ZST w Kolnie. Dziękujemy za wspaniałe sportowe emocje.

   Oto klasyfikacja końcowa turnieju:
  1. miejsce - I LO w Kolnie - 11 pkt.  8 : 1
  2. miejsce - ZST w Kolnie - 10 pkt.  7 : 2
  3. miejsce - Gimnazjum w Małym Płocku - 5 pkt.  4 : 5
  4. miejsce - Gimnazjum w Zabielu - 4 pkt.  3 : 6
  5. miejsce - Gimnazjum w Lachowie - 0 pkt.  0 : 8

  Z.Ś.

  Wkrótce

  29.03.2019

  Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego pod patronatem Starosty Kolneńskiego

  19.03.2019

   

  We wtorek 19 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego pod patronatem Starosty Powiatu Kolneńskiego.

  W konkursie wzięli udział uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz klas trzecich gimnazjów z terenu powiatu kolneńskiego. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 90 uczniów.

  Wyniki zostaną ogłoszone za 2 tygodnie. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 26 kwietnia.

  Agata Jurczyk, Magdalena Banach

  Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy

  04.03.2019

   

  4 marca uczniowie kl. 2c wraz z opiekunkami p. M. Rumińską i p. H. Zielińską uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie.

  "Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy" to wystawa poświęcona pierwszej masowej wywózce Polaków na Syberię; składa się z 12 plansz prezentujących sylwetki osób z walizkami.

  Uroczystego otwarcia wystawy dokonała p. Anna Kietlińska z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

   

  Chodź, pomaluj mój świat

  22.02.2019

  Od 18 do 22 lutego harcerze z 3 Kolneńskiej Drużyny Wędrowniczej "Piorun" we współpracy z Samorządem Uczniowskim i Szkolnym Klubem Wolontariatu mieli przyjemność organizować akcję "Chodź, pomaluj mój świat!".

  Wolontariusze zbierali kredki i kolorowanki. Po zakończonej akcji wszystkie artykuły zostały przekazane dzieciom przebywającym na oddziale dziecięcym kolneńskiego szpitala. Prezenty sprawiły ogromną radość małym pacjentom.

  Dziękujemy za pomoc!

   

  Klasa 2c w Operze i Filharmonii Podlaskiej

  22.02.2019

  W piątek o godzinie 1000, pod opieką p. Marii Gutowskiej i p. Anny Wieteska, klasa 2c udała się na wycieczkę do Białegostoku.

  Wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od zakupów w galerii handlowej. Następnie zwiedziliśmy galerię sztuki "Arsenał", w której mieliśmy okazję zobaczyć wystawę "Badania terenowe" Krzysztofa Garbaczewskiego (reżysera teatralnego i autora adaptacji). Wystawa ta stanowi komentarz do aktualnej tendencji organicznego przenikania się praktyk teatralnych i artystycznych. Próbuje uchwycić to, co dzieje się na pograniczu teatru i sztuki. Mogliśmy tam oglądać krótkie eseje filmowe, formy przestrzenne i elementy rzeczywistości wirtualnej, niekoniecznie bezpośrednio związane z treścią konkretnego spektaklu. Cała wystawa zachwyciła nas swoją oryginalnością. Największe zainteresowanie wzbudziła praca, przy której każdy mógł zbadać rytm swojego serca. Występowały na niej także prace innych artystów m.in. Andrzeja Strumiłły i Janka Strumiłły. Mieliśmy także okazję w trakcie warsztatów stać się twórcami lub interpretatorami podobnych dzieł.

  Punktem kulminacyjnym naszej podróży była Opera i Filharmonia Podlaska. Musical, w którym mieliśmy szansę uczestniczyć to "Doktor Żywago" - spektakl, który zrobił niezwykłe wrażenie na każdym uczestniku wycieczki. Jest to dzieło uznane za jedną z najpiękniejszych historii o miłości. Wzruszająca opowieść zawiłych losów Jurija Żywagi i jego ukochanej rozgrywa się na tle historycznych przemian XX-wiecznej Rosji. Musical zachwycił nas wspaniałą inscenizacją, potęgą scenografii, świetnymi kostiumami oraz fantastyczną orkiestrą i obsadą. Wszystko to sprawiło, że przeżycia były niesamowite. Po wieczorze pełnym wrażeń wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów.

  Ferie z Kolneńską Grupą Pierwszej Pomocy

  06.02.2019

  Podczas ferii zimowych szkolny odział Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy zorganizował specjalistyczne szkolenie ratownicze, podczas którego młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy w gabinecie pielęgniarskim, po czym przystąpiła do ćwiczeń praktycznych. Polegały one na udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

  Scenki ratownicze przedstawiały zdarzenia takie jak: atak paniki, zawał serca, udar, epilepsja, złamania otwarte, skręcenia, zwichnięcia, rany. W ćwiczeniach wzięło udział 6 symulantów oraz 18 ratowników. Duże znaczenie odgrywała umiejętność pracy zespołowej oraz praktycznego użycia sprzętu ratowniczego.

  Monika Szymańska

   

  XXXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

  05.02.2019

   

   

   

  W dniu 10 stycznia 2019 r. o godzinie 1000 w sali 101 miał miejsce szkolny etap XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wzięło w nim udział 12 osób - 6 osób z klasy 1b oraz 6 osób z klasy 2b.

  Do etapu okręgowego zakwalifikowali się Łukasz Kleczyński i Dominika Łuba. Gratulujemy! Etap okręgowy odbędzie się 13 kwietnia 2019 r.

  Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała pani Bożena Szczepankiewicz.

   

  Studniówka w cieniu żałoby narodowej

  19.01.2019

  W sobotę uczniowie klas trzecich uczestniczyli w Studniówce. Wydawałoby się, że w tradycyjnej uroczystości. Ta jednak była szczególna. Zaczęła się minutą ciszy ku czci zamordowanego Prezydenta Gdańska - ś.p. Pawła Adamowicza.

  Następnie uczniowie wspominali z sentymentem początki nauki w liceum, uświadomili sobie, że są już na ostatnim etapie drogi w dorosłość. Prowadzący uroczystość: Dawid Rainko z 3a, Aleksandra Długozima z 3b i Zuzanna Szymanowska z 3c przypomnieli, że już tylko symboliczne 100 dni dzieli uczniów klas trzecich od egzaminu dojrzałości. Jednak na czas studniówki radzili zapomnieć o wszelkich trudnościach, by móc w pełni oddać się zabawie. Zgodnie z tradycją maturzyści rozpoczęli ten wyjątkowy wieczór staropolskim tańcem - polonezem.

  Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Starosta Tadeusz Klama, Burmistrz Andrzej Duda oraz przedstawiciel rodziców - pani Agata Samul, która w swoim wystąpieniu podziękowała dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich wysiłek i starania włożone w przygotowanie młodzieży do dalszego kształcenia i życia.

  Dalsze podziękowania popłynęły już od samych maturzystów. Uczniowie podziękowali panu dyrektorowi Zdzisławowi Śliweckiemu za stworzenie wspaniałych warunków do zdobywania wiedzy oraz wszystkim nauczycielom za ich "cierpliwość i wytrwałość w niesieniu daru nauki". Następnie maturzyści wyrazili swoją wdzięczność wychowawcom: Annie Wieteska, Magdalenie Banach, Katarzynie Kiełczewskiej oraz Agacie Jurczyk za opiekę i trud wychowawczy.

  Pan dyrektor Zdzisław Śliwecki w swoim wystąpieniu życzył młodzieży wspaniałej zabawy, dokonując tym samym uroczystego otwarcia Studniówki. Część oficjalną zakończył walc młodzieży z nauczycielami. Kolejne godziny upłynęły na świetnej zabawie, która trwała do białego rana.

  Dni Kultury Uczniowskiej - Dzień Gangu Śpiocha i Gangu Dresa

  18.01.2019

  Piątek był dla nas dniem pełnym wrażeń, mieliśmy przyjemność m.in. gościć uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czerwonem.

  Po zaprezentowaniu przez pana dyrektora oraz członków szkolnych stowarzyszeń, jak wygląda życie w naszej szkole, odbył się quiz językowy zorganizowany przez panią Magdalenę Banach. Po szkolnym teleturnieju nasi goście uczestniczyli w ciekawych zajęciach lekcyjnych. W ramach Dni Kultury Uczniowskiej SU zorganizował Dzień Gangu Śpiocha i Gangu Dresa - klasy 1b oraz 3b zostały nagrodzone za wyjątkową kreatywność immunitetem.

  Dziękujemy pani Magdalenie Banach i panu Marcinowi Konstantemu za opiekę nad działaniem Samorządu w czasie Dni Kultury Uczniowskiej.

  Życzymy wszystkim bezpiecznych ferii oraz miłego wypoczynku. :)

   

  Dni Kultury Uczniowskiej - Święto Patrona Szkoły

  17.01.2019

  W czwartek obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły - Adama Mickiewicza.

  Podczas uroczystości wyróżnieni zostali uczniowie, którzy aktywnie angażowali się w życie szkoły w 2018 roku. Przewodniczący SU minionej kadencji podziękował za współpracę, po czym nastąpiło oficjalne przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu.

  Ogłoszono również wyniki w plebiscycie "Nauczyciel na medal". Została nim pani Dorota Góralczyk.

  Następnie uczniowie klasy 3 b przybliżyli twórczość Adama Mickiewicza, która ciągle wzrusza, inspiruje oraz skłania do refleksji.

   

  Finał WOŚP za nami!

  11.01.2019

  Uzbieraliśmy sporo ponad 2 000 złotych.

  Zwycięzcami licytacji tortów zostały klasy 1b oraz 3b. Gratulujemy! Torty wylicytowano za 1000 złotych. Koszulka WOŚP trafiła do klasy 2c za 300 złotych. Pozostałe środki uzbieraliśmy z kiermaszu ciast i pieniążków wrzucanych do puszek.

  Bardzo dziękujemy za udział w aukcji dyrekcji, nauczycielom, koleżankom i kolegom ze szkoły oraz z ZST w Kolnie.

  Dziękujemy za przybycie przedstawicielom sztabu WOŚP Kolno, dziękujemy za wsparcie opiekunce Szkolnego Klubu Wolontariatu Pani Monice Szymańskiej, która była inicjatorką akcji oraz opiekunowi Samorządu Uczniowskiego Panu Marcinowi Konstantemu. Dziękujemy członkom Kolneńskiej Grupy Pierwszej POMOCY za pomoc medyczną i poprowadzenie licytacji.

  Finał przygotowali uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

  Nastał świąteczny czas

  21.12.2018

  W końcu przyszedł. Długo wyczekiwany czas wigilijnych klasowych spotkań.

  W przedświątecznym nastroju wszyscy uczniowie i nauczyciele spotkali się, aby razem ze sobą spędzić miłe chwile w oczekiwaniu na radość płynącą z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

  Jeszcze tylko wspólny apel, wystąpienia gości i Jasełka w wykonaniu klasy 1c. Moc życzeń, przełamanie się opłatkiem z obecnymi na auli i można już iść do domu. Zobaczymy się ponownie dopiero w nowym roku.

   

  Wszyskim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły oraz naszym sympatykom życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia i pomyślności w Nowym 2019 Roku.

  Wręczenie nagród laureatom konkursu "Kręte ścieżki zawodowej kariery"

  18.12.2018

  W Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Łomży został rozstrzygnięty konkurs pt. "Kręte ścieżki zawodowej kariery". Przedmiotem konkursu miała być praca przygotowana w formie filmu amatorskiego, fotoreportażu, prezentacji multimedialnej, plakatu czy też pracy literackiej.

  Wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kolnie. Zasłużone II miejsce zdobyła Klaudia Dardzińska za wiersz oraz III miejsce Natalia Lipka za prezentację multimedialną. Obie laureatki są uczennicami I klasy kolneńskiego Liceum im. Adama Mickiewicza. Zostały one zgłoszone do konkursu przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Kolnie w porozumieniu z wychowawcą klasy panią Dorotą Góralczyk.

  Celem przedsięwzięcia było zachęcenie młodzieży do poszerzania wiedzy o rynku pracy, do aktywnego poszukiwania pracy, pobudzenie wyobraźni oraz zachęcenie do kreatywnego myślenia.

  Autor: Katarzyna Polkowska-Wilczewska - doradca zawodowy

  Siatkarski Turniej w I LO w Kolnie

  15.12.2018

  W sobotnie przedpołudnie odbył się Turniej Siatkarski dziewcząt o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kolnie. W turnieju wzięły udział zawodniczki reprezentujące: Gimnazjum z Lachowa, Gimnazjum z Zabiela, Zespół Szkół Technicznych w Kolnie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Kolnie.

  W przedświątecznym nastroju rozegrano mecze systemem "każdy z każdym". Celem zawodów była integracja środowiska siatkarskiego oraz propagowanie siatkówki w naszym środowisku. Mimo różnic wieku wszystkim zawodniczkom należą się wyrazy uznania za zaangażowanie i walkę sportową.

  Wszystkie zespoły zostały uhonorowane pucharami oraz pamiątkowymi dyplomami.

   

   Wyniki turnieju:
  1. miejsce I LO w Kolnie
  2. miejsce ZST w Kolnie
  3. miejsce Gimnazjum w Zabielu
  4. miejsce Gimnazjum w Lachowie

  Najlepszą zawodniczką turnieju została Aleksandra Terepka uczennica klasy 2a I LO w Kolnie.

  Dziękuję uczestniczkom, opiekunom, sędziom (M. Konstanty oraz A. Sielawa) oraz Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy za zabezpieczenie medyczne turnieju, za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów.

  Z.Ś.

  Maraton w I Liceum Ogólnokształcącym w Kolnie po raz 4.

  14.12.2018

  Czas podsumować naszą akcję. Nasza akcja trwała od 745 do 1445. W naszym szkolnym MCI każdy mógł napisać list, aby okazać swoje wsparcie osobom, których prawa są łamane.

  Dziękujemy naszym uczniom, nauczycielom i grupom uczniów z ZST w Kolnie i szkół podstawowych w Kolnie, za tak liczny udział w naszej akcji. Wspólnie udało nam się napisać prawie 150 listów.

  A przede wszystkim wielkie brawa dla członków naszego SKE EuroAdaś, którzy tak sprawnie zorganizowali to wydarzenie, łącznie z kiermaszem przepysznych ciast i babeczek.

  SKE EuroAdaś

  Wycieczka do Drozdowa

  14.12.2018

  Młodzież z kl. 2c i 2b brała udział w projekcie "Rodzinne archiwa Niepodległej". 17 października odbyło się w szkole spotkanie z panią Anną Karczewską reprezentującą Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku. Uczniowie zostali zaproszeni do czynnego udziału w zbieraniu informacji o przeszłości naszej okolicy i jej mieszkańcach sprzed 100 lat.

  14 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Jego elementem był wyjazd edukacyjny do Muzeum Przyrody w Drozdowie. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu i obejrzeć wystawę czasową "ZNAKI NIEPODLEGŁEJ NA ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ" oraz "Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi - wystawę stałą w Muzeum Przyrody w Drozdowie".

   

  Wyjazd zakończył się wspólnym obiadem uczestników. Za udział w projekcie odpowiadały p. H. Zielińska i p. M. J. Rumińska.

  Martyna Święczkowska - stypendystka Prezesa Rady Ministrów

  12.12.2018

  Martyna Święczkowska - uczennica kl. 3b naszego liceum znalazła się w gronie 116 podlaskich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów.

  Stypendium przyznawane jest uczniowi szkoły, w której można uzyskać świadectwo dojrzałości. W minionym roku szkolnym Martyna uzyskała średnią ocen 5.5 i jest najlepszą uczennicą naszej szkoły od dwóch lat.

  Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 12 grudnia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

  Serdecznie gratulujemy Martynie i życzymy dalszych sukcesów:)

  M.B.

  Maraton Pisania Listów w LO w Kolnie

  12.12.2018

  14 grudnia 2018 Szkolny Klub Europejski "EuroAdaś" działający przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie już po raz czwarty organizuje Maraton Pisania Listów Amnesty International. Każdy będzie miał okazję, aby napisać list i pomóc osobom, których prawa są łamane. Wystarczy przyjść do naszego liceum.

  Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku odbędzie się on już po raz siedemnasty. W czasie maratonu przez 24 godziny powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w około 100 krajach na całym świecie.

  W Kolnie list taki będzie można napisać w sali MCI w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, ul Wojska Polskiego 34, od 800 do 1500.

   Pisząc listy, będziemy mogli pomóc:

  • Asi Bibi z Pakistanu. Jest ona chrześcijanką, która została uznana winną bluźnierstwa, obrazy proroka Mahometa i skazana na śmierć w 2010 r. Pomimo uniewinnienia od wszystkich zarzutów przez Sąd Najwyższy, rząd Pakistanu ugiął się pod naciskami brutalnych protestów muzułmańskiego społeczeństwa i nie pozwolił Bibi opuścić kraju. Życie Asi Bibi i jej rodziny jest w poważnym niebezpieczeństwie. Przez cały czas kierowane są pod ich adresem liczne groźby. Zanim zapadł wyrok Sądu Najwyższego, podczas pobytu w więzieniu Asia Bibi była atakowana przez innych osadzonych. Jeśli orzeczenie Sądu Najwyższego zostanie ponownie rozpatrzone i obalone, może jej grozić egzekucja. A jeśli zostanie wypuszczona, grozi jej atak ze strony protestujących muzułmańskich tłumów, które będą próbowały powstrzymać ją przed opuszczeniem kraju.
  • Marielle Franco z Brazylii walczyła o sprawiedliwe i bezpieczne Rio de Janeiro. Była popularną radną miejską, która dorastała w fawelach i zawsze broniła praw czarnych kobiet, osób LGBTI i młodych ludzi. Potępiała również bezprawne zabójstwa, których dopuszczała się policja. W dniu 14 marca 2018 r. Marielle i jej kierowca Anderson Pedro Gomes zostali zastrzeleni. Dowody wskazują na to, że morderstwa dokonali wykwalifikowani specjaliści, a według ekspertów kule postrzałowe należały do brazylijskiej Policji Federalnej.
  • Geraldine Chacón W lutym 2018 roku, ta młoda, entuzjastyczna członkini społeczności została aresztowana w swoim domu przez uzbrojonych funkcjonariuszy. Władze niesłusznie powiązały ją z grupami "oporu", które oskarżane są o organizowanie gwałtownych antyrządowych demonstracji. W rzeczywistości jej prześladowanie jest częścią zakrojonego na szerszą skalę rządowego ataku na tych, którzy krytykują władze i walczą o prawa człowieka podczas obecnego kryzysu wenezuelskiego. Po czterech miesiącach pozbawienia wolności spędzonych w przerażających warunkach, Geraldine została warunkowo zwolniona w czerwcu 2018 roku. Nie może jednak opuścić kraju, a jej sprawa jest nadal otwarta, tak by mogła zostać w dowolnym momencie ponownie aresztowana bez żadnego powodu.

  Więcej informacji o tych osobach: https://www.facebook.com/events/, https://www.facebook.com/EuroAdas/

  Naszej akcji towarzyszyć będzie kiermasz ciast, upieczonych przez naszych uczniów.

  Jak napisać taki list?

  To bardzo proste. Najpierw zapoznajemy się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Członkowie klubu obecni w miejscu pisania listów chętnie pomogą i udzielą wskazówek. Pisząc list, należy kierować się pięcioma zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Znajomość języków obcych nie jest wymagana ponieważ listy można pisać po polsku.

  Nie bądź obojętny, przyjdź i przyłącz się do naszej akcji! Twoja pomoc jest bardzo potrzebna.

  Szlachetna Paczka

  12.2018

  Szkolny Klub Wolontariatu przez cały listopad prowadził zbiórkę artykułów spożywczych, chemicznych, przemysłowych, przyborów szkolnych i innych niezbędnych rzeczy, potrzebnych do przygotowania paczki świątecznej dla potrzebującej rodziny.

  W akcji wspierali nas koledzy i koleżanki z SKW ZST w Kolnie. Wspólnie przygotowaliśmy paczkę o wartości 2800 zł. Rodzina, którą wybraliśmy, liczy 5 osób - najmłodsze dziecko choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Nasze starania w przygotowaniu paczki skupiały się zatem na tej priorytetowej sprawie.

  Mamy głęboką nadzieję, że nasza pomoc będzie w stanie uszczęśliwić rodzinę w ich trudnej sytuacji.

  Życzymy Wesołych Świąt!

  M.S.

  Mikołajki na wesoło

  06.12.2018

  6 grudnia Święty Mikołaj oraz jego pomocnicy odwiedzili uczniów i nauczycieli naszego LO. Słodkie prezenty, kolędy, wspólne ubieranie choinki oraz niespodzianki specjalne wprowadziły społeczność szkolną w niezwykle świąteczny nastrój.

  Do jednej z niespodzianek specjalnych zaliczamy Szczęśliwy Dzień! Gospodarze wszystkich klas wzięli udział w losowaniu, w którym nagrodą specjalną nazwaliśmy zwolnienie całej klasy z odpowiedzi ustnych oraz pisania prac w wybranym przez siebie dniu. Zwycięzcami Szczęśliwego Dnia została klasa 2 b - gratulujemy!

  Organizatorami przedsięwzięcia byli Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariatu.

   
   

   

  Światowy Dzień Wolontariusza

  05.12.2018

  Szkolny Klub Wolontariatu wraz z naszymi kolegami i koleżankami z ZST w Kolnie 05 grudnia świętował Światowy Dzień Wolontariusza!

  Nie obyło się bez smakowitych przekąsek, radości i nastrojowej muzyki. Uczniowie szkoły oraz członkowie SKW w tym dniu przebrali się w stroje i koszulki reprezentujące różne dziedziny wolontariatu. Byli z nami min.: harcerze ZHP, szkolny oddział Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy, strażacy OSP, przedstawiciele Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej, ŚDM, Szlachetnej Paczki, WOŚP i wiele innych.

  Dziękujemy naszym kolegom i koleżankom za upieczenie ciast i zaangażowanie w zbiórkę, którą przeznaczyliśmy na przygotowanie paczki świątecznej dla ubogiej rodziny w ramach projektu Szlachetna Paczka.

  M.S.

  Czy chemia truje?

  05.12.2018

  Dnia 5 grudnia 2018 r. klasa 1b wyjechała na jednodniową wycieczkę do Białegostoku pod opieką pani Doroty Góralczyk i Haliny Zielińskiej. W programie wycieczki zaplanowane było zwiedzanie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy oraz pobyt w galerii handlowej.

  Wyjechaliśmy spod budynku naszego liceum o godzinie 800. Podróż autokarem zajęła nam półtorej godziny. Najpierw zwiedziliśmy Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. Mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty poświęcone różnorodnej tematyce. Pierwszą wystawą były eksponaty bezkręgowców morskich, ptaków arktycznych oraz unikatowa kolekcja kości oceanicznych pingwinów z wyspy Seymour z helotypami 5 gatunków. Następnie przeszliśmy do pokoju, w którym znajdowała się wystawa poświęcona zwierzętom leśnym. Mieliśmy okazję zobaczyć osobniki, które są zagrożone wyginięciem oraz leśnych mieszkańców Puszczy Białowieskiej - łosie, dziki, żubry, jelenie, bobry, borsuki, ptactwo wodne i lądowe. W kolejnym pomieszczeniu wyeksponowane były poszczególne typy zwierząt tkankowych, od prymitywnych gąbek, po zaawansowane ewolucyjnie ssaki i ptaki. Po pewnym czasie ujrzeliśmy żywe zwierzęta, którymi były węże, żółwie, pająki, jaszczurki. Byliśmy podekscytowani ale zarazem trochę przerażeni. W ostatnim pokoju, który zwiedziliśmy znajdowały się minerały i skały. Obejrzane w Centrum Przyrodniczym eksponaty wywarły na nas duże wrażenie.

  Następnym punktem naszej wycieczki był wykład z chemii pt. "Czy chemia truje? - fakty i mity" prowadzony przez profesora Stanisława Witkowskiego. Okazał się być bardzo interesujący i pouczający. Trwał godzinę. Po wykładzie przyszła pora na zajęcia laboratoryjne. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak wygląda profesjonalny sprzęt laboratoryjny oraz pracę laboratoryjną studentów.

  Po spędzeniu czasu na Uniwersytecie pojechaliśmy do galerii handlowej Alfa, w której mieliśmy czas wolny. Wielu z nas skorzystało z okazji kupienia prezentów na Mikołajki klasowe.

  O godzinie 1700 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po upływie dwóch godzin wszyscy bezpiecznie dotarliśmy do domu. Wycieczkę uważamy za udaną.

  Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję jeszcze raz zwiedzić Uniwersytet i wziąć udział w bardzo ciekawym wykładzie i zajęciach.

  Konkurs Wiedzy o AIDS

  30.11.2018

  Dnia 5.X.2018 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV / AIDS. W etapie powiatowym szkołę reprezentowały uczennice klasy I b: Gabrysia Fiertek, Klaudia Dardzińska, Milena Stroniawska, Felicja Banach i Paulina Truszkowska.

  Etap wojewódzki odbył się 30.XI.2018 r. Szkołę reprezentowała Paulina Truszkowska.

  Dziewczętom gratulujemy zaangażowania w przyswajaniu wiedzy o AIDS.

  Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawowała pani Bożena Szczepankiewicz.

   
   

  Świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości

  09.11.2018

  Dnia 9 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

  To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

  Przed apelem miało miejsce odsłonięcie pomnika upamiętniającego 100-lecie I LO w Kolnie oraz posadzenie dębu - symbolu długowieczności. Później przenieśliśmy się na halę, by o 11:11 wspólnie odśpiewać hymn państwowy w ramach akcji "Rekord dla Niepodległej".

  Kolejnym elementem było przekazanie sztandaru nowemu pocztowi. Następnie zebranym gościom czas umiliła część artystyczna, przygotowana przez uczniów pracujących pod opieką p. Ewy Szymańskiej, p. Bogumiły Sokołowskiej oraz p. Marcina Konstantego. Przepiękny śpiew i cudowna recytacja zapadły wszystkim przybyłym głęboko w pamięć. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały m.in. Anna Czarnecka, Julia Rakowska oraz Wiktoria Szymańska. Serca zebranych skradł występ męskiego chóru, który zaśpiewał pieśń "Legiony".

  Po akademii czekał na wszystkich słodki poczęstunek, przygotowany przez uczniów naszej szkoły.

  D.R.

  Konkurs Pieśni Patriotycznej i Ojczyźnianej

  07.11.2018

  Uczennice klasy I b Gabriela Fiertek, Justyna Chmielewska, Gabriela Banach, Julia Rakowska pod opieką Pani Marii Rumińskiej i Pani Moniki Szymańskiej, 7 listopada wzięły udział w Konkursie Pieśni Patriotycznej i Ojczyźnianej KOKiS.

  Nie obyło się bez 1 miejsca w kategorii solistów. Zwyciężyła Julia Rakowska. Pozostałe dziewczęta w kategorii zespoły muzyczne otrzymały wyróżnienia.

  Serdecznie gratulujemy!

  Powiatowy Turniej Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim,
  Romanie Dmowskim i Ignacym Janie Paderewskim

  24.10.2018

  Klaudia, Ola, Paulina, Milena i Julia (ucz. kl. 1 b) reprezentowały I LO w Powiatowym Turnieju Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim i Ignacym Janie Paderewskim. Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawowała p. Maria Jolanta Rumińska, zaś nadzór w trakcie zmagań konkursowych - p. Halina Zielińska.

   Rozgrywki turniejowe obejmowały:
  • znajomość biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego
  • najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę (dotyczące lat 1914-1921)
  • znajomość pieśni patriotycznych.

  Turnus sportowy z elementami pierwszej pomocy

  19.10.2018

  Uczniowie naszej szkoły 19.10.2018r. wzięli udział w TURNUSIE SPORTOWYM Z ELEMENTAMI PIERWSZEJ POMOCY.

  Możemy się pochwalić zwycięstwem! Miejsce pierwsze zdobyli: Gabriela Fiertek, Gabriela Banach oraz Bartosz Cwalina, miejsce drugie: Łukasz Truskolaski, Weronika Filipkowska i Weronika Bednarska z naszej szkoły oraz miejsce trzecie: Jakub Banach, Hubert Gutowski, Kacper Rutkowski z ZST w Kolnie.

  Głównym celem realizacji przedsięwzięcia była popularyzacja odpowiednich postaw i reakcji społecznych wśród młodzieży oraz udoskonalanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Turnus organizowali: Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kolnie I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie, Zespół Szkół Technicznych im. Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Kolnie, Gmina Kolno oraz Firma RobMed - Robert Niebrzydowski. Współorganizatorzy to: OSP Kolno, Bank Spółdzielczy w Kolnie, Starostwo Powiatowe w Kolnie, Grupa Ratownicza Medival Białystok, Strzelnica sportowa Grajewo, Radosław Zyskowski, Wojciech Jermacz - przewodniczący Rady Gminy w Kolnie, Michał Karwowski oraz Piotr Gębarski.

  W zawodach wzięło udział 16 drużyn z terenu Powiatu Kolneńskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Kolno - Józef Bogdan Wiśniewski, Starosta Kolneński - Stanisław Wiszowaty oraz Bank Spółdzielczy w Kolnie. Zawody składały się z dwóch części: rozgrywek sportowo-survivalowych oraz ćwiczeń ratowniczych.

  Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali medale za udział w zawodach, zaś zwycięzcy puchary, nagrody i dyplomy. Turnus Sportowy z Elementami Pierwszej Pomocy to atrakcyjna impreza, która niezwykle podoba się młodzieży, dlatego też warto propagować tego typu przedsięwzięcia.

  Pielgrzymka uczniów klas trzecich

  18-19.10.2018

  W dniach 18-19 października odbyła się pielgrzymka maturzystów. Wyruszyliśmy w późnych godzinach nocnych. Podróż zajęła kilka godzin, ale nad ranem byliśmy na miejscu. Głównym celem pierwszego dnia wyjazdu było zwiedzanie Krakowa. Pani przewodnik oprowadziła nas po Wawelu. Widzieliśmy groby wielu królów Polski i wybitnych postaci historycznych. Następnie udaliśmy się do zabytkowego budynku UJ - Collegium Maius. Zakończyliśmy na krakowskich Sukiennicach, gdzie każdy miał chwilę dla siebie, aby zjeść obiad i zakupić pamiątki. Kolejnym elementem był przejazd do naszego schroniska, gdzie po pysznym wieczornym posiłku mogliśmy wreszcie wypocząć. Przed spaniem czekała nas jeszcze Msza Święta, którą odprawił ks. Adam Sierzputowski.

  Kolejnego dnia, zaraz po śniadaniu, wyjechaliśmy do Harmęży. Tam obejrzeliśmy wystawę jednego z więźniów Auschwitz - p. Mariana Kołodzieja. Następnym etapem był wyjazd do Częstochowy. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na Drogę Krzyżową, a następnie wzięliśmy udział w Mszy Świętej na Jasnej Górze. Uczestniczyliśmy również w Apelu Jasnogórskim. Modliliśmy się o powodzenie na przyszłorocznej maturze i mamy nadzieję, że nasze modlitwy zostaną wysłuchane. Po nabożeństwie wyjechaliśmy w drogę powrotną do Kolna. Wróciliśmy ok. 4 w nocy z piątku na sobotę.

  Dziękujemy wychowawczyniom klas trzecich za organizację pielgrzymki. Chylimy czoła także przed księdzem Sierzputowskim, który zgodził się być opiekunem w trakcie wyjazdu.

  D.R.

  Licealiada województwa podlaskiego
  Drużynowe biegi przełajowe - Białystok

  10.10.2018

  10 października 2018 r. reprezentacja naszego liceum wzięła udział w wojewódzkich drużynowych biegach przełajowych w Białymstoku.

  Na trasach biegowych w białostockim lesie Pietrasze, w blasku słońca i przepięknej jesiennej scenerii dziewczęta wywalczyły dziesiąte miejsce, a chłopcy ósme. Wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowała się Weronika Borzymowska z klasy 2a, która wybiegała siódme miejsce w gronie 43 zawodniczek (94 pkt.), Aleksandra Zejer z klasy 1c - 22 miejsce na 53 zawodniczki startujące (79 pkt.), a z chłopców najwięcej punktów dla szkoły zdobyli Damian Piwowarski z klasy 1a - 21 miejsce na 61 startujących (80 pkt.) i Marcin Nerko z klasy 3a - 19 miejsce na 47 startujących (82 pkt.).

  Dziękujemy wszystkim naszym reprezentantom za podjęty trud i wyczerpującą walkę. Wszyscy swoim startem wnosili pewną pulę punktów do ogólnej klasyfikacji szkół. Szkoda tylko, że nie udało nam się pobiec w pełnych składach drużyn. Każda szkoła mogła wystawić czterech zawodników w każdym roczniku dziewcząt i chłopców. Oby w następnych latach rosła wśród naszych uczniów chęć na bieganie. Warto się poruszać zarówno dla dobra własnego ciała i ducha, jak też dla dobra całej szkolnej społeczności.

  Ze sportowym pozdrowieniem opiekunowie naszych reprezentantów w czasie zawodów: J. Łosiewska i M. Konstanty

  Dzień Edukacji Narodowej

  15.10.2018

  W słoneczny poniedziałkowy dzień 15 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości mieliśmy przyjemność gościć Starostę Kolneńskiego Pana Stanisława Wiszowatego, dyrektora Powiatowego Zespołu Obsługi Oświatowej Pana Sławomira Zalewskiego, przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agnieszkę Podsiad oraz nauczycieli emerytów z naszej szkoły. W trakcie apelu pani wicedyrektor Katarzyna Pikulińska otrzymała Nagrodę Starosty Kolneńskiego. Następnie pan dyrektor Zdzisław Śliwecki wręczył listy gratulacyjne oraz nagrody dla naszych nauczycieli. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

  Podczas uroczystości mieliśmy także okazję wysłuchać wspaniałych występów artystycznych uczniów. Julia Rakowska z kl. I b oraz Wiktoria Szymańska z kl. III a zachwyciły wszystkich poruszającym wykonaniem utworów Anny Jantar i Zbigniewa Wodeckiego. Nie zabrakło także pięknych życzeń i kwiatów od Samorządu Uczniowskiego. W trakcie apelu mieliśmy także okazję cofnąć się w czasie i powspominać chwile z ubiegłych lat dzięki ciekawej prezentacji o naszych nauczycielach.

  Uroczystość została przygotowana przez klasy II a, II b, I b oraz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Agaty Jurczyk, Pani Doroty Góralczyk i Pana Marcina Konstantego.

  Jeszcze raz wszystkim nauczycielom i pracownikom administracji szkolnej składamy najlepsze życzenia!

  Wyjazd integracyjny uczniów klas pierwszych

  21.09.2018

  W piątek odbyła się jednodniowa wycieczka młodzieży naszego liceum do Twierdzy Osowiec. Wyjazd miał na celu integrację uczniów klas I.

  Dzięki uprzejmości Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego uczniowie mogli przenieść się w czasy świetności tej fortyfikacji. Młodzież zwiedziła Fort Centralny, Muzeum Twierdzy Osowiec, zapoznała się z terminologią fortyfikacyjną i obejrzała wiele militarnych sprzętów. Warto dodać, iż Osowiec to dawna wieś Okrasa, która powstała przed 1444 r. Nazwę miejscowości, jak wyjaśnił jeden z przewodników Mirosław Worona, należy tłumaczyć jako miejsce odludne, osowiałe, opuszczone. Inne pochodzenie nazwy można wiązać z jednym z gatunków drzew, tj. z osiką. Nazwa Osowiec-Twierdza została nadana w 1998 r. z inicjatywy Mirosława Worony.

  Uwieńczeniem wyprawy pierwszoklasistów było wspólne ognisko i konsumpcja pysznych kiełbasek. Uczniowie pokrzepieni, w dobrych nastrojach i wzbogaceni wiedzą historyczną bezpiecznie wrócili do Kolna.

  Szkolne Jesienne Biegi Przełajowe

  18.09.2018

  We wtorek (na czwartej godzinie lekcyjnej) na stadionie miejskim w Kolnie odbyły się Szkolne Jesienne Biegi Przełajowe.

  Młodzież naszej szkoły rywalizowała przy słonecznej pogodzie o miano "najszybszej" i "najszybszego" sportowca w swojej kategorii wiekowej. Dziewczęta klas I, II i III miały do pokonania dystans ok. 600 m, a chłopcy klas I, II i III ok. 1000 m.

  Celem zawodów było propagowanie zdrowego stylu życia i biegania wśród młodzieży. Aktywny udział w zawodach wzięło 146 uczniów. Najlepsi zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i dyplomami.

  Klasyfikacja końcowa zawodów.

   Dziewczęta klas I:
  1. Aleksandra Zejer
  2. Sylwia Nadara
  3. Wiktoria Pupek
   Chłopcy klas I:
  1. Damian Piwowarski
  2. Michał Śliwecki
  3. Łukasz Socik

   Dziewczęta klas II:
  1. Weronika Borzymowska
  2. Joanna Zejer
  3. Julita Konopka
   Chłopcy klas II:
  1. Szymon Falkowski
  2. Jakub Duda
  3. Michał Najda

   Dziewczęta klas III:
  1. Klaudia Olszak
  2. Kamila Prosowska
  3. Justyna Charubin
   Chłopcy klas III:
  1. Marcin Nerko
  2. Michał Świderski
  3. Jakub Malinowski

   

   

  Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych. Marcin Konstanty

  Ślubowanie uczniów klas pierwszych

  14.09.2018

  W piątek, na początku trzeciej godziny lekcyjnej, w auli naszej szkoły odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych.

  Pierwszoklasiści ślubując na Sztandar Szkoły, w obecności dyrektora Zdzisława Śliweckiego, stali się pełnoprawnymi członkami "mickiewiczowskiej" społeczności. Ślubowali, że staną się godnymi jej tradycji, że będą sumiennie wypełniać obowiązki ucznia oraz szanować symbolikę i tradycje szkoły.

  Witamy i życzymy samych sukcesów w nauce i sporcie.

  Apel przygotował p. Marcin Konstanty.

  Narodowe czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

  8.09.2018

  W sobotę, jak co roku, wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło się na placu przed Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie. Tym razem było to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

  Naszą szkołę godnie reprezentowali: uczennica klasy III c Zuzanna Szymanowska i uczniowie klasy II c (Anna Malinowska, Łukasz Paliwoda, Weronika Chutkowska, Aleksandra Chodnicka, Joanna Zejer, Patryk Gardocki) pod opieką Pani Marii Gutowskiej, Pani Katarzyny Pikulińskiej oraz Pani Katarzyny Ciołkowskiej.

  Uczniowie z powodzeniem przedstawili krótką inscenizację z wykorzystaniem elementów pantomimy wybranych scen "Przedwiośnia" (Cz. III "Nawłoć"):

  • rozmowa Karoliny i Cezarego nad stawem
  • spotkanie i taniec w pokoju Cezarego
  • śmierć Karoliny.

  Zapraszamy na fotorelację. Anna Malinowska

  XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

  07.09.2018

  7 września 2018 r. grupa uczennic z kl. II b z opiekunem p. H. Zielińską uczestniczyła w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło hasło "Przez Sybir do Niepodległej". Honorowy patronat objął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  Według historyków - od lutego 1940 do czerwca 1941 roku - na Wschód wywieziono około 350 tys. Polaków. Natomiast przedstawiciele Związku Sybiraków informują, że deportowanych było nawet 1,3 miliona osób.

  Kordian Borejko - prezes zarządu głównego Związku Sybiraków - powiedział: "Spotykając się w stolicy Podlasia zaświadczamy, że pamięć o dramacie naszych rodaków przetrwała i będzie trwać. Rola Sybiraków w odzyskaniu niepodległości jest nie do przecenienia."

  O godzinie 10-ej rozpoczęły się uroczyste obchody przy Pomniku Katyńskim. Zebrani odśpiewali hymn państwowy. Następnie zgromadzonych powitał Przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków inż. Tadeusz Chwiedź. Po błogosławieństwie w obrzędzie katolickim, prawosławnym, ewangelicko-augsburskim nastąpił przemarsz do kościoła Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2. Tam odbyła się msza św. celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego.

  Ostatnia część uroczystości odbyła się przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. "Pamiętamy o tych, którzy na przekór śmiertelnemu niebezpieczeństwu trwali przy polskości, sprzeciwiając się przemocy" powiedział do tysięcy zgromadzonych Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

  Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.

  Nowy rok szkolny

  1.09.2018

  Trzeci września to wyjątkowy dzień dla uczniów, Rady Pedagogicznej jak i pozostałych pracowników naszej szkoły. W dniu dzisiejszym nie tylko rozpoczęliśmy rok szkolny 2018-2019, ale również przywitaliśmy nową dyrekcję Pana Zdzisława Śliweckiego - Dyrektora oraz Panią Katarzynę Pikulińską - Wicedyrektorkę. To rok wielu wyzwań i zmian. Podczas uroczystego apelu obecna dyrekcja, przedstawiciele organu prowadzącego szkołę na czele z Panem Wicestarostą Robertem Nadarą, Rada Pedagogiczna oraz uczniowie, uroczyście podziękowali byłemu Dyrektorowi Józefowi Chodnickiemu, za lata intensywnej pracy w szkole. Następnie podczas apelu dyrektor wraz z uczniami przywitali nowoprzybyłych pierwszoklasistów oraz ich wychowawców. Młodzież przedstawiła młodszym kolegom ofertę szkoły z jakiej mogą korzystać w tym roku szkolnym: Samorząd uczniowski, Szkolne Koło Wolontariatu, Szkolny oddział Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy, reprezentacje szkoły w futsalu i piłce siatkowej, harcerze, Szkolne Koło Artystyczne oraz EuroAdasia i zapraszali do współpracy. Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły dla najlepszej klasy zaII okres minionego roku szkolnego trafił w ręce przedstawiciela obecnej klasy 2b. Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego.

  Wyniki matury 2018

  07.2018

  OKE w Łomży opublikowała ogólne wyniki matury z maja 2018 r.

  W kraju zdawalność w liceach wyniosła 85,3%, w woj. podlaskim 86,8%, w powiecie kolneńskim 78%, a u nas to 97,7%. Jest to bardzo wysoki wynik.

  W naszej szkole na 87 tegorocznych absolwentów 85 uczniów zdało maturę. Dwie osoby będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Wierzymy, że po sesji sierpniowej będziemy mogli cieszyć się 100% zdawalnością.

  Naszym absolwentom serdecznie gratulujemy.

  Zakończenie roku szkolnego

  22.06.2018

  Nareszcie czas nauki dobiegł końca. Nareszcie - chociaż ten rok trwał wyjątkowo krótko.

  Odebraliśmy świadectwa - jedne z paskiem, inne zwykłe... Najlepsi i najbardziej aktywni odebrali książki, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pożegnaliśmy też dwoje pracowników obsługi: Panią Danusię i Pana Antoniego. W lipcu odchodzą na zasłużoną emeryturę. Bez nich szkoła będzie inna.

  Pożegnaliśmy się ze szkołą bez żalu - przed nami długie wakacje, a wakacji każdemu już się chce. Spotkamy się przecież we wrześniu.

  Wszyscy życzyliśmy sobie słonecznych wakacji. Do zobaczenia 3 września.

  Zakończenie roku uczniów klas trzecich

  27.04.2018

  W dniu dzisiejszym cała społeczność szkoły, a zwłaszcza uczniowie klas drugich żegnali swoje starsze koleżanki i kolegów z klas trzecich. Nadszedł czas ukończenia trzyletniej nauki w liceum.

  W uroczystym nastroju najlepsi wśród trzecioklasistów otrzymali nagrody. Wśród nich był tablet od Pana Starosty S. Wiszowatego dla Michała Niedźwieckiego - ucznia o najwyższej średniej, wydania albumowe dla osób ze świadectwem z wyróżnieniem oraz ze średnią powyżej 4,5 oraz dla wszystkich działaczy szkolnych. Wybranym wręczono także sportowe medale i pamiątkowe koszulki. Wszyscy natomiast otrzymali linijki - niezbędne podczas egzaminów, moc buziaków i zgodnie z kilkuletnią tradycją - każda klasa tort.

  Jeszcze chwila oddechu i czas na egzaminy maturalne. Wszystkim tegorocznym absolwentom życzymy połamania piór i udanego startu w dorosłe życie.

  Pamiętajcie o nas i odwiedzajcie nasze stare mury szkolne.

  V Turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Starosty Kolneńskiego

  25.04.2018

  To piąta edycja "siatkarskiego święta" w I Licem Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Kolnie, która odbywa się w roku jubileuszowym 100-lecia szkoły. W turnieju wzięły udział reprezentacje szkół z terenu powiatu kolneńskiego: Zespół Szkół Technicznych w Kolnie, Gimnazja w: Kolnie, Grabowie, Lachowie i Zabielu oraz gospodarz zawodów
  I LO w Kolnie.

  Zawody odbyły się na nowej sali gimnastycznej ogólniaka i są podsumowaniem siatkarskiego sezonu. Turniej został rozegrany systemem mieszanym na dwóch równoległych boiskach. Umożliwiło to rozegranie 14 meczy w możliwie krótkim czasie. Turniej objął patronatem Starosta Kolneński, który ufundował nagrody dla wszystkich występujących zespołów. Na uwagę zasługuje bardzo duże zaangażowanie sportowe dziewcząt. Kilka meczy zostało rozstrzygniętych dopiero w t-breku. Cieszymy się z bardzo dużego zainteresowania siatkówką wśród gimnazjalistek, gdyż być może wybierając przyszłą szkołę ponadgimnazjalną będą brały pod uwagę również dalszą karierę siatkarską. Przypomnę, że obie kolneńskie szkoły ponadgimnazjalne od wielu lat uczestniczą w rozgrywkach wojewódzkich PWSZS II ligi piłki siatkowej dziewcząt.

   Oto klasyfikacja końcowa turnieju:
  1. miejsce - I LO w Kolnie (w składzie: Waszkiewicz Judyta 3b , Bednarczyk Martyna 1a, Niedziołka Karolina 1a,
   Bogdańska Aleksandra 1b, Gardocka Aleksandra 1b, Truszkowska Karolina 1b, Ałajko Patrycja 1a, Nowak Patrycja 2b)
  2. miejsce - ZST w Kolnie
  3. miejsce - Gimnazjum w Zabielu
  4. miejsce - Gimnazjum w Grabowie
  5. miejsce - Gimnazjum w Kolnie
  6. miejsce - Gimnazjum w Lachowie

  Najlepszą zawodniczką turnieju została uczennica ZST w Kolnie - Natalia Ruchała.

  Dziękuję wszystkim zawodniczkom i opiekunom zespołów za udział w turnieju oraz Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy za zabezpieczenie medyczne imprezy.

  Z.Ś.

  Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

  24.04.2018

  W dniu dzisiejszym troje uczniów z naszej szkoły: Weronika Rogińska, Łukasz Kleczyński i Mateusz Chochowski wyruszyło wraz z Ks. Adamem Krawczykiem do Łomży, aby wziąć udział w etapie diecezjalnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

  Po krótkim powitaniu uczestników konkursu odbyło się Nabożeństwo Słowa. Następnie uczniowie przystąpili do pisania testu. Czekając na wyniki, słuchali piosenek religijnych i usłyszeli świadectwo Kacpra.

  Gdy nadszedł czas ogłoszenia wyników okazało się, że Łukasz zajął czwarte miejsce. Gratulujemy! Po rozdaniu nagród uczniowie z Mickiewicza wrócili do Kolna.

  Międzyszkolne Zawody z Pierwszej Pomocy

  13.04.2018

  Międzyszkolne Zawody z Pierwszej Pomocy to przedsięwzięcie organizowane w celu popularyzacji i kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkolnej oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach zagrożenia życia bądź zdrowia ludzkiego. Tegoroczna edycja odbyła się 13. kwietnia na hali sportowej ZSP I LO im. A Mickiewicza w Kolnie, było to trzecie tego typu wydarzenie w Kolnie.

  Zawody zorganizowali: Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, Firma RobMed Robert Niebrzydowski oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Współorganizatorami byli: Zespół Szkół Technicznych im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kolnie, OSP Kolno, Grupa Ratownicza Medival Białystok, Bank Spółdzielczy w Kolnie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty, Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski.

  Zawody składały się z dwóch części: teoretycznej - testu i praktycznej - scenek ratowniczych, do których przystąpiło 14 drużyn reprezentujących szkoły z terenu powiatu kolneńskiego. Poprzez rozpowszechnianie umiejętności pierwszej pomocy organizatorzy przedsięwzięcia chcieli przekonać uczestników do tego, że reagowanie w przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia ludzkiego jest niezwykle ważne. Poziom wiedzy z zakresu pierwszej pomocy był bardzo wysoki, nie przeszkodziło to jednak zwycięskim drużynom w pokonaniu swoich przeciwników.

  Puchar Burmistrza Miasta Kolno Miejsce I zdobyła drużyna z Gimnazjum w Zabielu, Puchar Starosty Kolneńskiego Miejsce II zdobyła drużyna z I LO im. A. Mickiewicza w Kolnie, Puchar Wójta Gminy Kolno Miejsce III zdobyła drużyna z ZST im Kar. St. Wyszyńskiego w Kolnie. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz wartościowe nagrody. Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami oraz dyplomami. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia.

  Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy

  Pobyt Hiszpanów w Polsce

  13-18.04.2018

  W dniach 13-18 kwietnia w I LO w Kolnie gościliśmy uczniów ze szkoły partnerskiej w Vilassar de Dalt w Katalonii. Powitaliśmy ich późnym piątkowym wieczorem i zabraliśmy ich do naszych domów.

  Sobotni poranek rozpoczęliśmy śniadaniem w rodzinach, po czym wszyscy udaliśmy się do Skansenu w Nowogrodzie, gdzie przy pięknej pogodzie nasi goście podziwiali nadnarwiański wiosenny krajobraz, poznawali tradycje i obyczaje kurpiowskie. Następnie wszyscy mieliśmy okazję uczestniczyć w tworzeniu rękodzieła: kwiatków z bibuły i wycinanek kurpiowskich. Kolejnym punktem wyprawy była Łomża, zakupy oraz obiad z Food Trucków, gdzie serwowano specjały wielu kuchni świata. Następne zawitaliśmy do gościnnej Turośli, gdzie uzupełnialiśmy naszą wiedzę o sztuce i tradycjach kurpiowskich.

  Niektórzy z uczestników wymiany jako niedzielną atrakcję wybrali wycieczkę na Mazury: do Kadzidłowa, Galindii i Mikołajek. W pierwszej z wymienionych miejscowości mieliśmy okazję zbliżyć się do natury obcując ze zwierzętami na wolnym wybiegu. Było to wielką atrakcją dla naszych gości, którzy dotychczas nie doświadczyli "polskiego safari". W Galindii wraz z niezwykle sympatycznym i zabawnym przewodnikiem przybliżyliśmy się do historii i legend tego wyjątkowego miejsca. Punktem kulminacyjnym był obiad na promenadzie w Mikołajkach, gdzie Katalończycy mogli podziwiać piękno mazurskich jezior.

  Poniedziałek był dniem pobytu w naszym mieście. Po spotkaniu z przedstawicielami instytucji wspierających nasz projekt wymiany i prezentacji przedstawiającej nasz pobyt w Katalonii zabraliśmy naszych kolegów na spacer, podczas którego odwiedziliśmy: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Urząd Gminy Kolno, SP 2 w Kolnie, ZST. Wszędzie spotkaliśmy się z wielką życzliwością i gościnnością. Zmęczeni, lecz bardzo radośni udaliśmy się do restauracji Colnus na obiad złożony z tradycyjnych polskich dań. Oczywiście "numerem jeden" były pierogi. Następnie na hali sportowej przy naszym liceum odbyły się zajęcia sportowe oraz kurs pierwszej pomocy, w których czynnie uczestniczyliśmy.

  We wtorek uczniowie katalońscy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w polskiej szkole. Każdy wg harmonogramu swojego partnera udał się wraz z nim na zajęcia. Następnie odbyła się lekcja języka polskiego prowadzona przez p. Agatę Jurczyk, podczas której Katalończycy mogli nauczyć się niezbędnych polskich słów i zwrotów. Kolejną ciekawą i rozrywkową formą spędzenia czasu była nauka walca, poloneza i belgijki pod wnikliwym okiem p. Zdzisława Śliweckiego oraz pani Moniki Szymańskiej. Kolejnym punktem była wizyta w Przedszkolu Miejskim nr 4, gdzie zostaliśmy mile zaskoczeni przez przygotowaną przez dzieci oraz ich wychowawców niespodziankę. Umiejętności dzieci - rewelacyjne. Później przemaszerowaliśmy do Kościoła pw. Świętej Anny, w którym ks. Stanisław Uradziński przybliżył nam jego znaczenie, historię i udostępnił do zwiedzenia. Popołudnie było czasem wolnym, który każdy miał do własnej dyspozycji.

  Środa - ostatni dzień wymiany, w którym wyruszyliśmy na zwiedzanie pięknej stolicy naszego kraju. Po przyjeździe do Warszawy udaliśmy się do Ambasady Hiszpanii, gdzie bardzo przyjaźnie nas przyjęto. Kolejne godziny spędziliśmy na spacerze po przepięknym Parku Łazienkowskim oraz zwiedzaniu słynnego Pałacu na Wodzie. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Starego Miasta, Placu Krasińskich oraz innych ciekawych miejsc naszej stolicy połączone z małą lekcją historii Polski. Ostatnim punktem tego dnia był pożegnalny obiad w klimatycznej restauracji "Literatka" przy Placu Zamkowym. Potem nadszedł już czas rozstania i około 17:30 pełni wzruszeń przed lotniskiem pożegnaliśmy się z naszymi gośćmi.

  Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Kiełczewskiej - pomysłodawczyni projektu oraz pozostałym opiekunom. Szczególne wyrazy podziękowania składamy wszystkim sponsorom, bez których wymiana nie doszłaby do skutku, osobom i instytucjom, które z wielką otwartością i szczodrością podejmowały nas podczas pobytu grupy hiszpańskiej w Polsce oraz rodzinom za gościnność, wyrozumiałość i miłe przyjęcie w domach. Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

  Katarzyna Kopacz, Alicja Sokołowska - uczestniczki wymiany.

   Nasze szczególne podziękowania kierujemy do:
  • Dyrektora I LO Pana Józefa Chodnickiego za życzliwe wsparcie naszych inicjatyw

   Sponsorów - bez których nie moglibyśmy spełniać swoich marzeń
  • Starosty Kolneńskiego Pana Stanisława Wiszowatego i Wicestarosty Pana Roberta Wacława Nadary
  • Burmistrza Miasta Kolno Pana Andrzeja Dudy
  • Wójta Gminy Kolno Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego
  • Wójta Gminy Turośl Pana Piotra Niedbały
  • Prezesa SM Mlekpol w Grajewie Pana Edmunda Borawskiego
  • Prezesa BS w Kolnie Pana Krzysztofa Kajko
  • Prezesa ZM Kolno Pana Michała Kulczewskiego
  • Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Agnieszce Podsiad

   Dyrektorów i pracowników instytucji - za gościnne przyjęcie nas
  • Dyrektora ZST w Kolnie Pana Eugeniusza Gromadzkiego oraz Pani Anny Dudy
  • Dyrektora SP2 w Kolnie Pana Dariusza Łosiewskiego
  • Dyrektor Przedszkola w Kolnie Pani Jadwigi Lutrzykowskiej
  • Księdza Dziekana Stanisława Uradzińskiego
  • Pracowników GOK w Turośli
  • Rodziców uczniów biorących udział w projekcie, za pomoc, wsparcie i gościnność

  Świadomość, że szkołę otacza tak wielu przyjaciół daje siłę i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań.

  Opiekunki projektu

  Katalończycy w Kolnie

  16.04.2018

  Od 13 kwietnia przebywają w Kolnie uczniowie z Hiszpanii. Przyjechali z miejscowości Vilassar de Dalt. Goście z Hiszpanii odwiedzili Kolno w ramach wymiany. Miesiąc wcześniej ich kraj zwiedzała młodzież z naszego ogólniaka.

  Dzisiaj odbyło się uroczyste powitanie gości. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rodziców naszej młodzieży, nauczyciele oraz władze samorządowe.

  W poniedziałek goście odbyli wycieczkę po Kolnie. Zawitali między innymi do instytucji publicznych.

  Katalończycy zobaczą nie tylko nasze miasto. Pojadą do Warszawy. Byli już w Turośli, Kadzidłowie i Nowogrodzie, którym są zachwyceni. Podobnie jak Mazurami. Zawitali bowiem do Grodu Galindów.

  W Kolnie młodzież z Hiszpanii mieszka w prywatnych domach swoich przyjaciół. Do Kolna przyjechało 19 uczniów i 3 opiekunów.

  Poznaliśmy najlepszą drużynę w halowej piłce nożnej

  4.04.2018

  Zakończyły się rozgrywki szkolne w halową piłkę nożną. W tym roku do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny. System rozgrywek był "każdy z każdym". Mecze odbywały się w każdą środę od 15.30 w sali sportowej przy naszej szkole. Grano 2 x 10 minut. Po sześciu meczach, pełnych walki i dramaturgii do ostatnich minut klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

  1 miejsce - OBROŃCY TYTUŁU

 • Robert Podeszwik, Karol Grala, Cezary Sadłowski, Łukasz Ruchała, Mateusz Polkowski, Hubert Zajk, Mateusz Sobieski

  2 miejsce - ZNAK ZAPYTANIA

 • Szymon Falkowski, Tomasz Supiński, Marcin Nerko, Dawid Rainko, Marcin Filipkowski, Tomasz Mikulski, Jakub Malinowski

  3 miejsce - SZCZEPIORNIŚCI

 • Jakub Akus, Norbert Staniszewski, Mateusz Piekarski, Michał Niedźwiecki, Krystian Buczyński, Cezary Domasiewicz, Damian Zduńczyk

  4 miejsce - LITERKI

 • Sebastian Zduńczyk, Karol Załęcki, Mateusz Gacki, Arkadiusz Filipkowski, Bartłomiej Chodnicki, Jakub Dąbkowski, Robert Sęk

  Rozgrywki wyłoniły również najlepszego strzelca zawodów. O ten tytuł walczyło do ostatniego meczu dwóch zawodników - Robert Podeszwik i Marcin Nerko. Ostatecznie Królem Strzelców został ten drugi - Marcin Nerko z 12 trafieniami. Gratulacje!

  Wszystkim miłośnikom futsalu serdecznie dziękujemy za udział i sportową rywalizację. Nagrody - pamiątkowe medale i statuetka "Króla Strzelców" zostanie wręczona uroczyście na najbliższym apelu szkolnym.

  Organizator: Marcin Konstanty

 • Twórczynie ludowe wśród nas

  22.03.2018

  W czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli nastąpiło podsumowanie już 16 edycji powiatowego konkursu sztuki ludowej pn. "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach".

  Jak co roku, wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszego liceum, które przygotowały konkursowe prace w kilku kategoriach.

  Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

 • Angelika Remiszewska kl. 1a - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. wycinanka, 1. miejsce w kat. pisanka
 • Edyta Cieloszczyk kl. 1b - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. palma wielkanocna
 • Jolanta Remiszewska kl. 3b - 2. miejsce w kat. pisanka, 3. miejsce w kat. wycinanka

  Zdaniem komisji konkursowe prace mieszczą się w tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, reprezentują wysoki poziom artystyczny i ciekawe rozwiązania plastyczne, na szczególne podkreślenie zasługują bukiety przedstawiające różnorodność form i technik wykonania, a także wycinanki kurpiowskie, które prezentują wysoki kunszt wykonawców i bogatą inwencję nawiązującą do tradycji oraz stanowią wzór do naśladowania w kontynuowaniu tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

  Gratulujemy naszym młodym twórczyniom ludowym i podziwiamy ich nietuzinkową pasję.

  Anna Wieteska

 • To był sen, piękny sen. W Barcelonie w Sant Andreu...

  15-20.03.2018

  i w Vilassar de Dalt nasz polski sen o wiośnie, słońcu i przyjaźni spełnił się w stopniu wyższym, niż tego oczekiwaliśmy. Dzięki uczestnictwu w programie wymiany szkolnej przez pięć dni gościliśmy w cudownej Katalonii. Zamieszkaliśmy u rodzin naszych partnerów, z którymi już wcześniej nawiązaliśmy znajomość, a niektórzy nawet jeszcze przed osobistym spotkaniem, za to po intensywnych kontaktach wirtualnych i telefonicznych zadeklarowali sobie dozgonną przyjaźń. Szczerze mówiąc - wszyscy wybieraliśmy się do Hiszpanii lecz wraz z upływem czasu byliśmy utwierdzani w przekonaniu, że trafiliśmy w Katalonii, która ma swój własny język, kuchnię, tradycje i silne poczucie własnej tożsamości.

  Oprócz włączenia nas w swoją codzienność - wspólne wyjścia do szkoły, rodzinne posiłki, spędzanie czasu wolnego - nasi przyjaciele wraz z nauczycielami zaprezentowali nam przepiękny świat sztuki katalońskiej z dziełami pełnymi żywych kolorów, niezwykle starannie dopracowanych detali i pięknych zdobień. Zwiedziliśmy muzeum Maricel oraz muzeum Cau Ferrat znajdujące się w malowniczym i prestiżowym, nadmorskim miasteczku Sitges, które były zapełnione obrazami Santiago Rusinola jednego z najznamienitszych przedstawicieli postimpresjonizmu i modernizmu. Widzieliśmy nie tylko prace malarza, ale także niezwykłą posiadłość, w której mieszkał.

  Weekend spędziliśmy z rodzinami goszczącymi, ani przez moment nie czuliśmy się obco, byliśmy ciepło przyjęci i traktowani jak członkowie rodziny.

  Niektórzy z nas mieli okazję wzięcia udziału w prawdziwie hiszpańskiej i trochę szalonej imprezie, pełnej gorącej latynoskiej muzyki i mnóstwa bawiących się ludzi.

  Miejscem, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci będzie Barcelona; miasto pełne sztuki i pięknych budowli. Antoni Gaudi w dużym stopniu wpłynął na piękno i magię tego miasta. Sztukę można tam dostrzec nawet na chodnikach, których płyty zaprojektował sam wielki architekt. W swoich budowlach ogromną wagę przywiązywał do detali i symboli, czego najdoskonalszym przykładem jest kościół Sagrada Familia - najbardziej chyba znane dzieło artysty.

  Można by długo jeszcze próbować opisać wspaniałość i niezwykłą atmosferę miejsc, które zwiedziliśmy, jednak nawet najbardziej poetyckie i wyszukane słowa nie są w stanie oddać tego, co udało nam się zobaczyć. Trzeba to po prostu przeżyć.

  Nasza przygoda w Katalonii dobiegła końca. Były to piękne chwile, pełne radości i śmiechu, w ciągu których nawiązaliśmy nowe znajomości, wiele doświadczyliśmy i poznaliśmy, a przy okazji odkrywaliśmy też siebie i umocniliśmy swoją motywację do nauki języków.

  Teraz przygotowujemy się już do rewizyty młodzieży katalońskiej u nas. Chcielibyśmy, by ich pobyt u nas dostarczył im równie pięknych przeżyć.

  Nasze marzenia o Barcelonie nie mogłyby się spełnić bez pomysłodawczyni i głównej organizatorki wymiany pani Katarzyny Kiełczewskiej oraz pań Bogumiły Sokołowskiej i Moniki Szymańskiej, opiekujących się nami podczas wyjazdu. Za ich obecność i zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Adeu!

  Wiktoria Sokołowska uczestniczka wymiany

  Piłka siatkowa

  15.03.2018

  W czwartek 15.03.2018 r. siatkarska reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły rozegrała przedostatnią rundę zmagań w II lidze PWSZS. Gospodarzem turnieju był ZS w Sokółce, a uczestniczkami, oprócz naszych dziewcząt, były zespoły z I LO w Augustowie i ZST z Kolnie.

  Nasze dziewczęta uległy w pierwszym spotkaniu Augustowiankom 0 : 2, natomiast wygrały kolejne spotkanie z gospodyniami w t-breku 2 : 1.

  Zdobyte na wyjeździe punkty dają naszej drużynie gwarancję pozostania w rozgrywkach II ligi w kolejnym sezonie.

  Chcę bardzo pochwalić moje podopieczne za wolę walki oraz zaangażowanie.

  Z.Ś.

  Szkolny turniej szachowy

  14.03.2018

  W środę 14.03.2018 r. na auli szkolnej odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY.
  W tegorocznej edycji wzięło udział 12 uczniów, w tym 3 dziewczęta. Zawody rozegrano za pomocą programu Swiss Perfect, który bardzo ułatwia organizację turnieju. Rozegrano 11 rund, po których wyłoniono zwycięzcę. Miano najlepszego szachisty w naszej szkole otrzymał już po raz trzeci Piotr Cwalina z klasy 3a. Miejsca na podium zajęli również: II - Karol Grala 3a i III - Maciej Majkrzak 3b.

  Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju.

  Z.Ś.

  Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  01.03.2018

  1. marca br. po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

  Z tej okazji grupa uczniów z kl. 1a i 2b przygotowała okolicznościową wystawę, mogliśmy też na przerwach posłuchać piosenek poświęconych żołnierzom niezłomnym. Na 4. godzinie lekcyjnej chętni obejrzeli film "Kochankowie z lasu".

  Nad całością szkolnego wydarzenia czuwała p. Maria Rumińska.

   

   

  Za 100 dni matura

  20.01.2018

  20 stycznia 2018 r. uczniowie klas trzecich naszego Liceum bawili się na swojej studniówce - ostatnim balu przed majowym egzaminem, który pozwoli im przekroczyć symboliczny próg dojrzałości.

  Uroczystość odbyła się w Restauracji Dwór Rogiński i rozpoczęła punktualnie o godzinie 19.

  Zaproszonych gości powitali i część oficjalną poprowadzili przedstawiciele klas trzecich: Wiktoria Sokołowska, Natalia Ałajko i Robert Podeszwik. Miłe słowa do maturzystów skierowali pan Starosta, pan Wicestarosta i pan Burmistrz życząc udanego balu i przede wszystkim pomyślnego zdania matury. W imieniu rodziców przemówiła pani Katarzyna Trepanowska m.in. dziękując wychowawcom i nauczycielom za ich wkład w edukację i rozwój młodzieży.

  Następnie po wyrecytowaniu fragmentu z epopei naszego Patrona kończącego się słynnym wezwaniem: "Poloneza czas zacząć!" maturzyści odtańczyli perfekcyjnie opracowany przez pana Zdzisława Śliweckiego układ do muzyki W. Kilara, a pan dyrektor Józef Chodnicki oficjalnie otworzył bal studniówkowy Anno Domini 2018. Po wspólnym uczniowsko-nauczycielskim walcu oddano się tanecznym "szaleństwom młodości" aż do prawie białego rana. W.S.

  Święto Patrona Szkoły

  18.01.2018

  W dniu 18 stycznia 2018 r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Podczas tej uroczystości zostali wyróżnieni uczniowie, którzy aktywnie angażowali się w życie szkoły w 2017 roku. Dyrektor szkoły pan Józef Chodnicki oraz obecny na naszej szkolnej uroczystości wicestarosta pan Robert Nadara podziękowali uczniom za ich trud i zaangażowanie. Młodzież otrzymała pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

  Po części oficjalnej uczniowie z kl. III a i II c zaprezentowali scenkę, przedstawiającą lekcję języka polskiego. Młodzież ciekawie przygotowała część artystyczną i jej występ oglądało się z żywym zainteresowaniem. Dzięki uczniowskiej scence mieliśmy dobrą sposobność, by przypomnieć sobie najważniejsze informacje z życia i twórczości wieszcza. Wysłuchaliśmy także utworów muzycznych skomponowanych do tekstów romantycznego twórcy.

  Nasza szkolna uroczystość pokazała, iż twórczość Adama Mickiewicza ciągle wzrusza, inspiruje i skłania do refleksji.

  Ranking liceów

  10.01.2018

  10 stycznia w samo południe we wspaniałej Auli Głównej Politechniki Warszawskiej zostały ogłoszone wyniki XX jubileuszowego Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018.

  Ranking ten to pięć rankingów odzwierciedlających główne aspekty pracy szkół oraz różnorodność ich misji. Przede wszystkim są to dwa rankingi główne: Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2018 (ranking trzykryterialny), który prezentuje 500 najlepszych liceów w Polsce oraz Ogólnopolski Ranking Techników 2018 (czterokryterialny), który prezentuje 300 najlepszych techników w naszym kraju.

  Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z j. polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, oraz egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

  W rankingu także zostały uwzględnione wyniki 52 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016/2017, oraz 13 Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół ponadgimnazjlanych.

  Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ponad 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: http://www.licea.perspektywy.pl

  Świąteczny czas

  22.12.2017

  W końcu nadszedł długo wyczekiwany dzień - ostatni piątek przed świętami w szkole.

  Już od rana wyczuwało się wyjątkową atmosferę związaną z Bożym Narodzeniem.
  Z niecierpliwością czekaliśmy na wigilijne spotkania klasowe i Jasełka. Niektórzy od rana kosztowali tradycyjnych postnych potraw.

  Po kilku lekcjach i wspólnym spotkaniu z wychowawcą udaliśmy się na tradycyjne Jasełka, które w tym roku w całości przygotowała klasa 2a. W przedstawienie zaangażowali się wszyscy - każdy zagrał (większą lub mniejszą) rolę. W ciepły, ale zarazem nowoczesny i humorystyczny sposób uczniowie wprowadzili nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Swój występ zakończyli wspólnym odśpiewaniem z publicznością kolędy.

  A potem popłynęły życzenia: od Pana Dyrektora J. Chodnickiego, Pana Wicestarosty R. Nadary, Pani A. Podsiad i od nas samych. I tak w doskonałych nastrojach mogliśmy pójść do domu. Święta czas zacząć.

  Wszystkim życzymy czasu spokoju, wytchnienia od obowiązków, radości z przebywania w rodzinnym gronie i dużo zdrowia. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2018 Roku.

  Piętnaście lat minęło

  15.12.2017

  Dnia 15.12.2017 r. w naszej szkole członkowie SKE EuroAdaś już po raz trzeci zorganizowali Maraton Pisania Listów. Już od rana w szkolnym MCI każdy mógł napisać list w obronie osoby, której prawa są łamane.

  Bardzo dziękujemy wicestaroście panu Robertowi Nadara, przewodniczącemu Rady Miasta Kolno panu Mieczysławowi Śniadach, pani Bogumile Skrodzkiej oraz młodzieży ZST z opiekunką panią Iwoną Kozikowską za przyłączenie się do naszej akcji. Wspólnie napisaliśmy 74 listy i mamy nadzieję, że dzięki nim sytuacja choć jednej osoby ulegnie polepszeniu.

  Tego dnia odbyły się również obchody 15-lecia Szkolnego Klubu Europejskiego EuroAdaś. Apel przygotowany przez panią Katarzynę Kiełczewską oraz panią Magdalenę Banach poprowadzili uczniowie naszego liceum. Przedstawili historię EuroAdasia od momentu powstania do dnia dzisiejszego. Na uroczystości nie mogło zabraknąć założycielki i pierwszego opiekuna klubu - pani Bogumiły Skrodzkiej, na której ręce zostały złożone podziękowania. Wyrazy wdzięczności otrzymała również pani Katarzyna Kiełczewska - obecny opiekun SKE. Zwieńczeniem uroczystości był pyszny tort.

  Mamy nadzieję, że nasz klub jak w latach ubiegłych będzie się nieustannie rozwijał. Przygotowywana jest również wymiana z Hiszpanią, która odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.

  K.K.

  Lubię Ludzi!

  14.12.2017

  Tegoroczny Finał Szlachetnej Paczki pod hasłem: "Lubię Ludzi" zakończył się ogromnym sukcesem. Dzięki wytrwałej pracy wolontariuszy 376 paczek dotarło do 31 rodzin z Kolna i okolic.

  Swoją cegiełkę dołożyli również uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu I Liceum Ogólnokształcącego im A. Mickiewicza w Kolnie. Młodzież wraz z opiekunem przeprowadzili zbiórkę na terenie szkoły. Dzięki hojności uczniów i nauczycieli szkoła objęła pomocą dwie rodziny z okolic Kolna. Dodatkowo w trakcie trwania finału Szlachetnej Paczki uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu odpowiadali za organizację pracy na magazynie, pakowanie i rozładowywanie paczek.

  Wszystkim dopisywała wyjątkowo świąteczna atmosfera. Nie zabrakło również radości i wzruszenia, podczas wręczania paczek potrzebującym rodzinom. Uczestnictwo w projekcie było niezwykłym przeżyciem dla wszystkich zaangażowanych. Z pewnością możemy rzec, że czas Finału Szlachetnej Paczki był weekendem cudów.

  Autor i fot.: Monika Szymańska - pedagog szkolny

  Turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie

  10.12.2017

  Kolejna edycja siatkarskich zmagań odbyła się po raz pierwszy na nowo wybudowanej sali gimnastycznej przy naszej szkole. Zaproszenie przyjęły gimnazja z Zabiela i Lachowa oraz reprezentacja ZST w Kolnie. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły. Podczas uroczystego rozpoczęcia zawodów głos zabrał Wicestarosta Kolneński pan Robert Nadara oraz gospodarz pan Józef Chodnicki.

  Głównym celem rozgrywek było promowanie siatkówki damskiej oraz dobra zabawa. Dzięki turniejowi mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności siatkarskie, a młodsze koleżanki zachęcić do przybycia do naszej szkoły, aby mogły zasilić naszą drużynę siatkarską w kolejnych latach.

   Turniejowe zmagania wypadły następująco:
  1. miejsce - I LO w Kolnie: zespół A
  2. miejsce - Gimnazjum w Zabielu
  3. miejsce - ZST w Kolnie
  4. miejsce - I LO w Kolnie: zespół B
  5. miejsce - Gimnazjum w Lachowie

  Wszystkie zespoły otrzymały z rąk pana dyrektora Józefa Chodnickiego puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Zaszczytne miano najlepszej zawodniczki turnieju przypadło Klaudii Boć z Gimnazjum w Zabielu.

  Dziękujemy zawodniczkom, opiekunom oraz licznie przybyłej publiczności za sportowe emocje.

  Ola i Patrycja

  Upływa szybko... czas

  01.12.2017

  1 grudnia 2017 o godzinie 1000 w nowej auli sportowej przy I LO spotkało się kilka pokoleń uczniów ze swoimi dyrektorami, wychowawcami, nauczycielami. Było to spotkanie niezwykłe, ponieważ zainaugurowało rok jubileuszowy z okazji 100-lecia szkoły, w którym jedną z ważniejszych uroczystości będzie jubileuszowy zjazd absolwentów w dniu 16 czerwca 2018.

  Było niezwykłe, ponieważ szkoła w przededniu stulecia swojego powstania otrzymała dwa piękne prezenty - aulę sportową, którą uroczyście otwarto i nowy sztandar.

  Przybyło wielu gości - biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej ks. Tadeusz Bronakowski, dziekan Dekanatu Kolneńskiego - ks. kan. Stanisław Uradziński, wicedziekan - ks. kan. Wojciech Stefaniak, posłowie na Sejm RP - p. Bernadeta Krynicka (która 32 lata temu zdawała egzaminy do naszej szkoły, ale nie uczęszczała do niej), poseł p. Antoni Lech Kołakowski i p. Kazimierz Gwiazdowski, członek Zarządu województwa podlaskiego -
  p. Stefan Krajewski, podlaska Wicekurator Oświaty - p. Bożena Dzitkowska, przedstawiciele władz lokalnych z p. starostą, wicestarostą i p. burmistrzem miasta na czele, przy udziale których odbyło się otwarcie sali.

  Największą radość swoją obecnością sprawili nam dawni dyrektorzy szkoły - p. Jan Truszkowski, p. Janusz Pikuliński,
  p. Maria Jolanta Gawrysiuk, p. Sławomir Rydel oraz nauczyciele pracujący wcześniej w szkole - p. Barbara Ferenc,
  p. Czesław Bazydło, p. Alicja Jezusek, p. Janina Zofia Wietecha i p. Marian Wietecha, p. Andrzej Trzpiot, p. Bogumiła Zuzanna Skrodzka, p. Stanisław Szymanowski, p. Mieczysław Śniadach.

  Były wspomnienia, podziękowania, wzruszenia.

  Pani Maria Jolanta Rumińska, p. Anna Wieteska, p. Bożena Szczepankiewicz i p. Maria Gutowska przygotowały prezentację, w której pokazały historię szkoły oraz jej dorobek od powstania aż po dzień dzisiejszy. Komentarze czytała Martyna Święczkowska przy akompaniamencie Wiktorii Szymańskiej.

  Przygotowywaliśmy się jako społeczność szkoły niezwykle starannie do uroczystości. Zależało nam, aby sprostać wieloletniej tradycji szkoły i jej znaczeniu w środowisku lokalnym. Scenariusz uroczystości przygotowała p. Katarzyna Pikulińska, część związaną z pożegnaniem starego sztandaru i nadaniem nowego - p. Marcin Konstanty. Prowadzący uroczystość - p. Katarzyna Pikulińska i p. Zdzisław Śliwecki (oczywiście absolwenci szkoły) dołożyli wielu starań i wysiłku, aby wszystko było zapięte na przysłowiowy "ostatni guzik" i wypadło dobrze.

  W przygotowanie oprawy Mszy Świętej oraz części artstycznej zaangażowanych było wielu nauczycieli. Szczególne podziękowania należą się p. Katarzynie Ciołkowskiej, p. Monice Szymańskiej, p. Agacie Jurczyk, p. Magdalenie Banach
  i młodzieży za profesjonalne przygotowanie scenek z "Pana Tadeusza" w scenerii i strojach z czasów mistrza Adama,
  p. Zdzisławowi Śliweckiemu za przygotowanie młodzieży do odtańczenia poloneza.

  Wiele swojego czasu, energii i wysiłku ofiarowały szkole p. Małgorzata Zduńczyk wraz z p. Moniką Zduńczyk, które najpierw opracowały pomysł wystroju sali i auli szkolnej, a potem w znacznej części zrealizowały go.

  Dużo ciepłych i dobrych słów o ludziach "naszej" szkoły, samej szkole z ust gości było podziękowaniem za przygotowanie uroczystości, ale też i wielkim zobowiązaniem do tego, by "kolneński ogólniak" był nadal szkołą znaczącą w środowisku. Wszak tradycja zobowiązuje...

  Dziękujemy Rodzicom za znaczne wsparcie w ufundowaniu sztandaru, pomoc w przygotowaniu uroczystości i za liczną obecność.

  Siatkarskie derby Kolna

  13.11.2017

  Ruszyły już rozgrywki II ligi piłki siatkowej dziewcząt województwa podlaskiego szkół ponadgimnazjalnych, w których startują dwa kolneńskie zespoły.

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespół Szkół Technicznych rozegrały pierwszy mecz tegorocznych zmagań, który zakończył się dwusetowym zwycięstwem dziewcząt z "Mickiewicza" (25:21, 25:20). Obie reprezentacje mają w swoich składach młode zawodniczki, co dobrze rokuje na przyszłość.

  Przed nami sześć rund rozgrywek, w których zmagać się będzie 12 zespołów. Już w najbliższy poniedziałek 20 listopada od godz. 1000 rozpocznie się druga runda, w której gospodarzem będzie I LO w Kolnie. W turnieju kolneńskie zespoły zmierzą się z drużynami ZSWiO z Łomży oraz ZSR Ostrożany. Spotkania rozegrane będą na hali sportowej KOKiS.

  Z.Ś.

  Narodowe Święto Niepodległości

  10.11.2017

  Dnia 10 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

  Apel rozpoczęto uroczystym przekazaniem sztandaru nowo wybranemu pocztowi.

  Po tej części wystąpili uczniowie klas: Ia, IIa i IIIc, którzy pod opieką pani Marii Rumińskiej przygotowali krótką część artystyczną. Przybliżyli oni wszystkim zebranym historię naszego kraju, a w szczególności czasów, gdy Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Przypomnieli również, jak ważną rolę odgrywa pielęgnowanie przeszłości i pamięć o świętach narodowych.

  Na zakończenie uroczystości głos zabrał Pan Dyrektor, który przypomniał o zbliżającej się uroczystości obchodów 100-lecia istnienia naszej szkoły.

  D.R. II a

  Sala gimnastyczna

  03.11.2017

  W piątek 3 listopada nastąpił techniczny odbiór sali gimnastycznej w naszej szkole. Budowę sali realizowała firma PRIBO-EPB Spółka z o.o. z siedzibą w Ełku, reprezentowana przez Wiesława Łepeckiego. Wartość przedsięwzięcia wynosi
  3,185 mln zł. Wsparcie finansowe na budowę obiektu powiat kolneński otrzymał od Zarządu Województwa Podlaskiego z programu pn. "Wieloletni Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Podlaskiego".

  W ramach projektu powstała sala gimnastyczna o wymiarach 36 x 23 m, którą wyposażono w urządzenia sportowe: bramki, kosze, drabinki oraz sprzęt sportowy.

  Zaprojektowano także zaplecze - magazyn sprzętu sportowego, pokój nauczycieli WF, przebieralnie z WC i natryskami oddzielnie dla dziewcząt i chłopców, siłownię z magazynkiem, łazienkę dla nauczycieli, łazienkę dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie gospodarcze.

  Pielgrzymka maturzystów

  19.10.2017

  W dniach 19-20 października, zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie klas trzecich uczestniczyli w pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę.

  Pierwszego dnia zatrzymaliśmy się w Krakowie. Naszą wizytę zaczęliśmy od zwiedzania Wawelu. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. smoka wawelskiego, groby królewskie i dzwon Zygmunta. Następnie, słonecznymi ulicami Krakowa, przemaszerowaliśmy na Rynek Główny, gdzie powitał nas hejnał z wieży Mariackiej. Po wspólnym zwiedzaniu mieliśmy okazję sami zasmakować wielkomiejskiego życia - zwiedzaliśmy okolice Rynku Głównego.

  W piątek rano wyruszyliśmy do Harmęży, gdzie obejrzeliśmy wystawę obrazów Mariana Kołodzieja - więźnia Auschwitz i posłuchaliśmy ciekawych komentarzy do tych obrazów kustosza wystawy. Po nietypowej, ale jakże ciekawej lekcji historii udaliśmy się do głównego celu naszej podróży - do Częstochowy. Tam spotkaliśmy się z drugą grupą uczniów, która razem z księdzem Adamem Krawczykiem, p. Moniką Szymańską i p. Katarzyną Ciołkowską dojechała do nas. Wszyscy razem wzięliśmy udział w bogatym programie pielgrzymki. Uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, Mszy Świętej i Apelu Jasnogórskim. Po chwilach zadumy, zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni zapału do pracy, wyruszyliśmy do domu.

  Za zorganizowanie wyjazdu i opiekę dziękujemy p. Dorocie Góralczyk, p.Katarzynie Pikulińskiej i p. Justynie Łosiewskiej.

  Natalia Ałajko III b

  Stypendia edukacyjne Zarządu Województwa Podlaskiego

  25.10.2017

  Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyjmuje wnioski kandydatów do stypendium edukacyjnego Zarządu Województwa Podlaskiego.

  Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej znajdującej się na obszarze Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2016/2017.

  Wnioski wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2016/2017 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku do dnia 10 listopada 2017 r.

  Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty za rok szkolny 2016/2017 wyniesie 4 000 zł.

  Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

  https://wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/stypendia/stypendiazaszczegolneosiagnieciawnauce/20162017/

  oraz pod numerem telefonu: (085) 66 54 536 - Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

  Dzień Nauczyciela

  13.10.2017

  W piątek 13 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. W tym dniu młodzież z liceum przygotowała apel z tej właśnie okazji.

  Podczas uroczystości głos zabrali: dyrektor szkoły - Pan Józef Chodnicki, Starosta Kolneński - Pan Stanisław Wiszowaty oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Agnieszka Podsiad. Dyrektor oraz Starosta wręczyli także nagrody nauczycielom.

  Mieliśmy przyjemność gościć również nauczycieli emerytów z naszej szkoły.

  Apel przygotowali uczniowie z klas: Ia, IIa, IIc, IIIa i IIIc pod przewodnictwem Pani Ewy Szymańskiej oraz Pana Marcina Konstantego.

  K.N.

  Wyprawa do Twierdzy Osowiec

  29.09.2017

  W piątek 29 września 2017 r. uczniowie wszystkich klasy pierwszych wyjechali na wyprawę integracyjną do Twierdzy Osowiec. Młodzież rozpoczynająca naukę w naszej szkole, oprócz żywej lekcji historii, miała możliwość poznać się bliżej. Głównym celem wyprawy było zwiedzanie fortu I Centralnego, który obecnie znajduje się na terenie jednostki wojskowej. Dzięki uprzejmości Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego mieliśmy możliwość przenieść się w czasy świetności tej fortyfikacji.

  Budowę Twierdzy Osowiec rozpoczęto 1882 r. a zakończono w 1892 r. i docelowo powstały cztery forty: (I) Centralny, (II) Zarzeczny, (III) Szwedzki oraz (IV) Nowy, tworząc dobrze rozwinięty rejon umocniony. Twierdza Osowiec była to typowa twierdza zaporowa. Usytuowana w zwężeniu bagien biebrzańskich miała stanowić osłonę kolei i szlaku komunikacyjnego Białystok - Królewiec.

  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od muzeum twierdzy, w którym znajduje się broń, mundury oraz wiele przedmiotów charakterystycznych dla wojen w tym okresie. Następnie oprowadzono nas po forcie, jego części naziemnej, jak również po ponurych, ciemnych korytarzach.

  Uwieńczeniem wyprawy było wspólne ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski.

  Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi Woronie - prezesowi Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

  Z.Ś.

  Szkolne biegi przełajowe

  26.09.2017

  Jesienne bieganie w naszej szkole odbyło się przy pięknej, słonecznej pogodzie na terenie stadionu miejskiego w Kolnie.

  Jak co roku uczniowie wszystkich klas próbowali swoich sił na trasach biegów przełajowych. W zawodach wystartowało w sumie 131 osób (77 dziewcząt i 54 chłopców). Najlepsi przełajowcy zostali udekorowani przez swoich wychowawców medalami oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

  Oto wyniki współzawodnictwa:

   

   

   

  Dziękujemy serdecznie wszystkim startującym w tegorocznej edycji szkolnych biegów przełajowych.

  Z.Ś.

  Ślubowanie klas I

  22.09.2017

  W piątek 22 września w auli naszej szkoły odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

  W obecności pana dyrektora Józefa Chodnickiego uczniowie klas pierwszych ślubując na Sztandar Szkoły stali się pełnoprawnymi członkami "mickiewiczowskiej" społeczności. Wypowiadając uroczyście rotę ślubowania przyjęli na siebie wszelkie prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

  Serdecznie witamy i życzymy samych sukcesów w nauce i sporcie.

  M.K.

  XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

  08.09.2017

  Dnia 8 września 2017 r. młodzież z naszej szkoły wraz ze szkolnym pedagogiem uczestniczyła w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

  Na początku uroczystości - o godzinie 1000 - uczestnicy Marszu zgromadzili się przy Pomniku Katyńskim, pod którym odśpiewany został hymn państwowy. Miało miejsce także powitanie zebranych gości, w tym Przewodniczącego Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków – inż. Tadeusza Chwiedzia. Wszyscy uczestnicy Marszu otrzymali błogosławieństwo w obrzędzie katolickim, prawosławnym oraz ewangelicko-augsburskim.

  Następnie ulicami: Świętojańską, Branickiego i Piastowską nastąpił przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2, gdzie msza święta celebrowana była przez Jego Ekscelencję arcybiskupa prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego. Po mszy, przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka odbyły się uroczystości: odśpiewano hymn Związku Sybiraków, wszyscy uczestnicy spotkania odmówili wspólną modlitwę za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim.

  Jednym z elementów uroczystości był apel poległych zakończony salwą honorową - żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

  04.09.2017

  Wyjątkowo długie wakacje skończyły się, a my wypoczęci wróciliśmy do szkoły. Powitaliśmy nowe koleżanki i kolegów.

  Rok zapowiada się bardzo obiecująco. Najpóźniej w końcu października ma być oddana do naszego użytku nowa hala sportowa.

  W tym roku szkolnym będziemy też obchodzić stulecie istnienia naszego liceum. Już czas zacząć planować i organizować tę uroczystość. Przed nami czas wytężonej pracy.

  Pan dyrektor przedstawił wyniki rywalizacji klas o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły za drugie półrocze roku 2016/17. Najlepszą klasą pod względem nauki i działalności okazała się klasa 1a (obecnie 2a). Gratulujemy!

  Wszystkim - uczniom i nauczycielom - życzymy udanego nowego roku szkolnego, owocnych działań oraz uczucia ogromnej satysfakcji w czerwcu.

  Wyniki matury 2017

  07.2017

  OKE w Łomży opublikowała ogólne wyniki matury z maja 2017 r.

  W kraju zdawalność w liceach wyniosła 84,4%, w woj. podlaskim 85,4%, a u nas to 93%. Jest to wynik bardzo wysoki.

  W naszej szkole na 86 tegorocznych absolwentów 80 uczniów zdało maturę. 6 osób będzie mogło przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Wierzymy, że po sesji sierpniowej będziemy mogli się cieszyć 100% zdawalnością.

  Naszym absolwentom serdecznie gratulujemy.

  Zakończenie roku szkolnego

  23.06.2017

  Czas nauki dobiegł końca. Nareszcie - bo ten rok trwał (jak każdy rok szkolny) wyjątkowo długo. Pożegnaliśmy się ze szkołą bez żalu, bo wakacji każdemu już się chce, a i tak spotkamy się przecież we wrześniu.

  Odebraliśmy świadectwa - jedne z paskiem, inne zwykłe... Najlepsi i zasłużeni odebrali nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne.

  Wszyscy życzyliśmy sobie słonecznych i bezpiecznych wakacji.

  Do zobaczenia już 1. września.

   

   

   

   

  Dzień sportu szkolnego

  20.06.2017

  We wtorek 20 czerwca 2017 roku o godz. 9.00 na hali sportowej KOKiS odbył się DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO, w którym uczestniczyli uczniowie I LO i Gimnazjum z Kolna.

  Głównym punktem sportowych zmagań był festyn rekreacyjno-sportowy. W 20 konkurencjach przygotowanych przez młodzież można było sprawdzić swoje możliwości ruchowe - skoczność, szybkość, siłę, zwinność, celność, koordynację ruchową - "dla każdego coś miłego". Walka śpiworami na równoważni, chodzenie na szczudłach czy tor zwinnościowy to przykładowe zadania festynowe. W trakcie zabawy częstowano uczestników jabłkami oraz słodyczami. Ci, którzy włączyli się w rywalizację punktową mieli zdobyć jak najwięcej punktów w najkrótszym czasie.

   Najlepsze wyniki uzyskali:

  w klasach pierwszych:

  • Natalia Kleczyńska z klasy 1b Gimnazjum
  • Mateusz Chochowski z klasy 1b I LO

  w klasach drugich:

  • Judyta Waszkiewicz z klasy 2b I LO
  • Mateusz Karwowski z klasy 2c I LO

  w klasach trzecich:

  • Natalia Chochowska z 3b Gimnazjum
  • Michał Najda z 3e Gimnazjum

  Kolejnym punktem sportowego święta był mecz futsalu chłopców pomiędzy I LO i Gimnazjum. Mecz dostarczył wielu sportowych emocji i zakończył się zwycięstwem licealistów.

  Równie wielu atrakcji dostarczył mecz towarzyski w piłkę siatkową. W reprezentacjach obu szkół grali również nauczyciele. W miłej atmosferze z dużą dozą ułańskiej fantazji w dwóch setach wygrali licealiści.

  Dziękujemy za wspólną zabawę. Niech będzie to przedsmak udanych aktywnych wakacji.

  Z.Ś.

  Wycieczka do MLEKPOLU

  06.06.2017

  6 czerwca klasa 2a wraz z Panią Anną Wieteska uczestniczyła w wycieczce do Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Kolnie.

  SM MLEKPOL to największa i najnowocześniej zarządzana spółdzielnia mleczarska w Polsce, a także jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL powstała na początku lat osiemdziesiątych XX w. w Grajewie. Przez wszystkie lata załoga Spółdzielni skoncentrowana była na jednym celu - produkcji najlepszych na rynku produktów z najwyższej jakości polskiego mleka.

  SM MLEKPOL rozrastała się, przyłączając lokalne spółdzielnie z tej samej branży. Produkty MLEKPOL-u powstają w 12 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. W ciągu blisko dwudziestu lat do macierzystego zakładu w Grajewie dołączyły spółdzielnie mleczarskie z: Kolna, Mrągowa, Sejn, Zambrowa, Augustowa, Bydgoszczy, Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Radomia, Zwolenia i Gorzowa Wielkopolskiego oraz Suwałk. Działania te doprowadziły do stanu, w którym MLEKPOL skupuje i przetwarza na znakomite produkty 13% skupowanego mleka w Polsce! Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM MLEKPOL przekroczyła granicę 1,5 mld litrów skupionego mleka (2015 r.). To blisko 5 milionów litrów mleka dziennie od ponad 11 300 producentów. W tych danych zawarta też jest nasza kolneńska mleczarnia, która skupuje dziennie 600 tys. litrów mleka z czego 400 tys. litrów przeznacza na produkcję serów. Mleczarnia zatrudnia 260 pracowników, którzy pracują w trzy zmianowym trybie.

  Znaczną część produkcji SM MLEKPOL przeznacza na eksport wysyłając swoje wyroby do niemalże wszystkich krajów świata. Trafiają one do państw Unii Europejskiej, Afryki oraz Dalekiego Wschodu. Około jednej trzeciej produkcji SM MLEKPOL trafia na eksport, głównie do Włoch, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Czech i Wielkiej Brytanii. W ofercie eksportowej znajdują się sery twarde, mleko odtłuszczone w proszku, masło oraz serwatka w proszku.

  Dziękujemy Prezesowi SM MLEKPOL Panu Edmundowi Borawskiemu - za wyrażenie zgody na obejrzenie przez nas kolneńskiego zakładu, Dyrektorowi Zakładu w Kolnie - Panu Mirosławowi Borawskiemu za miłe powitanie i przekazanie zwięzłej informacji o zakładzie oraz naszemu Przewodnikowi za oprowadzenie po zakładzie i cierpliwe udzielanie odpowiedzi na nasze pytania.

  D. Bazydło

  Czas pożegnania, czas matur

  10.05.2017

  28 kwietnia 2017 r. kolejny rocznik maturzystów zakończył naukę i dołączył do długiej rzeszy absolwentów naszego, już prawie stuletniego, liceum. Jak co roku w ten ostatni dzień zapachniało w szkole świętem. Były podziękowania, nagrody, były odświętne stroje i kwiaty. A na koniec torty oraz drobne upominki, którymi uczniowie klas drugich pożegnali swoje starsze koleżanki i swoich kolegów.

  Wśród nagrodzonych i wyróżnionych absolwentów - Paulina Bałdyga z najwyższą uzyskaną średnią ocen na świadectwie. Paulina odebrała nagrodę z rąk Starosty Kolneńskiego. Pozostali najlepsi uczniowie /niestety nie tak liczni jakbyśmy wszyscy chcieli/ odbierali gratulacje i nagrody z rąk dyrektora szkoły. Wyróżnieni zostali też ci, którzy zaznaczyli w inny sposób swoją pozytywną obecność w szkole i środowisku kolneńskim.

  Docenieni zostali też sportowcy, których wyjątkowo liczna w tym roku grupa wydatnie przyczyniła się na sportowych arenach do podniesienia pozycji naszej szkoły w rankingu szkół województwa podlaskiego.

  O dobrą atmosferę w czasie uroczystości zadbali przygotowujący pożegnalny apel - uczniowie klas 2a i 2b /z gościnnym występem wokalistek z klas 2c i 1a/. W finale zabrzmiały rytmy znanego przeboju Abby, a chór mieszany złożony z uczniów klas 2a i 2b wykonał stosowną pieśń, do której dołączyć mógł każdy, któremu w tych chwilach grało w duszy...

  Absolwenci już od kilku dni zmagają się z egzaminami maturalnymi. Ufamy, że będą to ich zwycięskie podejścia i ułatwią im mocny, pewny start w dorosłe życie. Powodzenia…

  J.Ł.

  Dzień Przedsiębiorczości

  26.04.2017

  W dniu 26 kwietnia br. klasa I b uczestniczyła w organizowanym corocznie Dniu Przedsiębiorczości. Cała grupa pod opieką Pani Doroty Góralczyk udała się do Szpitala Ogólnego w Kolnie. Na wstępie Pani Dyrektor wprowadziła nas w życie i działalność szpitala.

  Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zapoznania się z ratowniczym środkiem transportu - karetką pogotowia. Następnie przełożona pielęgniarek zabrała nas w świat fizjoterapii. Każdy z nas mógł wypróbować różnych metod leczenia np. krioterapii, elektrostymulacji, masażu czy też zwykłej jazdy na orbit reku. Dzięki uprzejmości pracowników szpitala, poznaliśmy serce tego miejsca - Izbę Przyjęć. Zobaczyliśmy także miejsce, w którym ważą się losy ludzkiego życia. Znaleźliśmy się również w pracowni rentgenowskiej, gdzie przemiła pani radiolog zapoznała nas z tajnikami swojej pracy i zachęciła nas do studiów na kierunku medycznym. Zostaliśmy oprowadzeni po oddziałach wewnętrznym i dziecięcym. Dowiedzieliśmy się, że szpital został wyposażony w nowoczesne łóżka i szafki dla najmłodszych pacjentów dzięki współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

  Na koniec wycieczki wprowadzono nas w świat biochemii i genetyki. Zaczerpnęliśmy wówczas wiedzy m.in. na temat sposobu ustalania grup krwi w laboratoriach. Wizyta w naszym lokalnym szpitalu umożliwiła poznanie pracy lekarzy i miejsc, które na co dzień nie są nam bliskie. Pozwoliło to nam także na wysnucie refleksji o przyszłym zawodzie. Nasza ciekawość nie została jednak zaspokojona, dlatego chcemy dalej iść w kierunku medycyny.

  Dziękujemy Dyrektorowi Szpitala Pani Krystynie Dobrołowicz za zapoznanie nas z placówką, jak również Pani Alicji Urbańskiej, która poświęciła nam swój czas, oprowadzając nas po Szpitalu Ogólnym w Kolnie.

  M.Święczkowska i P. Nowak

  Obchody Światowego Dnia Ziemi

  21.04.2017

  Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.
  Hasło tegorocznych obchodów w Polsce to "W kierunku natury".

  Dzień ten jest wspaniałą okazją, by podjąć każdy temat dotyczący zagadnień geograficznych. My spotkaliśmy się, aby po raz pierwszy w formie konkursu przybliżyć uczniom nasz region. W I Szkolnym Konkursie Geograficznym "Mój powiat i moje województwo" wzięło udział 6 dwu-osobowych zespołów uczniów reprezentujących wszystkie klasy pierwsze.

  Konkurs rozgrywany był w konkurencjach podzielonych na dwie części: teoretyczną (test wiedzy) i praktyczną (pozostałe konkurencje). Test wiedzy obejmował zagadnienia dotyczące znajomości powiatu i województwa. Część praktyczną młodzież wykonała wcześniej: plakaty "W kierunku natury", cykl 3 zdjęć nt. "Wiosna w powiecie kolneńskim" oraz projekty jednodniowej wycieczki geograficznej (pieszej lub rowerowej) po województwie podlaskim w formie prezentacji multimedialnej.

  Jury w składzie: przewodnicząca - dr Bożena Kicińska (klimatolog, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych), p. Dorota Góralczyk i p. Justyna Łosiewska oceniło pisemne odpowiedzi testowe oraz prezentacje, plakaty i zdjęcia i ustaliło kolejność zespołów:

  1. miejsce - Andrzejczyk Brygida i Nowak Patrycja - kl. 1b
  2. miejsce - Święczkowska Martyna - kl. 1b i Rainko Dawid - kl. 1a
  3. miejsce - Długozima Aleksandra i Rainko Ewelina - kl. 1b.

  Po krótkim akcencie muzycznym w wykonaniu Oli i Natalii zostały wręczone nagrody. Dla uświetnienia naszego spotkania Pani dr Bożena Kicińska wygłosiła wykład nt. "Chmury - świadectwo procesów zachodzących w atmosferze".

  Serdecznie dziękujemy Pani Doktor Bożenie Kicińskiej za fascynującą opowieść i poświęcony nam czas. Mamy nadzieję, że nasz gość w przyszłym roku wróci do nas z nowym, równie interesującym wystąpieniem.

  Jesteśmy przekonani, że wspólnie spędzony czas zaowocuje wzrostem zainteresowania wśród młodzieży sprawami Ziemi i co najważniejsze - zmianą na lepsze naszych proekologicznych działań.

  A.Wieteska.

  Wycieczka do Warszawy

  19.04.2017

  W środę 19 kwietnia ponownie odwiedziliśmy Warszawę. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Techniki i Przemysłu, które znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów z XX wieku, które na każdym z nas wywarły wrażenie i wzbudziły zainteresowanie.

  Następnie mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy w Złotych Tarasach.

  Głównym celem naszej wycieczki była wizyta w Teatrze Buffo na musicalu pt. "Metro". Każdy z nas zachwycony był grą aktorską oraz scenografią. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni po tak spędzonym dniu.

  Za zorganizowanie wyjazdu i opiekę dziękujemy wychowawcom p. Dorocie Góralczyk oraz p. Justynie Łosiewskiej.

  Awans do III Ligi Futsalu

  06.04.2017

  W dniu 14 marca 2017 roku reprezentacja chłopców rozegrała ostatnie spotkania
  w IV Lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w Futsalu Chłopców.
  Z zaplanowanych dwóch meczów odbył się tylko jeden, ponieważ zespół z I LO z Łap oddał mecz walkowerem. Z TL z Białowieży wygraliśmy 11:3. Strzelcy bramek: Damian Zduńczyk - 3, Robert Podeszwik - 3, Marcin Nerko - 2, Cezary Sadłowski - 2, Karol Grala - 1. Dzięki tej wygranej zapewniliśmy sobie pierwsze miejsce w IV lidze i awans do III ligi. Gratulujemy!!!

  W sezonie 2016/2017 nasza reprezentacja nie miała sobie równych. Na 11 meczów -
  1 zremisowaliśmy (z wiceliderem) i 10 wygraliśmy, zdobywając w sumie 31 punktów. Strzeliliśmy 86 bramek, najwięcej w lidze, co daje średnio prawie 8 bramek na mecz. Na listę strzelców wpisali się: Damian Zduńczyk - 19 bramek, Robert Podeszwik - 18, Marcin Nerko - 15, Cezary Sadłowski - 13, Karol Grala - 9, Dominik Cwalina - 3, Jan Kalinowski - 2 oraz po 1 bramce - Damian Olszak i Łukasz Ruchała. Za grę w tym sezonie całej reprezentacji należą się wielkie brawa i podziękowania. Dzięki za wasze zaangażowanie i wolę walki do ostatnich sekund w każdym meczu oraz za poświęcony czas i pozostawione zdrowie na boisku. To był naprawdę świetny futsal, który zapewnił nam awans do III ligi.

  W dniu 20 marca 2017 roku z rąk wiceprzewodniczącego PWSZS Marka Sadowskiego w VI LO w Białymstoku przedstawiciele reprezentacji z naszej szkoły wraz z opiekunem Marcinem Konstantym odebrali pamiątkowy puchar za
  I miejsce w IV Lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w Futsalu Chłopców. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy powodzenia w III lidze w sezonie 2017/2018.

   Skład reprezentacji w sezonie 2016/2017:
  1. Bartosz Serowik - bramkarz
  2. Dawid Rainko - bramkarz
  3. Damian Zduńczyk - kapitan
  4. Jan Kalinowski
  5. Damian Olszak
  6. Kacper Pilch
  7. Dominik Cwalina
  8. Robert Podeszwik
  9. Cezary Sadłowski
  10. Karol Grala
  11. Łukasz Ruchała
  12. Marcin Nerko

  Opiekun: Marcin Konstanty

  Podsumowanie konkursu "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach"

  06.04.2017

  Od wielu lat nasze uczennice, a czasami i uczniowie, biorą udział w konkursie "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach" organizowanym przez GOK w Turośli. Głównym celem konkursu jest podtyrzymywanie i popularyzacja twórczości ludowej regionu wśród młodego pokolenia.

  Jak co roku, uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach: wycinanka, palma wielkanocna, pisanka, bukiet kwiatowy. Zdarza się, że pojawia się także kierc. Wśród 46 uczestników konkursu było 8 dziewcząt z naszego liceum.

   Komisja konkursowa w składzie:
  • przewodniczący - Urszula Kuczyńska - Kierownik Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie
  • Wiesława Pawlak - Kustosz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży
  • Teresa Pardo - instruktor sztuki regionalnej
  • Iwona Potaś - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli

   wyłoniła następujących laureatów w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

  • Jolanta Remiszewska - 1. miejsce w kat. wycinanka, 2. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 2. miejsce w kat. pisanka
  • Patrycja Fiertek - 2. miejsce w kat. wycinanka
  • Olga Świecik - 3. miejsce w kat. wycinanka
  • Aneta Wiśniewska - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
  • Brygida Andrzejczyk - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
  • Martyna Koszewska - 2. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
  • Emilia Kuliś - 3. miejsce w kat. bukiet kwiatowy

  Zdaniem komisji konkursowe prace mieszczą się w tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, reprezentują wysoki poziom artystyczny i ciekawe rozwiązania plastyczne, na szczególne podkreślenie zasługują tegoroczne bukiety przedstawiające różnorodność form i technik wykonania, a także wycinanki kurpiowskie, które prezentują wysoki kunszt wykonawców i bogatą inwencję nawiązującą do tradycji oraz stanowią wzór do naśladowania w kontynuowaniu tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

  Gratulujemy naszym młodym twórczyniom ludowym i podziwiamy ich nietuzinkową pasję. A.Wieteska.

  Szkolna Liga Halowej Piłki Nożnej

  06.04.2017

  W tym sezonie do rozgrywek zgłosiło się sześć ośmioosobowych drużyn. Mecze odbywały się od 21 lutego na zajęciach popołudniowych we wtorki i czwartki o godz. 15:30. Graliśmy 2x10 minut. Po rozgrywkach grupowych i meczach półfinałowych w dniu 30 marca 2017 r. odbyły się finały szkolnej ligi halowej piłki nożnej. W meczu o brązowy medal dopiero rzuty karne rozstrzygnęły o losach spotkania. Po 20 minutach pomiędzy Team Skała a Sinus Alfa było 1:1, a w karnych 1:0 dla Team Skała. Gratulujemy. W meczu finałowym zaś FC Bakcyl pokonał Delira Squad - 4:2. Gratulujemy. Królami strzelców zostali - Damian Olszak i Cezary Sadłowski, którzy w turnieju zdobyli po 8 bramek. Gratulujemy skuteczności.

   Składy drużyn:
  1. miejsce - FC Bakcyl: Karol Grala, Robert Podeszwik, Cezary Sadłowski, Łukasz Ruchała, Mateusz Sobieski, Mateusz Polkowski, Kacper Przestrzelski, Dawid Pupek;
  2. miejsce - Delira Squad: Mateusz Łazarczyk, Bartek Sekściński, Cezary Charubin, Kacper Pilch, Jan Kalinowski, Łukasz Kuczewski, Dominik Cwalina, Damian Szymańczyk;
  3. miejsce - Team Skała: Paweł Banach, Piotr Szymanowski, Bartosz Serowik, Marcin Wietecha, Adrian Bednarczyk, Mateusz Dziesiński, Maciej Gębarski;
  4. miejsce - Sinus Alfa: Karol Załęcki, Sebastian Zduńczyk, Norbert Staniszewski, Marcin Kosk, Damian Olszak, Hubert Zajk, Arkadiusz Filipkowski, Woźniak Dawid.

  M.K.

  Targi pracy

  28.03.2017

  Politechnika Białostocka, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a może Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży?

  To pytanie z pewnością krąży po głowach maturzystów, pomiędzy wiadomościami z geometrii analitycznej a założeniami prawa Lamarca.

  By przybliżyć nam oferty edukacyjne uczelni, w dniu 28 marca 2017 r. w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się VIII Kolneńskie Targi Edukacji i Pracy. Spotkanie rozpoczęto oficjalnym powitaniem przybyłych gości na sali widowiskowej oraz występem dziewcząt z zespołu Niebieskie Migdały. Do godziny 14:00 mieliśmy okazję porozmawiać ze studentami szkół wyższych, a także przedstawicielami firm i urzędów.

  Targi zostały zorganizowane przez Młodzieżowe Centra Kariery, Ochotnicze Hufce Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie.

  Katarzyna Szymańska

  IV Turniej piłki siatkowej dziewcząt
  pod patronatem starosty kolneńskiego

  25.03.2017

  W sobotę 25 marca 2017 r. na hali sportowej KOKiS odbyła się czwarta edycja siatkarskich zmagań dziewcząt. W tegorocznym turnieju wzięły udział reprezentacje czterech gimnazjów (Kolna, Lachowa, Grabowa i Zabiela) oraz zespół gospodarzy I LO w Kolnie w nowym odmłodzonym składzie. Zawody przebiegły w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Zawody rozegrano systemem "każdy z każdym", więc wszystkie zespoły zagrały po cztery mecze. Najlepiej w turniejowych zmaganiach poradziły sobie dziewczęta z Gimnazjum w Zabielu. Na miejscu drugim uplasowały się gospodynie - I LO w Kolnie, kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum w Grabowie, Gimnazjum w Lachowie oraz Gimnazjum w Kolnie. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Za najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Paulinę Truszkowską ze zwycięskiej drużyny.

  Dziękujemy za wspaniałe sportowe emocje i liczymy, że kolejna edycja turnieju odbędzie się już na nowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kolnie. Z. Ś.

  Dyplom skutecznej szkoły

  24.03.2017

  Zarząd Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON oraz "Gazety Wyborczej" i British Council - partnerów akcji Próbna Matura z Operonem złożył na ręce dyrektora szkoły gratulacje uzyskania wysokich wyników na próbnym egzaminie. Dzięki nim nasza szkoła zajęła 4. miejsce w rankingu 10 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim w 2016 r.

  Szkoła została wyróżniona Dyplomem Skutecznej Szkoły, potwierdzającym wysoki poziom kompetencji dydaktycznych w zakresie przygotowania do egzaminów państwowych.

  Wierzymy, że nasi uczniowie podczas egzaminu dojrzałości w maju również uzyskają wysokie wyniki.

     Tenisowy finał w Grajewie

  22.03.2017

  Bardzo dobrze spisały się nasze tenisistki podczas rozegranego w środę 22 marca w Grajewie Finału Wojewódzkiego Indywidualnych Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w Tenisie Stołowym.

  Klaudia Zabielska zajęła piąte miejsce, a Zuzanna Szymanowska - ósme. Reprezentacja szkoły w składzie: Klaudia Zabielska, Zuzanna Szymanowska i Martyna Święczkowska, w prowadzonej jednocześnie klasyfikacji drużynowej, wywalczyła drugie miejsce, ulegając jedynie tenisistkom jednej z białostockich szkół. Wszystkie trzy dziewczyny przybyły do naszego liceum z kolneńskiego gimnazjum, gdzie były uczennicami tej samej klasy. Losy licealne rzuciły je do trzech różnych klas - Klaudia to klasa 1a, Martyna - 1b, a Zuzanna - 1c. Ta lekcyjna rozłąka jak widać nie przeszkodziła dziewczynom we wspólnym skutecznym działaniu. Przy pingpongowym stole nadal tworzą zgrany, silny i waleczny tercet.

  Gratulujemy i życzymy, by ich dalsza licealna przygoda wzbogaciła się o kolejne sukcesy. Te sportowe i te książkowe też...

  II Edycja Międzyszkolnych Zawodów z Pierwszej Pomocy - zaproszenie

  22.03.2017

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie zaprasza do wzięcia udziału w II Edycji Międzyszkolnych Zawodów z Pierwszej Pomocy organizowanych przez Kolneńską Grupę Pierwszej Pomocy.

  Tegoroczne zawody odbędą się 07 kwietnia o godzinie 10.00 na Hali Sportowej KOKiS przy ulicy Marii Dąbrowskiej 4, 18-500 Kolno.

  Zgłoszeń drużyn należy dokonać do 31.03.2017 r. pod numerem telefonu: 798064670. Drużyna powinna składać się z 3 przedstawicieli.

  Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego - Jerzy Leszczyński, Starosta Kolneński - Stanisław Wiszowaty, Burmistrz Miasta Kolno - Andrzej Duda oraz Wójt Gminy Kolno - Józef Bogdan Wiśniewski.

  Współorganizatorami tegorocznych zawodów są: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie, Zespół Szkół Technicznych w Kolnie im. Kardynała St. Wyszyńskiego, Polska Liga Wraków, OSP Kolno, Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży oraz Bank Spółdzielczy w Kolnie. Regulamin zawodów dostępny na stronie https://www.facebook.com/Kolneńska-Grupa-Pierwszej-Pomocy-901344493274322/.

  Kolno - odkryj swoje miasto

  21.03.2017

  21 marca o godzinie 10 rano uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w grze miejskiej. Jest to ciekawa forma rozrywki, interesująca zabawa, a jednocześnie dobry sposób pogłębiania wiedzy o historii i walorach kulturowych naszego rodzinnego miasta. Na uczestników czekał szereg wyzwań - zagadki, krzyżówki i rebusy, które poszerzały ich wiedzę na temat historii i życia współczesnego Kolna. Celem gry było poznanie bliżej naszego miasta oraz integracja uczestników. Czterech uczniów z naszej szkoły: Patrycja Wolanowska, Wiktoria Szymańska, Anna Sęk oraz Maciej Fiertek zajęli I miejsce. Serdecznie im gratulujemy oraz mamy nadzieję, że powtórzą swój sukces za rok.

  Aleksandra Kleczyńska.

  Siatkarski debiut chłopców

  18.03.2017

  Męska reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w tegorocznym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Kolno, który odbył się w sobotę 18 marca 2017 r. na hali sportowej KOKiS w Kolnie. To pierwszy występ młodej drużyny w poważnym turnieju siatkarskim. Z pięciu drużyn startujących w turnieju licealiści zajęli czwarte miejsce. Wynik być może nie satysfakcjonuje, jednak występ chłopców był bardzo wartościowy. Doświadczenie zdobywane na boisku dało się już zauważyć w kolejnych setach, w których gra zespołu wyglądała coraz lepiej.

  Siatkarzy czeka niebawem udział w eliminacjach do III ligi piłki siatkowej PWSZS. Zmierzą się w nich z drużyną SMS w Łomży.

  Powodzenia. Z. Ś.

  Szkolny turniej szachowy

  09.03.2017

  W czwartek 9.03.2017 r. na auli szkolnej odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY. W tegorocznej edycji wzięło udział 19 uczniów, w tym jedna reprezentantka dziewcząt - Katarzyna Szymańska z klasy 3a.

  Zawody rozegrano z pomocą programu Swiss Perfect, który bardzo ułatwia organizację turnieju. Rozegrano 10 rund, po których wyłoniono zwycięzcę. Miano najlepszego szachisty w naszej szkole utrzymał z poprzedniego roku Piotr Cwalina z klasy 2a. Miejsca na podium zajęli również: II - Marcin Wietecha z klasy 3d i III - Cezary Charubin klasa 3c.

  Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju. Z. Ś.

  Pingpongowe wieści

  08.03.2017

  W środę 8 marca nasi uczniowie walczyli w Grajewie przy pingpongowych stołach o awans do finału wojewódzkiego indywidualnych mistrzostw w tenisie stołowym. Całej reprezentującej szkołę szóstce należą się słowa podziękowania. Wszyscy - poza podjęciem osobistego wyzwania - walczyli też o punkty dla szkoły. I to trzeba docenić. A wyniki indywidualne... okazały się zgodne z odwiecznym prawem natury - bez pracy nie ma kołaczy. Trenujące od lat w KOKiS dziewczyny: Klaudia Zabielska i Zuzanna Szymanowska zdobyły drugie i trzecie miejsce w grajewskim turnieju i 22 marca zagrają w finale wojewódzkim. Chłopcy, którzy rakietkę tenisową biorą do ręki zdecydowanie rzadziej, musieli uznać wyższość graczy z innych szkół. Najbardziej waleczny okazał się Mateusz Dziesiński, który wygrał swoje dwa pierwsze mecze, natomiast w dwóch kolejnych ewidentnie zabrakło ogrania, pewnej ręki i spokoju poczynań, a ten zawsze ułatwia sukces, a już w sposób szczególny w tak czułym na brak zimnej krwi sporcie, jakim jest tenis stołowy.

  Jedynym wspólnym treningiem naszych reprezentantów był rozegrany w naszej szkole, w ostatni piątek karnawału, mecz Absolwenci - Uczniowie. Stara Wiara dała młodym nie tylko solidną lekcję tenisa, ale też waleczności i zaangażowania w to, co się robi. A jeśli coś robi się z sercem, wiek nie ma znaczenia. Średnia wieku absolwentów wyniosła 55 lat, uczniów - 18 lat. W wyniku meczu proporcje podobne 20 : 5 dla dawnych uczniów naszego liceum.

  Zdjęcia pokazują migawki zarówno z turnieju w Grajewie, jak też z towarzyskiego meczu Absolwenci - Uczniowie.

  Awans do III ligi futsalu już pewny!

  02.03.2017

  W piątym terminie - 2 marca 2017 r. - reprezentacja chłopców z naszej szkoły rozegrała dwa wyjazdowe spotkania w Ostrożanach. Pierwszy mecz z wiceliderem z ZSR z Ostrożan zakończył się wynikiem 3:3. Strzelcy bramek: Grala Karol - 1, Zduńczyk Damian - 1, Cwalina Dominik - 1. W drugim meczu z ZSR z Czartajewa wygraliśmy 6 : 2. Strzelcy bramek: Zduńczyk Damian - 3, Podeszwik Robert - 1, Sadłowski Cezary - 2. Zdobyte 4 punkty zagwarantowały nam na dwa mecze przed zakończeniem rozgrywek awans do III LIGI FUTSALU. Serdeczne gratulacje!

  W ostatnim terminie 14 marca 2017 r. zagramy w Kolnie dwa ostatnie mecze: pierwszy z I LO z Łap, a drugi z TL z Białowieży.

  Powodzenia. M.K.

  Nie damy zginąć poległym!

  01.03.2017

  W myśl postanowień Sejmu RP 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i okupacji.

  My również w tym dniu oddaliśmy hołd pomordowanym, torturowanym, szykanowanym przez reżim komunistyczny. Ich losy, m.in. Danuty Siedzikówny "Inki" przybliżył nam montaż słowno-muzyczny zakończony Apelem Poległych. Uroczystość przypomniała nam, że słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA są zawsze żywe, a Żołnierze Wyklęci powinni być dla nas wzorem miłości Ojczyzny. Nie damy zginąć poległym!

  Apel przygotowali uczniowie klasy II b, II c, III b i III d pod kierunkiem p. Marii Ciecierskiej.

  Wyślij pączka do Afryki

  28.02.2017

  28 lutego uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu na terenie dwóch szkół zorganizowali ogólnoświatową akcję "Wyślij pączka do Afryki". Pomysłodawcą akcji jest brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Pracuje w Afryce już od 30 lat. Wraz ze swoimi braćmi wspomaga potrzebujących mieszkańców. W wielu wioskach zbudowano szkoły oraz wykopano studnie. Na co dzień dokarmiają setki afrykańskich dzieci.

  Kierując się ideą niesienia pomocy pod hasłem "SOS dla Afryki" nasi wolontariusze przynieśli do szkoły wypieki, ze sprzedaży których pieniążki zostały przeznaczone na rzecz zakupu wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieciaków. Za pośrednictwem Fundacji "Kapucyni i Misje" pieniążki ze zbiórki zostały przekazane w kwocie 352 zł. Organizując akcję w dwóch szkołach chcieliśmy pokazać wszystkim uczniom, że niesienie wsparcia potrzebującym sprawia wiele radości i daje satysfakcję.

  Aleksandra Kleczyńska - wolontariuszka

  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  26.02.2017

  Tegoroczna edycja biegu była wyjątkowa, ponieważ odbył się on w miejscowości, w której walczył i ukrywał się Hieronim Rogiński "Róg". 26 lutego w Zabielu na starcie największego biegu w kraju pojawiło się ok. 150 zawodników. W wydarzeniu wzięli udział wolontariusze oraz inni uczniowie z naszej szkoły, którzy chcieli uczcić pamięć poległych.

  Trasa biegu liczyła 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek). Sportowcy z naszej szkoły stanęli na podium. Justyna Charubin - 1. miejsce, Kamila Prosowska - 2. miejsce oraz Karol Grala - 2. miejsce. Gratulujemy i życzymy jeszcze więcej sukcesów.

  Aleksandra Kleczyńska - wolontariuszka

  Rejestrujemy dawców szpiku kostnego!

  26.02.2017

  Pani Ewa Tarnacka z Małego Płocka dramatyczną diagnozę usłyszała kilka miesięcy temu. Białaczka! Podjęła więc walkę z chorobą. Z pomocą pospieszyła jej rodzina, przyjaciele i liczne grono znajomych.

  Dzięki Fundacji DKMS, która zajmuje się poszukiwaniem "genetycznych bliźniaków" dla osób potrzebujących przeszczepu szpiku 25-26 lutego w Łomży w Galerii Veneda odbyła się rejestracja dawców szpiku. Wzięli w niej udział wolontariusze z naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu, rodzina oraz członkowie Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy. Ich zadaniem było zachęcanie ludzi do rejestracji poprzez roznoszenie ulotek, balonów i udzielanie wywiadów oraz zarejestrowanie chętnych osób do bazy dawców. Do naszej akcji przyłączył się również Prezydent Miasta Łomża Pan Mariusz Chrzanowski.

  Nasi wolontariusze bardzo zaangażowali się w ideę niesienia pomocy, nauczyło ich to jak ważne jest docenianie własnego zdrowia i wspieranie w chorobie innych.

  Trzymamy kciuki za Panią Ewę i życzmy dużo odwagi w mierzeniu się z chorobą!

  Aleksandra Kluczyńska - wolontariuszka

  Jesteśmy w gronie Najlepszych Szkół w Województwie Podlaskim 2017

  20.02.2017

  W poniedziałek, 20 lutego w Białymstoku odbyło się spotkanie, podczas którego Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Bogdan Dyjuk uhonorowali najlepsze szkoły województwa podlaskiego. Są to 43 szkoły wybrane spośród placówek edukacyjnych w regionie - podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, które: otrzymały najwyższe noty w rankingu miesięcznika Perspektywy 2017, z największą ilością stypendystów edukacyjnych Marszałka Województwa Podlaskiego, i placówki, których uczniowie odnieśli największe sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.

  W uroczystościach wzięli udział dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele jednostek samorządowych nadzorujących placówki - prezydenci, burmistrzowie, starostowie. Każdy z dyrektorów wyróżnionych szkół otrzymał, niedawno wydany, album autorstwa Bożeny i Jana Walencików (gości specjalnych spotkania) "Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa" wydany przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

  Pełne zestawienie wyróżnionych placówek znajduje się TUTAJ.

  Więcej na stronie Wrót Podlasia.

  Inicjatorem i organizatorem rankingu Najlepsze Szkoły Województwa Podlaskiego 2017 jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

  Finisz rozgrywek II ligi PS dziewcząt

  17.02.2017

  W piątek 17.02.2017 r. nasze siatkarki rozegrały ostatnią VI rundę rozgrywek w ramach II Ligi Piłki Siatkowej Dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego.

  Gospodarz turnieju III LO w Łomży gościł: drużynę z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących z Łomży oraz dwie drużyny z Kolna: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespół Szkół Technicznych. Ostatecznie turniej dla kolnianek można ocenić pozytywnie. Oba zespoły zapewniły sobie utrzymanie się w przyszłorocznych rozgrywkach II ligi. Siatkarki naszego liceum mimo dużego zaangażowania w grę uległy 0:2 drużynie ZSEiO w Łomży. Natomiast w kolejnym meczu z gospodarzem turnieju po przegranym pierwszym secie, wyraźnie poprawiły skuteczność, czego efektem było zwycięstwo w kolejnych dwóch setach. Siatkarki ZST w Kolnie wywiozły z turnieju 4 pkt po wygranej z III LO i przegranej w "T-breaku" z ZSEiO.

  Ostateczne wyniki rywalizacji dostępne będą po 25.02.2017 r., czyli ostatecznym terminie rozegrania szóstej rundy.

  Bardzo serdecznie dziękuję swoim siatkarkom a szczególnie trzecioklasistkom, które pomału kończą swoją przygodę z siatkówką w naszej szkole. Dziękuję za rzetelną pracę na treningach, sportowy wysiłek podczas meczów oraz czystą sportową rywalizację i zaangażowanie. Życzę dalszych sukcesów …

  Pozdrawiam Z. Śliwecki

  IV Liga Fustalu

  16.02.2017

  W dniu 16 lutego 2017 r. w hali sportowej w Kolnie odbyły się kolejne mecze IV ligi futsalu. Reprezentacja chłopców rozegrała dwa spotkania, w których zdobyła komplet punków.

  Wyniki:
  1.   ZSP Kolno - ZS z Niećkowa: 5:3. Bramki strzelili: Sadłowski Cezary - 1, Kalinowski
        Jan - 1, Nerko Marcin - 2, Zduńczyk Damian - 1.
  2.   ZSP Kolno - ZS CKR Janów: 11:5. Bramki strzelili: Grala Karol - 2, Zduńczyk
        Damian - 1, Podeszwik Robert - 4, Nerko Marcin - 3, Ruchała Łukasz - 1.

  Po 9 meczach mamy komplet 21 punków i fotel lidera IV ligi. Gratulacje!

  W piątym terminie czeka nas wyjazd do Ostrożan, gdzie zagramy z: ZSR z Czartajewa i ZSR z Ostrożan.

  Powodzenia. M.K.

  Spotkanie z pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego
  w Warszawie

  15.02.2017

  15 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyły się dwa spotkania młodzieży z panią
  A. Nieradko pracownikiem Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy na temat programu Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie dotyczącego poszukiwań zapomnianych mogił ofiar Holocaustu oraz odtworzenia ich personaliów. Program przewidziany jest na lata 2015-2017 i obejmuje teren powiatów: łomżyńskiego, zambrowskiego, grajewskiego i kolneńskiego.

  Uczniowie dowiedzieli się o rezultatach badań prowadzonych w naszym regionie,
  o potrzebie prowadzenia poszukiwań zapomnianych grobów ofiar Zagłady. Poznali wybrane historie żydowskich losów, które udało się odtworzyć w trakcie realizacji projektu. Była to też okazja do zapoznania młodzieży z elementami kultury i tradycji żydowskiej. Uczestnicy spotkań - uczniowie klasy II c i przedstawiciele pozostałych klas - otrzymali stosowne materiały.

  Organizatorką spotkań była M.J. Rumińska.

   

  Szkolne Walentynki

  14.02.2017

  Walentynki to szczególny dzień. W dzisiejszych czasach w pogoni za pracą i karierą, miłość często schodzi na drugi plan. Zaniedbujemy osoby najbliższe, często nie mamy dla nich czasu. Taki dzień jak Walentynki pozwala zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. Kocham Cię - to słowa, które każdy człowiek powinien słyszeć codziennie.

  Kierując się tą sentencją 14 lutego br. uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali Dzień św. Walentego pod hasłem "Warto wierzyć w miłość!". Na terenie szkoły funkcjonowała Poczta Walentynkowa. Młodzież wysyłała kartki oraz drobne upominki dla swoich sympatii, jak również przyjaciół i nauczycieli. Dodatkową atrakcją była możliwość przesłania kartek do Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie. Chcieliśmy zachęcić wszystkich uczniów do okazywania sympatii kolegom i koleżankom ze szkoły, nauczycielom oraz dyrekcji. Wzajemne wysyłanie kartek sprawiło nam wiele radości!

  Aleksandra Kleczyńska - wolontariuszka

  SKE "EuroAdaś" w progach Europarlamentu w Strasburgu

  18-24.01.2017

  Europarlament, Wersal, Wieża Eiffla: jednym słowem: Francja! Kto nie słyszał o tych miejscach? Któż nie chciałby zobaczyć ich na własne oczy? Marzeniem niejednego człowieka jest chociaż raz pojawić się w tym urokliwym kraju Europy Zachodniej. Uczniowie I LO w Kolnie mieli taką możliwość dzięki wygraniu konkursu Euroscola organizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Główną nagrodą było dofinansowanie wyjazdu do Europarlamentu w Strasburgu.

  Nasza przygoda trwała sześć dni. Polskę opuszczaliśmy nocą, 18 stycznia, aby następny dzień spędzić w Norymberdze, spacerując wzdłuż Trasy Historycznej. Tam mogliśmy podziwiać Plac św. Sebalda z romańsko-gotyckim kościołem, Rynek Główny, Zamek Cesarski będący jedną z najważniejszych budowli cesarskich w Niemczech, Tiergärtnerplatz oraz kościół św. Wawrzyńca, usytuowany przy placu, którego nazwa dedykowana jest patronowi świątyni.

  Drugi dzień wyjazdu był najważniejszą częścią wycieczki, czyli wizytą w instytucji Unii Europejskiej – Europarlamencie w Strasburgu. W obradach sesji plenarnej oraz głosowaniach brało udział 24 uczniów. Byliśmy jedyną szkołą reprezentującą Polskę podczas Euroscoli! W tym czasie zdecydowanie przydała się znajomość języka angielskiego - należało porozumieć się z uczniami szkół z 22 krajów. Uznanie należy się pani Bogumile Sokołowskiej, której grupa wygrała Eurogame wśród nauczycieli. Podczas obrad druga grupa zwiedzała miasto, m.in. Plac Republiki i kościół św. Tomasza. Mieliśmy okazję być na Barrage Vauban - tarasie widokowym z zaporą na rzece, z którego rozciągał się malowniczy widok na okolicę. Podziwialiśmy także Petite-France, dzielnicę, w której architekturze dominują konstrukcje szachulcowe.

  Nancy i Reims to miejscowości we wschodniej Francji, w których mieliśmy okazję gościć w sobotę. Nancy znane jest we Francji z polskiego akcentu, ponieważ inicjatorem budowy głównego placu był dawny król Polski Stanisław Leszczyński. Pałac Książąt Lotaryngii i Bazylika św. Remigiusza to jedne z licznych atrakcji widzianych tamtego dnia. Ogromne wrażenie sprawiają Pałac Tau i Pałac Królewski, które są licznie odwiedzane przez turystów.

  Wersal, słynący z ogromnego zespołu pałacowego, był pierwszym punktem niedzielnego zwiedzania. W zachwyt wprawiały bogato zdobione komnaty będące dawną rezydencją króla Francji. Znajduje się tam 700 pomieszczeń, które rocznie odwiedza aż 10 milionów osób! Następnie wjechaliśmy na taras widokowy na Wieży Montparnasse, która obecnie zajmuje 22. miejsce pod względem najwyższych biurowców w Europie. Stamtąd doskonale była widoczna słynna Wieża Eiffla, która idealnie pasowała do nocnej panoramy Paryża.

  Kolejny dzień był w całości poświęcony na zapoznanie się z kulturą Francji. Umożliwiła nam to wizyta w Dzielnicy Łacińskiej, czyli uniwersyteckim centrum stolicy, Ogrodach Luksemburskich i Panteonie. W planie nie mogło zabraknąć Luwru, w którym obecnie znajduje się jedno z największych muzeów sztuki na świecie, licznie odwiedzane przez turystów z całego świata. Znajdują się tam dzieła światowego dziedzictwa, które mieliśmy możliwość zobaczyć, np. słynna Mona Lisa Leonarda da Vinci, posąg Nike z Samotraki i Wenus z Milo, a także babiloński zbiór praw, czyli Kodeks Hammurabiego. W Paryżu nie zabrakło nam również czasu wolnego na grupowe zdjęcia i zakup pamiątek, które później niemal przez 24 godziny wieźliśmy do Polski.

  Nasz sześciodniowy pobyt we Francji z pewnością nie odbyłby się bez zaangażowania i pracy, którą uczniowie włożyli w przygotowanie się do konkursu. Dziękujemy opiekunom: Katarzynie Kiełczewskiej, Katarzynie Pikulińskiej, Bogumile Sokołowskiej oraz Marcinowi Konstantemu za to, że mogliśmy zwrócić się do nich z każdym problemem.

  Możliwość zobaczenia licznych zabytków kultury, zapoznania się z przedstawicielami różnych państw oraz widok zapierającej dech w piersiach Wieży Eiffla z pewnością pozostaną w pamięci uczniów I LO w Kolnie do końca życia. Takie wycieczki są warte długich przygotowań, gdyż, jak widać, nie tylko zapewniają rozrywkę i oderwanie od szkolnych obowiązków, ale przede wszystkim uczą.

  Katarzyna Szymańska, uczennica I LO w Kolnie (uczestniczka wycieczki)

  Dzień Patrona Szkoły

  17.01.2017

  17 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły; po raz pierwszy w tym roku nie przed świętami Bożego Narodzenia a w ostatnim tygodniu przed feriami. Być może stanie się to nową tradycją. W tym dniu nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru nowemu pocztowi złożonemu z przedstawicieli klas drugich.

  Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny, wykorzystujący utwory Mickiewicza, ale w sposób trochę żartobliwy, trochę z przekąsem, tak jak dziś młodzi ludzie traktują "poezję wielkiego wieszcza".

  Zobaczyliśmy m.in. recytację nowoczesnej wersji "Pana Tadeusza" - pozbawionej archaizmów oraz wzbogaconej elementami współczesnej myśli technicznej. Odtworzono także kilka scen z naszej narodowej epopei, które występującym dały możliwość popisania się zdolnościami aktorskimi a widzom przybliżyły realia i obyczajowość szlachty polskiej z czasów "Ostatniego zajazdu na Litwie".

  Nie zabrakło też występów wokalnych opartych na twórczości Adama Mickiewicza, min. piosenek Marka Grechuty.

  Ostatnim punktem była "lekcja z przyszłości" przedstawiająca uczniów przeciążonych obowiązkowym graniem na komputerze i znudzonych surfowaniem po wirtualnym świecie, za to w konspiracji przed nauczycielem ekscytujących się utworami Wieszcza i tzw. "kulturą wysoką". Można powiedzieć, że wtedy spełniłoby się marzenie Mickiewicza, aby jego "utwory trafiły pod strzechy". Może i tak kiedyś będzie...

  Program został przygotowany przez uczniów z klasy 2c pod kierunkiem pani Katarzyny Pikulińskiej.

  Odliczamy 100 dni!

  14.01.2017

  Tegoroczni maturzyści są już na ostatniej prostej w drodze do egzaminów maturalnych. Teraz prowadzą już tylko wyścig z czasem. Wydarzeniem, na które niewątpliwie czekali od początku swojej edukacji, był Bal Maturalny.

  14 stycznia przywitaliśmy gości zgodnie z coroczną tradycją - uroczystym polonezem. Następnie miały miejsce przemówienia przedstawicieli kolneńskich władz, m.in. Pana Starosty Stanisława Wiszowatego, Pana Burmistrza Andrzeja Dudy a także przedstawiciela Rady Rodziców - Pani Mirosławy Pomichowskiej oraz Pana Dyrektora - Józefa Chodnickiego. Maturzyści podziękowali wychowawcom oraz nauczycielom za trud włożony w przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Część oficjalną zwieńczył walc, którego uczniowie zatańczyli wraz z gośćmi. Tak zakończyliśmy część oficjalną, a tym samym rozpoczęliśmy kolejny etap Studniówki - szaloną zabawę przez całą noc!

  Jedyne, co pozostało nam teraz, to dawać z siebie wszystko - finisz jest przecież najważniejszy. To od niego w dużej mierze zależy nasza przyszłość. Tak więc odliczamy dni do matury. Czas start!

  Katarzyna Szymańska, maturzystka

  Ferie zimowe

  23.01-03.02.2017

   

  EuroAdaś znów w Europarlamencie!

  18-24.01.2017

  W dniach 18-24 stycznia grupa 46 uczniów naszej szkoły przebywać będzie na wycieczce zagranicznej we Francji. W czerwcu 2016 r. członkowie naszego EuroAdasia wygrali konkurs Euroscola organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, w którym nagrodą jest dofinansowanie wyjazdu do Europarlamentu w Strasburgu. Już po raz czwarty nasi uczniowie będą mieli okazję zasiąść w ławach, wziąć udział w symulowanej sesji plenarnej "prawdziwego" Parlamentu Europejskiego, pracować w "komisjach" oraz głosować nad "rezolucjami". Będzie to również okazja, aby posługiwać się językiem obcym, kontaktując się z rówieśnikami z całej Europy - tego dnia w parlamencie będą również uczniowie 17 innych szkół z Unii Europejskiej. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo z dnia w Europarlamencie 20 stycznia 2017 r. klikając na link: http://www.europarl.europa.eu/ep-live/fr/other-events/schedule oraz odwiedzania naszego profilu na fb www.facebook.com/EuroAdas/.

  Będąc we Francji, planujemy zwiedzić również Paryż a w nim Luwr, Wersal i wiele innych. Mamy nadzieję, że będzie to niezapomniana przygoda i zostawi w pamięci wspomnienia na całe życie.

  SKE EuroAdaś. Opiekun Katarzyna Kiełczewska.

  25 szkolny finał WOŚP

  13.01.2017

  To już 25 lat Polacy zbierają pieniądze pomagając ludziom. Wielu z nas będąc w szpitalach widziało na nowoczesnej aparaturze medycznej czerwone serduszka Orkiestry. To tłumaczy niegasnący zapał ludzi do pomagania innym. Orkiestra zagrała w tym roku dla ratowania zdrowia i życia seniorów oraz dzieci.

  W naszej szkole w piątek poprzedzający 25 Finał WOŚP na trzech przerwach odbyły się spotkania wszystkich zainteresowanych Finałem na auli szkolnej. Młodzież przygotowała wiele atrakcji: występ młodych a już cieszących się popularnością kolneńskich raperów – licealistów Dominika i Czarka, smakowite kanapki, słodkie naleśniki oraz wiejski smalec z kiszonym ogórkiem. Nasi uczniowie zrzeszeni w Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy przeprowadzili pokaz swoich umiejętności ratowniczych z wykorzystaniem defibrylatora.

  Kulminacyjnym momentem okazały się licytacje. Dwa torty WOŚP zostały wylicytowane przez dwie klasy 3d i 2a za łączną kwotę 831 zł. Do skarbonek wolontariuszy trafiły również pieniądze z licytacji drobnych gadżetów orkiestry. Najważniejsze jednak było to, że kolejny raz wspólnie mogliśmy spróbować pomóc innym.

  Gratulacje!!! Z.Ś.

  Świąteczne klimaty

  22.12.2016

  Ostatni dzień zajęć w starym roku to stopniowe przechodzenie od nauki do świętowania. Najpierw zatem lekcje, potem spotkania wigilijne w poszczególnych klasach z wychowawcą, a potem wspólne spotkanie w auli szkolnej.

  Nareszcie ... Długo wyczekiwane jasełka. W tradycyjnej, ale chwytającej za serce, konwencji. Obsada aktorska - doskonała. Kreacje - przekonujące. Akcja poprowadzona żywo, choć czasami słowa więzły w gardle. Wszystko zakończone wspólnym odśpiewaniem kolędy.

  Na koniec życzenia: od Starosty Kolneńskiego Stanisława Wiszowatego, od dyrektora szkoły Józefa Chodnickiego i od przedstawiciela Rady Rodziców pani Katarzyny Trepanowskiej - ciepła, nastrojowa kolęda. Uduchowieni możemy zacząć przygotowania świąteczne w domu. Spotkamy się aż 2 stycznia 2017 roku.

  Wesołych Świąt!

  Napisz list. Zmień życie!

  16.12.2016

  Pod takim hasłem już po raz drugi odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Jego celem było napisanie możliwie dużej ilości listów w obronie osób, których prawa są łamane. Spośród 11 sylwetek sugerowanych przez AI członkowie naszego SKE EuroAdaś wybrali 3 osoby, których sytuacja najbardziej nas poruszyła tj. Fomuson Ivo Feh z Kamerunu, Annie Alfred z Malawi, Eren Keskin z Turcji.

  Fomusoh Ivo Feh został skazany na 10 lat więzienia za SMSa.

  Eren Keskin oskarżona ponad 100 razy za mówienie prawdy.

  Annie Alfred dziewczynka chorująca na albinizm. Codziennie grozi jej niebezpieczeństwo z rąk osób, które uważają, że dzięki częściom jej ciała staną się bogaci.

  Ogólnoświatowa akcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia.

  W naszej szkole maraton rozpoczął się o godzinie 1000 uroczystym apelem z występami wokalnymi. Podczas akcji pisania był prowadzony kiermasz ciast. Przy okazji okazało się, że niektóre wypieki śmiało mogłyby pretendować do tytułu "Ale Ciacho!" - tak świetnie się prezentowały i jeszcze lepiej smakowały. Dochód ze sprzedaży smakołyków upieczonych przez uczennice i uczniów został przeznaczony na pokrycie kosztów wysyłki napisanych listów.

  Do pisania listów solidarności licznie włączyli się uczniowie naszej szkoły, a także uczniowie i opiekunowie kolneńskiego Gimnazjum im Jana Pawła II oraz ZST w Kolnie oraz pan Starosta Stanisław Wiszowaty, pan Wicestarosta Robert Wacław Nadara, dyrektor pan Józef Chodnicki, nauczyciele i mieszkańcy Kolna. Łącznie napisaliśmy 208 listów. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocą i wsparciem dla tych, którzy teraz niesłusznie cierpią i wpłyną na poprawę ich sytuacji.

  SKE "EuroAdaś"

  Komplet punktów w Łomży - IV liga futsalu chłopców

  09.12.2016

  Trwa zwycięska passa chłopców w IV lidze futsalu. W III kolejce nasza męska reprezentacja rozegrała dwa mecze - pierwszy z gospodarzem rozgrywek LMS z Łomży, który wygraliśmy 8:2. Strzelcami bramek byli: Robert Podeszwik - 3, Cezary Sadłowski - 1, Damian Zduńczyk - 1, Karol Grala - 1, Marcin Nerko - 1, Damian Olszak - 1.

  W drugim meczu przeciwnik ZS CKR z Sejn również musiał uznać naszą wyższość. Wygraliśmy 10:7. Bramki strzelili: Robert Podeszwik - 3, Cezary Sadłowski - 3, Damian Zduńczyk - 2, Marcin Nerko - 2. Zawody rozegrano 9 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w drodze do III ligi.

  W IV terminie zagramy z: ZS CKR z Janowa i ZS z Nieckowa. M.K

  Spotkanie z native speakerem z USA

  08.12.2016

  8 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie nauczycieli języka angielskiego z Panią Danielle Partridge Hryniewicz, obywatelką Stanów Zjednoczonych. W spotkaniu brały udział nauczycielki języków obcych z terenu powiatu kolneńskiego, należące do Klubu Nauczycieli Języków Obcych.

  Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.

   

   

  Grad goli w II kolejce IV ligi futsalu chłopców

  01.12.2016

  W drugiej kolejce IV ligi futsalu chłopców reprezentacja naszej szkoły rozegrała dwa bardzo dobre spotkania. W pierwszym meczu z III LO z Białegostoku wygraliśmy 8:2. Strzelcy bramek to: Cezary Sadłowski - 3, Robert Podeszwik - 3, Karol Grala - 1, Marcin Nerko - 1. W drugim meczu z ZSZ nr 2 z Białegostoku na listę strzelców wpisali się: Damian Zduńczyk - 4, Marcin Nerko - 4, Karol Grala - 2, Dominik Cwalina - 1, Robert Podeszwik - 1. Wynik końcowy: 12:2. Brawo! Turniej odbył się 1 grudnia 2016 r. w hali sportowej w Kolnie.

  W trzecim terminie reprezentacja naszej szkoły zagra z: ZS CKR z Sejn i LMS z Łomży. Powodzenia! M.K.

  "Od fulerenu do grafenu" - wykład na Uniwersytecie w Białymstoku

  30.11.2016

  30 listopada 2016 r. klasa 1b wybrała się na wycieczkę do Białegostoku. Głównym jej celem było uczestnictwo w wykładzie prof. dr. hab. Krzysztofa Winklera "Od fulerenu do grafenu". Prelekcja odbyła się na Uniwersytecie w Białymstoku na wydziale chemii.

  Zanim jednak uczniowie udali się na wykład, mieli okazję zwiedzić Centrum Przyrodnicze im. profesora Andrzeja Myrchy. Młodzi biolodzy i chemicy z zaciekawieniem przyglądali się eksponatom zwierząt, m.in żubrowi, wilkowi czy łosiowi. Uczniowie z zachwytem podziwiali wystawy poświęcone bogactwu flory i fauny świata.

  Wycieczka zakończyła się wypadem do galerii w poszukiwaniu świątecznych prezentów.

  IV liga futsalu chłopców

  16.11.2016

  W dniu 16 listopada 2016 r. w hali sportowej w Kolnie reprezentacja chłopców z naszej szkoły pomyślnie rozpoczęła sezon w IV lidze futsalu. Pierwszy mecz nasi uczniowie zagrali z Zespołem Szkół Technicznych w Kolnie. Mecz był wyrównany, szczególnie w pierwszej połowie. Mimo wielu składnych akcji nie udało nam się w ciągu 20 minut strzelić gola, zwłaszcza dlatego, że w bramce ZST bardzo dobrze spisywał się A. Ałajko. Na początku drugiej połowy po zespołowych akcjach szybko strzeliliśmy dwie bramki i wyszliśmy na prowadzenie, którego nie oddaliśmy aż do końca meczu. Wynik końcowy spotkania to 7:4 dla I LO. Strzelcy bramek: Damian Zduńczyk - 3, Dominik Cwalina - 1, Jan Kalinowski - 1, Cezary Sadłowski - 1, Grala Karol - 1. Gratulacje i życzymy powodzenia w dalszej części rozgrywek.

   Skład naszej reprezentacji:
  1. Serowik Bartosz - bramkarz
  2. Rainko Dawid - bramkarz
  3. Zduńczyk Damian - kapitan
  4. Cwalina Dominik
  5. Pilch Kacper
  6. Grala Karol
  7. Podeszwik Robert
  8. Kalinowski Jan
  9. Sadłowski Cezary
  10. Olszak Damian
  11. Ruchała Łukasz
  12. Nerko Marcin

  1. grudnia 2016 roku w Kolnie reprezentacja naszej szkoły zagra z ZSZ 2 Białegostoku i III LO z Białegostoku. Początek rozgrywek o 9.30. Trzymamy kciuki. M.K.

  X Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej "Polska to my"

  15.11.2016

  15 listopada 2016 r. po raz kolejny w III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży odbyła się X już edycja Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my.

  Jego celem jest upowszechnianie inicjatyw twórczych w poszukiwaniu repertuaru, propagowanie wartości patriotycznych, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, rozwijanie zdolności recytatorskich i wokalnych, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka. W tej edycji wzięło udział ogółem ok. 148. uczestników z 36. szkół z terenu województwa podlaskiego.

  Naszą szkołę reprezentowali: Cezary Charubin z 3c i Dominik Cwalina z 3d, którzy zajęli III miejsce w konkursie piosenki.

  Gratulujemy!

  Więcej informacji na stronie III LO w Łomży.

  Narodowe Święto Niepodległości

  10.11.2016

  "Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie, szum gałęzi, listopadów przemijanie…"

  Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna uroczystość zorganizowana w naszej szkole dla uczczenia 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  W montażu słowno-muzycznym ukazano polskie żmudne drogi do wolności, trudy zrywów narodowych i marzenia wieszczów oraz przypomniano postaci, które wytrwale i ofiarnie dążyły do niepodległości naszej ojczyzny.

  Recytowane fragmenty poezji oraz występy wokalne stworzyły nie tylko podniosły, patriotyczny nastrój i pozwoliły lepiej "mowę wieków usłyszeć", ale też pobudziły do refleksji nad wartością naszej wolności.

  Apel przygotowali uczniowie klasy II c pod kierunkiem p. Marii Rumińskiej.

  Turniej siatkówki dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie

  05.11.2016

  Siatkówka swoje korzenie wywodzi ze Stanów Zjednoczonych (1885 r.). W Polsce pojawiła się w 1919 r. Popularność tej gry zespołowej rośnie z roku na rok.

  U nasz również nie brakuje sympatyków piłki siatkowej. Tradycją naszej szkoły jest organizowanie turniejów siatkarskich, na które zapraszamy zespoły z różnych szkół naszego regionu. W sobotę 5.11.2016 r. na kolneńskiej hali sportowej odbył się Turniej siatkówki dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie. Wzięło w nim udział 5 zespołów: I LO w Łomży, ZST w Kolnie (dwa zespoły), Gimnazjum w Zabielu, ZSP w Kolnie.

  Skład reprezentacji ZSP Kolno:

  Puchar ufundowany przez Dyrektora ZSP Kolno trafił w ręce łomżynianek. Jednak wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary.

  Wyniki turnieju:

  Tytuł najlepszej zawodniczki trafił do Karoliny Karwowskiej z ZST w Kolnie.Gratulujemy!

  Uczestniczące w turnieju zespoły szkół ponadgimnazjalnych rywalizują ze sobą również w rozgrywkach PWSZS. Kolneński turniej jest więc ostatnim sprawdzianem formy zawodniczek przed ligowymi zmaganiami. Życzę wspaniałej zabawy oraz sukcesów podczas tych zmagań. Z.Ś.

  Stypendia edukacyjne Zarządu Województwa Podlaskiego

  03.11.2016

  Stypendia będą przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego według zasad określonych w regulaminie stanowiącym załącznik do uchwały Nr XXVIII/258/16 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 26 września 2016 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów uczniom i studentom za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Regionalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Województwa Podlaskiego (Dz. Urz. Woj. Podl. 2016 r. poz. 3718).

  Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej oraz studenci I roku zamieszkali na terenie województwa podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2015/2016.

  Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty za rok 2015/2016 wyniesie 4000 zł.

  Wnioski wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2015/2016 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku do dnia 15 listopada 2016 r.

  Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

  http://www.wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/stypendia/stypendiazaszczegolneosiagnieciawnauce

  oraz pod numerem telefonu (085) 66 54 536 - Urszula Żukowska, Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

  Turnus sportowy z elementami pierwszej pomocy

  20.10.2016

  20 października 2016 r. w lesie Wieszałki w Kolnie odbył się "Turnus sportowy z elementami pierwszej pomocy", organizowany przez Kolneńską Grupę Pierwszej Pomocy oraz firmę Rob-med. Ideą przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia poprzez sprawność fizyczną oraz zwrócenie uwagi na istotną rolę prawidłowego udzielania pierwszej pomocy w różnych stanach zagrożenia zdrowia i życia.

  Trójka uczniów z klasy 1a wzięła udział w rywalizacji. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła pierwsze miejsce spośród dwunastu drużyn z Kolna, Zabiela i Łomży. Turnus składał się z dziesięciu konkurencji sportowych (w skład których wchodziły m.in. strzelanie do celu, wspinaczka pod górę przy pomocy liny, bieg przez opony, rzut kulą) oraz z części teoretyczno- praktycznej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Impreza została objęta patronatem Starostwa Kolneńskiego, gminy Kolno oraz Burmistrza Miasta Kolno.

  Dzień Edukacji Narodowej

  13.10.2016

  W ten uroczysty dzień wielu z nas przyszło do szkoły w galowym stroju by wspólnie świętować.

  Były piękne życzenia i piękne kwiaty. Niektórzy nauczyciele otrzymali nagrody:

  p. K. Kiełczewska otrzymała nagrodę Starosty Kolneńskiego, a p. K. Pikulińska,
  p. E. Szymańska, p. B. Szczepankiewicz, p. M. Gutowska i p. A. Wieteska - dyrektora szkoły.

  Było trochę poezji i fajnej muzyki. Była miła atmosfera, wszyscy się do siebie nawzajem uśmiechali.

  Całą uroczystość przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. S. Kulczewskiej.

  Nasza historia w świetle badań archeologicznych w Truszkach-Zalesiu

  30.09.2016

  W dniu 30 września w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Pani dr Ewa Marczak-Łukaszewicz wraz z mężem prof. Adamem Łukaszewiczem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosili wykład na temat: "Nasza historia w świetle badań archeologicznych w Truszkach-Zalesiu."

  Młodzież klas humanistycznych mogła usłyszeć o grodzisku z czasów średniowiecza (X wiek) w Truszkach-Zalesiu.

  Bardzo dziękujemy Pani dr Ewie Marczak-Łukaszewicz za wspaniały wykład i podzielenie się z nami wiedzą na temat naszej historii z czasów średniowiecza.

  Wyjazd do Tykocina

  29.09.2016

  29 września klasa 2c uczestniczyła w wycieczce do Tykocina. Celem wyjazdu było poznanie historii tego ważnego w przeszłości podlaskiego miasteczka dawniej zamieszkałego przez Polaków i Żydów, a dziś stanowiącego żywy najstarszy i najpiękniejszy zespół urbanistyczny dawnego Podlasia wykorzystywany nierzadko jako sceneria w filmach.

  Jeśli ktoś myślał, że podróże w czasie nie są możliwe, to w Tykocinie mógł się przekonać, że nie do końca jest to prawdą. Panująca w miasteczku cisza, zabytki, parterowe kolorowe domy oraz emanująca z tego wszystkiego historia zarówno wielkich mężów i ich czynów jak też zwykłych mieszkańców już od pierwszych chwil pobytu przeniosły nas w nastrój minionych epok i stworzyły wrażenie zatrzymanego czasu.

  Centrum miasta z pomnikiem Stefana Czarnieckiego i dużym placem, przy którym mieści się barokowy Kościół Świętej Trójcy, urzekło nas swoim spokojem i rozległością. W kościele ufundowanym w XVIII wieku przez Jana Klemensa Branickiego podziwialiśmy wspaniały ołtarz, liczne i piękne obrazy i rzeźby świętych zdobione złoceniami. Niezwykłe miejsce w kościele stanowi kaplica poświęcona ofiarom zbrodni tykocińskiej oraz katyńskiej.

  Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie synagogi połączone z lekcją muzealną, która przybliżyła nam aspekty religii judaistycznej oraz rytuały towarzyszące modlitwom żydowskim. Poruszające było oglądanie przedmiotów pozostałych po żydowskich mieszkańcach Tykocina.

  Odwiedziliśmy także największy na Podlasiu zamek w Tykocinie, gdzie mieliśmy szansę poczuć się jak dawni jego mieszkańcy lub goście.

  Ostatnim akcentem naszej wyprawy było złożenie kwiatów i zapalenie znicza w Lesie Łopuchowskim, gdzie 25 i 26 sierpnia 1941 roku hitlerowcy rozstrzelali ok. 2,5 tys. Żydów tykocińskich. W chwili modlitwy i zadumy oddaliśmy hołd tym, którzy przeminęli, a jednak wywarli ślad na kulturze i historii naszego regionu.

  Za zorganizowanie wycieczki i opiekę nad nami dziękujemy pani Marii Rumińskiej i pani Annie Wieteska. W.S.

  Szkolne Biegi Przełajowe

  27.09.2016

  Zgodnie z kalendarzem imprez sportowych we wrześniu w naszej szkole odbywają się Szkolne Biegi Przełajowe. Tegoroczna edycja zawodów odbyła się 27 września. Głównym celem imprezy jest propagowanie biegania wśród młodzieży, jako najprostszej formy aktywności ruchowej.

  Na stadionie miejskim na wytyczonych trasach rywalizowały między sobą wszystkie roczniki. Wśród dziewcząt najszybciej bieg ukończyła Kamila Prosowska 1c (2,42), natomiast najszybszym zawodnikiem okazał się Karol Grala 2a (3,43). Szkolne biegi są też okazją do sprawdzenia formy przed zbliżającymi się zawodami biegowymi rangi wojewódzkiej.

  Kapryśna jesienna pogoda nie zawsze sprzyja i tym razem zabrakło jedynie słonecznych promieni. Nie przeszkodziło to jednak w sportowej rywalizacji. W zawodach wzięło udział 142 uczestników. Najlepsi zostali nagrodzeni przez swoich wychowawców medalami oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

  Wyniki współzawodnictwa klas:

  XXVII Kolneńskie Biegi Przełajowe w Koźle

  24.09.2016

  W niedzielę na terenach bazy harcerskiej w Koźle odbyły się XXVII Kolneńskie Biegi Przełajowe. Wśród 438 uczestników w zawodach znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Rokrocznie impreza przyciąga rzeszę sympatyków biegania: dzieci, młodzież oraz dorosłych. Nasi uczniowie włączyli się w sprawne przeprowadzenie imprezy. Dziewczęta wypełniały swoje zadania w sekretariacie zawodów oraz przy dekoracji zwycięzców. Chłopcy natomiast pomagali w zabezpieczeniu tras biegowych. Udział w imprezie jest dobrym sprawdzianem przed startami w rywalizacji szkół w zawodach organizowanych przez Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy.

  Piękne plenery i dobra pogoda to atuty dobrej sportowej zabawy. Kolneńskie biegi to impreza sportowa z wieloletnią tradycją, która na stałe wpisała się w kalendarz sportowy naszego regionu.

  Ślubowanie klas pierwszych

  16.09.2016

  Już dwa tygodnie minęły jak zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek.

  Pierwszoklasiści oswoili się już nieco z nową szkołą, poznali nauczycieli, skonfrontowali pogłoski i plotki z rzeczywistością.

  Najwyższa też pora, aby nasi nowi uczniowie przestali być gośćmi i poczuli się współgospodarzami. Taką właśnie rolę od niepamiętnych czasów pełni ślubowanie uczniowskie, które uroczyście złożyli pierwszoklasiści w trzeci piątkowy dzień września. Życzmy im wszystkim sukcesów, osobistego spełnienia i równie pięknej uroczystości w ostatni dzień nauki za trzy lata.

  Wyjazd integracyjny klas I

  12.09.2016

  Uczniowie klas pierwszych - jak zwykle o tej porze - wyruszyli na swoją imprezę integracyjną. Pod opieką wychowawców udali się autokarami do Osowca, by tam w scenerii przyrody przeplecionej historią lepiej się wzajemnie poznać i spędzić sympatyczne a nadto pożyteczne edukacyjnie chwile. Już na miejscu nastąpił zasadniczy podział: klasa z rozszerzoną biologią zwiedza Biebrzański Park Narodowy, pozostałe zaś twierdzę Osowiec. Oczywiście pod kierunkiem licencjonowanych przewodników. Tak więc przyrodnicy zaliczyli muzeum parkowe oraz ścieżki edukacyjne po torfowiskach wysokich i niskich poznając tam ciekawe gatunki roślin i zwierząt oraz mechanizmy funkcjonowania ekosystemów bagiennych. Natomiast historycy, fizycy i geografowie obeszli Fort Centralny Twierdzy Osowiec, zwiedzili muzeum twierdzy i poznali wiele militarnych niuansów, osłuchali się z terminologią fortyfikacyjną: bastion, tradytor, kaponiera, poterna, przeciwskarpa itp. Po etapie edukacyjnych wędrówek wszyscy spotkali się w jednym miejscu przy ognisku, by upiec tradycyjną kiełbaskę, przekąsić to i owo, porozrabiać, wymienić wrażenia. Kiełbaska się upiekła i wszyscy byli zadowoleni. Pokrzepieni i w dobrych nastrojach uczniowie bezpiecznie wrócili pod szkołę, skąd rano wyruszali.

  Narodowe Czytanie

  3.09.2016

  W pierwszą sobotę września na placu przed frontem naszej szkoły odbyła się piąta edycja akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

  - To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić - mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

  Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą - napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

  Czytanie poprzedził krótki wykład prof. Adama Łukaszewicza na temat Rzymu w czasach Nerona. Pan profesor wcielił się też w rolę Petroniusza podczas czytania I rozdziału powieści. Dzieło Henryka Sienkiewicza w naszym mieście czytali przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji oraz młodzież. Wydarzenie uświetnił występ Nerona w otoczeniu dworu oddanych słuchaczy. W znakomicie zagranej roli władcy Rzymu wystąpił wicedyrektor Gimnazjum w Kolnie - Wiesław Boć. Nastroju całej imprezie dodały także osoby występujące w pięknych szatach z epoki Imperium Romanum. Szkoda tylko, że tak mało osób wzięło udział w akcji i pod koniec widownia świeciła pustkami.